Kategorie:

Z jakimi objawami do nefrologa?

Z czym do nefrologa?

Nefrolog to lekarz zajmujący się przede wszystkim chorobami nerek i układu moczowego. Nefrolog często współpracuje z urologiem, który zajmuje się chorobami układu moczowo-płciowego.

Jakie są objawy przy chorych nerkach?

Choroby nerek objawy

  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu.
  • częstsze oddawanie moczu.
  • większe parcie na pęcherz.
  • ból w dolnej części pleców.
  • gorączka.
  • ogólne osłabienie.
  • wymioty.
  • zmiana zabarwienia moczu.

Kiedy iść z dzieckiem do nefrologa?

Do nefrologa dziecięcego należy się zgłosić za każdym razem, kiedy u dziecka pojawią się jakiekolwiek objawy sugerujące choroby nerek albo gdy zostaną one wstępnie zdiagnozowane przez lekarza innej specjalności (np. urologa dziecięcego).

Jak przygotować się do wizyty u nefrologa?

Najważniejszym elementem pierwszej wizyty jest wywiad lekarski. Nefrolog zada Ci wiele pytań, aby jak najlepiej ustalić Twój stan zdrowia. Ty także możesz zadać lekarzowi dużo pytań, aby jak najlepiej zrozumieć w jaki sposób działają twoje nerki i jaki mają wpływ na twoje zdrowie.

Do jakiego lekarza z bolem nerek?

Nefrolog to lekarz, specjalista nefrologii, z którym trzeba się skonsultować, gdy pojawiają się kłopoty z oddawaniem moczu, podpuchnięte oczy czy nadciśnienie – objawy towarzyszące schorzeniom nerek.

Czym się różni nefrolog od urologa?

Nefrolog to lekrz, który bada nerki – zajmuje się ich budową, funkcjonowaniem a także leczeniem. Różnica między urologiem a nefrologiem jest też taka, że pierwszy podejmuje działania operacyjne, natomiast drugi działa tylko nieinwazyjnie.

Jak zdiagnozować chore nerki?

Trzeba zrobić badanie ogólne moczu – mówi prof. Gellert. I rzeczywiście, badanie ogólne moczu powinno być pierwszym krokiem w kierunku diagnostyki niewydolności nerek. Kolejnym badaniem powinno być pobranie krwi i oznaczenie kreatyniny we krwi.

Jak się leczy chore nerki?

W niektórych jednostkach chorobowych stosuje się leczenie immunosupresyjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. W przypadku zaawansowanej choroby, leczenie nerkozastępcze (takie jak hemodializa czy dializa otrzewnowa) może okazać się jedynym wyjściem. Czasem szansą na wyleczenie staje się przeszczepienie nerki.

Kiedy iść do nefrologa?

Nefrolog to lekarz, specjalista nefrologii, z którym trzeba się skonsultować, gdy pojawiają się kłopoty z oddawaniem moczu, podpuchnięte oczy czy nadciśnienie – objawy towarzyszące schorzeniom nerek.

Czym się zajmuje nefrolog dziecięcy?

Nefrolog dziecięcy specjalizuje się w diagnozowaniu, różnicowaniu i leczeniu chorób oraz wad wrodzonych układu moczowego i nerek u osób poniżej 18. roku życia, takich jak m.in. zapalenia nerek, nefropatie, zakażenia układu moczowego, białkomocz, krwiomocz.

Czy potrzebne skierowanie do nefrologa?

Aby udać się do nefrologa, należy wziąć skierowanie od lekarza rodzinnego lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Na skierowaniu określa on rodzaj specjalizacji, nie wskazuje jednak konkretnego lekarza.

Ile kosztuje prywatna wizyta u nefrologa?

Cennik usług nefrologa

Usługa lub badanie nefrologa Cena*
Wizyta specjalistyczna 60 – 150
Wizyta profesorska 200 – 250
Badanie USG jamy brzusznej 65 – 100

Jaki lekarz leczy niewydolnosc nerek?

Nefrolog to lekrz, który bada nerki – zajmuje się ich budową, funkcjonowaniem a także leczeniem.

Jaki lekarz leczy kamienie nerkowe?

Lekarz rodzinny kieruje do szpitala z rozpoznaniem kolki nerkowej w celu leczenia, natomiast o sposobie dalszego postępowania decyduje lekarz oceniający pacjenta w szpitalu, zwykle po konsultacji z urologiem, jeżeli jest dostępny. O wykonaniu zabiegu i jego rodzaju decyduje urolog.

Czy urolog jest od nerek?

Współczesna urologia zajmuje się bardzo wieloma schorzeniami dotyczącymi nerek oraz dróg moczowych zarówno u płci męskiej, jak i żeńskiej. W przypadku mężczyzn skupia się też na leczeniu chorób gruczołu krokowego oraz jąder. Dlatego do urologa możesz także zgłosić się z objawami zapalenia czy przerostu prostaty.

Czy urolog bada nerki?

Podstawowym zadaniem lekarza urologa jest diagnostyka i leczenie wszelkich chorób układu moczowo-płciowego u mężczyzn i kobiet. Jego specjalizacją są zwłaszcza schorzenia męskich narządów płciowych, ale leczy także choroby nerek i pozostałych narządów układu moczowego u mężczyzn i kobiet.