Kategorie:

Za co odpowiada ASO?

Za co odpowiada wynik ASO?

Badanie ASO to analiza surowicy krwi, ma na celu wykrycie trwającego lub niedawno przebytego zakażenia paciorkowcem grupy A (Streptococcus pyogenes), które jest jedną z najczęstszych przyczyn m.in. ostrego zapalenia gardła, zakażeń skóry, zapalenia migdałków (anginy), zapalenia płuc i szkarlatyny.

O czym świadczy wysokie ASO?

Podwyższony wynik ASO wskazuje najczęściej na przebyte niedawno lub toczące się w organizmie zakażenie paciorkowcem. Istotne jest, aby oznaczenie zostało powtórzone kilkukrotnie, w celu monitorowania kierunku, w którym przebiega infekcja.

Na czym polega ASO?

Jest to dokładnie Autoryzowana Stacja Obsługi czyli serwis świadczący usługi naprawy i konserwacji pojazdów danej marki samochodów. Istnieje wiele plusów korzystania z takiego serwisu. Można tu wymienić chociażby to, że pracują tam mechanicy, którzy zostali wyszkoleni przez koncerny.

Jaki jest prawidłowy wynik ASO?

Właściwy i prawidłowy wskaźnik poziomu ASO we krwi wynosi 10-200 IU/ml. Wartości przekraczające ten wynik świadczą o możliwym zakażeniu paciorkowcem i są sygnałem do wdrożenia leczenia.

Co mówi wynik OB?

Do czego służy wskaźnik opadania erytrocytów? Odczyn Biernackiego (OB) jest mało specyficznym markerem stanu zapalnego. Oznacza to, że jego podwyższony poziom wskazuje na istnienie stanu zapalnego, ale nie pozwala określić jego lokalizacji ani czynnika sprawczego (bakterie, wirusy, pasożyty).

Ile trwa badanie ASO?

Odczyn antystreptolizynowy (ASO) – co to za badanie? Wskazania i normy. 4 min. Badanie ASO, czyli odczynu antystretptolizynowego to test, który wykonuje się w celu stwierdzenia zakażenia paciorkowcami z grupy A.

O czym świadczy wysokie OB?

Do czego służy wskaźnik opadania erytrocytów? Odczyn Biernackiego (OB) jest mało specyficznym markerem stanu zapalnego. Oznacza to, że jego podwyższony poziom wskazuje na istnienie stanu zapalnego, ale nie pozwala określić jego lokalizacji ani czynnika sprawczego (bakterie, wirusy, pasożyty).

Co oznacza niskie ASO?

Ujemny wynik testu lub bardzo niskie stężenie przeciwciał ASO oznacza, że pacjent prawdopodobnie nie przechodził w ostatnim okresie zakażenia paciorkowcem z grupy A (Streptococcus pyogenes), szczególnie wówczas, gdy wyniki w obu pobranych próbkach są ujemne lub ilość przeciwciał ASO jest minimalna.

Ile trwa serwis w ASO?

Autoryzowany serwis obsługi pojazdów z reguły działa zgodnie z harmonogramem zaplanowanych prac czyli zgodnie z kalendarzem umówionych klientów na wizyty w serwisie. W zależności od rynku i mocy przerobowych serwisu, czas oczekiwania na wizytę w serwisie może wynosić od dwóch dni do nawet kilku tygodni.

Jaki wynik OB jest niepokojący?

Szczególnie niepokojąca jest trzycyfrowa wartość OB, która może sugerować obecność choroby nowotworowej, w tym szpiczaka mnogiego czy chłoniaka. Warto pamiętać, że OB może być „fizjologicznie” przyspieszone u kobiet w ciąży oraz w połogu. Szkoda, że nie napisała pani jakie są konkretne wyniki, które pani otrzymała.

Czy wynik OB 10 jest dobry?

Przyjmuje się, że poziom OB u dzieci i dorosłych do 60 roku życia powinien mieścić się w zakresie 3-15 mm u kobiet i 1-10 mm wśród mężczyzn. W przypadku ludzi dorosłych powyżej 60 roku życia poziom OB u kobiet powinien wynosić 3-20 mm, zaś u mężczyzn 1-15 mm.

Ile kosztuje badanie krwi ASO?

Cena badania ASO Koszt wykonania badania ASO w placówkach Medicover to wydatek rzędu 13 zł w Gliwicach, 14 zł w Bielsku – Białej czy Krakowie, 26 zł w Warszawie, czy 27 zł w Trójmieście.

Czy na badanie ASO trzeba być na czczo?

3. Próby wątrobowe (w tym: ALT, AST, ALP, BIL, GGTP) – na czczo.

Czy wysokie OB zawsze oznacza raka?

Szczególnie niepokojąca jest trzycyfrowa wartość OB, która może sugerować obecność choroby nowotworowej, w tym szpiczaka mnogiego czy chłoniaka. Warto pamiętać, że OB może być „fizjologicznie” przyspieszone u kobiet w ciąży oraz w połogu.

Jakie wysokie OB przy chorobie nowotworowej?

Podstawowe badania wykrywające chłoniaka to: morfologia krwi i OB (norma od 10 do 20 w zależności od płci; w przypadku chorób nowotworowych OB sięga 70-80 a nawet 100), oznaczenie enzymu LDH (charakterystycznego dla chłoniaków). Powinny być również oznaczone enzymy wątrobowe, mocznik, kreatynina, poziom cukru.

Jak wyleczyć paciorkowca w gardle?

Leczenie infekcji paciorkowcowej polega na stosowaniu odpowiedniego antybiotyku (najczęściej amokscyliny lub penicyliny). Antybiotyk przyjmuje się przez około 7-10 dni, zgodnie z zaleceniami lekarza. Dzięki temu usuwa się z organizmu chorobotwórcze bakterie i zmniejsza ryzyko powikłań.