Kategorie:

Za co odpowiada Folikulotropina?

Za co odpowiada hormon folikulotropowy?

Hormon folikulotropowy (FSH) wytwarzany jest przez przysadkę mózgową. Wpływa na przebieg cyklu miesiączkowego i stymuluje owulację. Ponieważ FSH odpowiada za prawidłowe działanie układu rozrodczego u kobiet, określenie jego poziomu jest jednym z podstawowych badań diagnostyki przyczyn niepłodności.

O czym świadczy wysoki poziom FSH?

Jak się okazuje, wysoki poziom tego hormonu może u kobiet wskazywać między innymi na pierwotną niewydolność jajników, guz jajnika, problemy z tarczycą, choroby nadnerczy, zespół Turnera oraz zespół policystycznych jajników. Wysoki poziom hormonu FSH może występować także w czasie chemioterapii i napromieniowania.

Co stymuluje wydzielanie FSH?

Cały mechanizm wydzielania opiera się na zasadzie sprzężenia zwrotnego, a czynnikiem pobudzającym cały szlak przemian jest stężenie estradiolu. Wydzielanie FSH w przypadku kobiet jest ściśle zależne od fazy cyklu miesiączkowego i wahania tego poziomu są różne na różnym etapie cyklu.

Jaki powinien być wynik FSH?

Norma FSH u dorosłych kobiet: III faza cyklu (faza owulacyjna) – 20-90 IU/I, IV faza cyklu (faza lutealna) – <10 IU/I, okres ciąży – <0,3 IU/I, menopauza – 40-250 IU/I.

Co robi FSH?

FSH u kobiet, działając w organizmie wspólnie z LH (hormonem luteinizującym, lutropiną), pobudza jajniki do wytwarzania estrogenów, co skutkuje dojrzewaniem pęcherzyków jajnikowych (Graffa). FSH odpowiada także za cykliczne i zgodne z fazami cyklu miesiączkowego zmiany w endometrium.

Jakie hormony ma mezczyzna?

Podstawowym męskim hormonem jest testosteron produkowany przez jądra, a jego wydzielanie jest pobudzane przez hormony przysadki mózgowej. Z wiekiem poziomu testosteronu spada o około 1% na rok od 40-60.

O czym świadczy FSH?

Folitropina (FSH) Folitropina (FSH), czyli hormon folikulotropowy, jest wytwarzana w przysadce mózgowej kobiet i mężczyzn.

Kiedy badać poziom FSH?

Badanie, jak każde z grupy hormonalnych, powinno zostać wykonane rano, gdyż ma to związek z dobowym rytmem wydzielania hormonów przez przysadkę mózgową. Oznaczenie poziomu hormonu FSH u kobiet powinno się odbyć między 2. i 5. dniem cyklu, chyba, że lekarz prowadzący zaleci inaczej.

Co hamuje wydzielanie FSH?

Podczas fazy folikularnej cyklu miesiączkowego folitropina stymuluje dojrzewanie pęcherzyka dominującego, ten natomiast wydziela estradiol i inhibinę i zwrotnie hamuje wydzielanie FSH (sprzężenie zwrotne ujemne).

Jaki powinien być stosunek FSH do LH?

W prawidłowym cyklu stosunek LH/FSH jest zbli ony do 1 (z wyjątkiem jajeczkowania), w niewydolności podwzgórzowo-przysadkowej zmniej- sza się do 0,5-0,6, po menopauzie zmniejsza się do 0,4-0,7, a w zespole policystycznych jajników wzrasta powy ej 1,5-3 IU/l=mIU/ml.

Jak się przygotować do badania FSH?

Podczas badania FSH kobieta nie musi być na czczo. Wskazane jest jednak, aby przed badaniem wypić szklankę wody lub niesłodzonej herbaty.

Co hamuje FSH?

Podczas fazy folikularnej cyklu miesiączkowego folitropina stymuluje dojrzewanie pęcherzyka dominującego, ten natomiast wydziela estradiol i inhibinę i zwrotnie hamuje wydzielanie FSH (sprzężenie zwrotne ujemne).

Jaki hormon odpowiada za agresje?

J.V.: Zależy przede wszystkim od dwóch hormonów: serotoniny i testosteronu. Niski poziom serotoniny oraz wysoki poziom testosteronu uruchamiają agresję. Gdy poziom serotoniny spada, człowiek zaczyna być bardzo impulsywny. Wysoki poziom testosteronu z kolei uruchamia agresywność typu dominującego, czyli chłodną.

Jakie hormony powinna zbadac kobietą?

Sposobem na ustalenie stężenia poszczególnych hormonów w organizmie jest wykonanie szeregu odpowiednich badań, czyli profilu hormonalnego dla kobiet. Do podstawowych badań o profilu hormonalnym dla kobiet zaliczają się pomiary poziomu TSH, prolaktyny, FSH, estradiolu i progesteronu.

Co to jest za badanie FSH?

Oznaczanie stężenia hormonu folikulotropowego (FSH) stosowane jest w diagnostyce niepłodności i impotencji oraz zaburzeń miesiączkowania i dojrzewania. Hormon dojrzewania pęcherzyków (FSH, folitropina) jest gonadotropiną syntetyzowaną przez komórki beta gruczołowej części przysadki mózgowej.

O czym świadczy niskie LH i FSH?

Niski poziom FSH i LH może być także oznaką obniżonej czynności przysadki lub podwzgórza. Niski poziom FSH jest związany ze zmniejszoną spermatogenezą (produkcją plemników) oraz ze zmniejszoną produkcją komórek jajowych.