Kategorie:

Z jakimi objawami do laryngologa?

Z jakimi chorobami do laryngologa?

Otóż, laryngolog zajmuje się chorobami ucha, krtani, nosa, gardła, ale także kości skroniowej, zatok przynosowych, jamy ustnej, przełyku, tchawicy, oskrzeli, języka i gruczołów ślinowych.

Do jakiego lekarza z Krtania?

Otolaryngolog, potocznie nazywany laryngologiem, to lekarz, który specjalizuje się profilaktyce, leczeniu oraz diagnozowaniu chorób nosa, zatok, gardła, krtani oraz uszu.

Jakie badania może zlecić laryngolog?

Najczęściej są to: badania audiologiczne słuchu (audiometria); bronchoskopia tchawicy, krtani albo oskrzeli; laryngoskopia krtani i tchawicy; ocenę jam nosowych (rynoskopia); USG węzłów chłonnych szyi, ślinianek, zatok przynosowych, krtani, gardła; RTG (rentgen) twarzy lub szyi oraz tomografia komputerowa głowy albo …

Do jakiego lekarza z uszami?

Stąd też lekarze, potocznie nazywani laryngologami, to specjaliści przeszkoleni w diagnostyce medycznej i chirurgicznej oraz leczeniu pacjentów z chorobami i zaburzeniami ucha, nosa, gardła i powiązanych z nimi narządów głowy i szyi.

O co pytać laryngologa?

Jakie dolegliwości wymagają konsultacji z laryngologiem?

  • zawroty głowy i zaburzenia równowagi, o charakterze przewlekłym, nawracającym i dokuczliwym.
  • uporczywy, ciężki do wyleczenia katar.
  • krwawienia z nosa.
  • zapalenie gardła.
  • ból ucha, szumy uszne, pogorszenie słuchu.
  • chrapanie i bezdech.
  • chrypa.
  • ból gardła.

Czy potrzebne jest skierowanie do laryngologa?

Czy do laryngologa potrzebne jest skierowanie? Tak, a wystawić je może lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jeśli stwierdzi, że dolegliwość, z którą głosił się pacjent wymaga specjalistycznego diagnozowania i leczenia.

Do jakiego lekarza z chrypką?

Tego rodzaju zaburzenie może wynikać z występujących w strunach głosowych zmian (np. wskutek wirusowego zapalenie górnych dróg oddechowych). Chrypka utrzymująca się ponad cztery tygodnie powinna być wskazaniem do wizyty u laryngologa.

Czy z bolem gardła do laryngologa?

Laryngolog zdiagnozować może wiele schorzeń – do tych najczęstszych zaliczają się m.in. zapalenie gardła, zatok i krtani, zapalenie węzłów chłonnych, angina ropna, polipy nosowe czy przerost migdałków. Niektóre z tych chorób leczy się zachowawczo, m.in. z użyciem środków farmakologicznych, w tym antybiotyków.

Jak wygląda badanie laryngologiczne ucha?

Badanie ucha, czyli otoskopia, jest szybkie i nieinwazyjne. Lekarz przeprowadza je przy użyciu otoskopu, czyli specjalnego wziernika pozwalającego ocenić bezpośredni stan ucha zewnętrznego oraz pośrednio ucha środkowego i błony bębenkowej.

Do kogo isc z bolem gardła?

Zapalenie gardła – pytania dotyczące tej choroby Diagnoza należy do laryngologa badającego pacjenta.

Kiedy pierwszy raz z dzieckiem do laryngologa?

Kiedy należy udać się do laryngologa dziecięcego? Laryngolog dziecięcy to specjalista, do którego należy udać się przede wszystkim w przypadku, gdy dziecko po przeziębieniu czy grypie skarży się na bóle głowy, ma problemy ze słuchem czy oddycha przez usta.

Jak przygotować się do wizyty u laryngologa?

Badanie laryngologicznejak się przygotować Przed przestąpieniem progu poradni warto więc usunąć woskowinę z uszu oraz dokładnie umyć zęby i język. Konieczne jest także zabranie dotychczasowych badań, których celem było zdiagnozowanie chorób laryngologicznych.

Czy potrzebne jest skierowanie do poradni alergologicznej?

Alergolog czy potrzebne jest skierowanie? Jeżeli wybierasz się do alergologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, lekarz pierwszego kontaktu powinien wystawić skierowanie. Bez skierowania możesz skorzystać z usług specjalisty prywatnie.

Kto może wystawic skierowanie do laryngologa?

Skierowanie do laryngologa wystawia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, po stwierdzeniu iż problem z którym zgłosił się pacjent wymaga specjalistycznego diagnozowania i leczenia.

O czym świadczy chrypka?

Przewlekła chrypka, trwająca dłużej niż 2 tygodnie, może być objawem zmęczenia strun głosowych i stresu, ale też poważnych chorób, jak rak krtani, niedoczynność tarczycy, refluks żołądkowo-przełykowy czy alergia. Każda chrypa, która trwa dłużej niż 3-4 tygodnie, jest wystarczającym powodem do wizyty u laryngologa.

Kiedy z chrypka do lekarza?

Leczenie chrypki W przypadku gdy występują inne niepokojące objawy, np. duszność, świst krtaniowy, ból w okolicy krtani, zachłystywanie się, chory, oprócz leczenia objawowego, wymaga wnikliwej diagnostyki laryngologicznej.