Kategorie:

Z jakiego drewna zrobić wędzarnie?

Z jakiego drewna można zrobić wędzarnie?

Musimy też wybrać odpowiednią budowę wędzarni, zależną od preferowanego przez nas sposobu wędzenia. Jeśli chodzi o drewno, polecane są takie gatunki drzew, jak buk i dąb, natomiast niepolecane są drzewa iglaste ze względu na ich wysoką żywiczność. Drewno powinno być wcześniej osuszone i zaimpregnowane od zewnątrz.

Z czego można zrobić wędzarnie?

Na wędzarnię wystarczy stara metalowa beczka – stalowa lub ocynkowana, ale niemalowana w środku. Może być nawet pordzewiała, ale musi być czysta – bez zanieczyszczeń chemicznych (resztek farb, bitumów, oleju), które w momencie podgrzania emitowałyby jakieś lotne związki.

Jakiego drewna użyć do wędzenia?

Najlepsze drewno do wędzenia pochodzi z drzew liściastych – zwłaszcza z drzew orzechowych, takich jak hikora, pekan i dąb, oraz z drzew owocowych, takich jak jabłko i wiśnia.

Jaką grubosc deski na wędzarnie?

Jeżeli jednak posiadasz deski jeszcze grubsze niż 25mm. to oczywiście jeszcze lepiej, np 32mm.

Czy można zrobić wędzarnie z drewna iglastego?

Najlepszym materiałem na budowę wędzarni są deski z drzewa liściastego (olszyna, buk, dąb). Może być zastosowane drewno iglaste, tylko trzeba uważać, żeby nie było żywiczne.

Z jakiej blachy zrobić wędzarnię?

Jeżeli nie masz możliwości uzyskania czarnej blachy ,to zrób z ocynku takie elementy , jakie potrzebujesz , rozpal ognisko i opal je z obu stron. Porobią się takie białe płatki , ew proszek , umyj wodą , zostaw mokre , na drugi dzień zobacz czy rdzewieje całość , jak nie to powtórz do skutku.

Z czego zrobić palenisko do wędzarni?

materiały budowlane – palenisko powinno być wylane betonem lub obłożone cegłą czerwoną (szamotka nie jest zalecana) czy kamieniami, a także innymi materiałami, które szybko oddają ciepło lub go nie kumulują.

Jakie drewno do wędzenia wedlin?

Najpopularniejsze do wędzarni są drzewa liściaste: olcha, dąb, jesion, brzoza, klon, grusza, jabłoń, wiśnia. Olcha – jest chyba najbardziej popularna i wykorzystywana do wszystkich gatunków mięsa, nadaje żółty aż do brązowego kolor naszym wyrobom.

Czy drewno z orzecha włoskiego nadaje się do wędzenia?

Uniwersalność – Zrębki nadają się zarówno do wędzenia jak i grillowania. … Doskonałe do ryb oraz dziczyzny – zrębki wykonane z drewna orzecha włoskiego doskonale sprawdzą się podczas wędzenia dań rybnych, a także podczas przygotowywania posiłków w oparciu o dziczyznę.

Jaka blacha nadaje się na wędzarnie?

Jeżeli nie masz możliwości uzyskania czarnej blachy ,to zrób z ocynku takie elementy , jakie potrzebujesz , rozpal ognisko i opal je z obu stron. Porobią się takie białe płatki , ew proszek , umyj wodą , zostaw mokre , na drugi dzień zobacz czy rdzewieje całość , jak nie to powtórz do skutku.

Czy deski sosnowe nadają się na wędzarnie?

Należy unikać wędzarni wykonanych z drewna sosnowego a już na pewno wędzarni wykonanych z różnego rodzaju sklejek czy płyt.

Jaka powinna być rura do wędzarni?

Nie należy stosować rur z tworzywa, ani powlekanych, gdyż uwalniające się z powłoki związki mogą być szkodliwe dla zdrowia. Przykładowo przy długości rury 1,2-2 m, jej średnica powinna wynosić 15 cm. Taki rozmiar przewodu pozwoli na „obsłużenie” komory wędzarniczej o powierzchni do 1,2 m.

Czy można zrobić wędzarnię z blachy ocynkowanej?

Wędzarnia wykonana jest ze stali ocynkowanej. Przeznaczona jest do wędzenia mięs oraz ryb zarówno w pozycji pionowej na dołączonych hakach jak i poziomej na półkach. Jednorazowo można uwędzić ok. 16 ryb lub 10-12 kg mięsa.

Czy rura ocynkowana nadaje się do wędzarni?

Ocynk topi się i łączy z tlenem nieco powyżej 400 st C. W wędzarniach z rurą pomiędzy paleniskiem, a komorą wędzarniczą, w mrozy, bywa, że trzeba mocno palić, by uzyskać pożądaną temp. Jeśli noxiss jesteś pewien, że unikniesz zagrożenia w takim mechanizmie – stosuj rurę. Ja odradzam.

Jakie dlugie palenisko do wędzarni?

Długość powinna być uzależniona głównie od naszych preferencji – najczęściej mieści się ona w przedziale od 60 do 110 cm.

Pod jakim kątem rura do wędzarni?

Zalecany spadek to 5-7%. Przy 2 metrowej rurze jest to 10-14 cm. To naprawdę nie jest dużo.