Kategorie:

Z jakich potraw słynie Chorwacja?

Z jakiego jedzenia słynie Chorwacja?

Bardzo popularny w Chorwacji jest grah sa zeljem, czyli gulasz fasolowy z kiszoną kapustą, oraz grah sa kiselom repom – z marynowaną rzepą. Chorwacja słynie też z wyśmienitych zup. Dobra zupa to coś, czego nie może zabraknąć podczas żadnego obiadu. Najpopularniejsze są lekkie zupy na bazie bulionu z dodatkiem makaronu.

Jakie slodycze z Chorwacji?

 • Słodycze – najsłynniejszym chorwackim producentem słodkości jest firma Kraš, która wytwarza między innymi słynne ciasteczka Domaćice, czekoladę Dorinę i słynną bombonierkę Bajaderę. …
 • Naturalne kosmetyki – w Chorwacji bardzo popularne są kosmetyki na bazie oliwy z oliwek oraz soli morskiej.

20 maj 2020

Co to jest pęka w Chorwacji?

Chorwacka zapiekanka z ośmiornicą i ziemniakami Popularne w Chorwacji (szczególnie w Dalmacji) danie składające się z mięsa (np. jagnięciny, cielęciny czy ośmiornicy) oraz warzyw (ziemniaków oraz np. cebuli, papryki czy marchewki).

Co z kosmetykow warto przywieźć z Chorwacji?

W Chorwacji możecie też nabyć świetne naturalne kosmetyki na bazie oliwy z oliwek czy soli morskiej. Gorąco Wam polecam kosmetyki firmy Sapunoteka. W ich ofercie znajdziecie m.in. mydła, peelingi do ciała, kremy do rąk i do ciała, kosmetyki po goleniu i olejki do masażu.

Czego nie można przywieźć z Chorwacji?

Nie można przewozić również przedmiotów wykonanych ze skóry dzikich zwierząt (m.in. wilków, niedźwiedzi, krokodyli), pamiątek typu muszle, koralowców, produktów leczniczych, zawierających pochodne zwierzęce. Ograniczenia dotyczą także broni, żywności, napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych.

Co to jest pęka?

Karta PEKA na Okaziciela Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna na okaziciela umożliwia doładowanie tPortmonetki służącej do opłacenia przejazdów jednorazowych.

Gdzie można kupic pęka?

Gdzie można kupić bilety/doładować kartę PEKA

 1. Punkty Obsługi Klienta ZTM. …
 2. Punkty Sprzedaży Biletów. …
 3. Internet – www.peka.poznan.pl. …
 4. Stacje kolejowe. …
 5. Biletomaty stacjonarne. …
 6. Biletomaty mobilne. …
 7. Aplikacje mobilne. …
 8. Bilety u kierowcy.

Co przywieźć z Chorwacji dla dzieci?

Jeśli szukasz zabawki, którą chcesz przywieźć z Chorwacji dla dziecka w prezencie, to powinna być wykonana z drewna. W całej Chorwacji można znaleźć ręcznie robione drewniane zabawki z pięknymi chorwackimi motywami, kwiatami, geometrycznymi wzorami.

Co przywieźć z Dalmacji?

Wina, oliwy, pršut, miody i figi Te rzeczy to absolutny must have do zabrania do domu! Oliwa z oliwek, wina i szynki najlepiej zakupic bezpośrednio od producentów.

Co daje pęka?

Karta PEKA imienna możliwości zakupu i doładowania biletu okresowego na trasę lub na sieć, możliwości doładowania konta tPortmonetki służącej do opłacania przejazdów jednorazowych, możliwości dokonywania drobnych płatności na zasadach konta przedpłaconego tzw.

Co warto kupić w Makarskiej?

Nasze ulubione chorwackie pamiątki i produkty, na które warto zwrócić uwagę będąc w Chorwacji:

 • Produkty lawendowe. …
 • Drewniane zabawki. …
 • Parasole. …
 • Krawat. …
 • Czekolada. …
 • Paški sir. …
 • Miód. …
 • Licitar – serca z piernika.

Co kupić w Zadarze?

Natura Zadar to rodzinna firma założona w 2017 roku w celu reprezentowania autentycznych chorwackich produktów o oryginalnej jakości. Można znaleźć lokalne wina, miód, brandy, likiery, oliwę z oliwek, trufle, dżemy i różne przysmaki. Wszystkie produkty są pochodzenia organicznego.

Ile trwa wyrobienie PEKI?

Karta PEKA będzie gotowa do odbioru w wybranym punkcie po upływie 10 dni roboczych od dnia złożenia wniosku. Osoby składające wniosek przez Internet otrzymają stosowny komunikat jeśli karta będzie już do odbioru. Kartę odbieramy w wybranym przez siebie Punkcie Obsługi Klienta ZTM.

Co warto kupić w Chorwacji 2020?

Nasze ulubione chorwackie pamiątki i produkty, na które warto zwrócić uwagę będąc w Chorwacji:

 • Produkty lawendowe. …
 • Drewniane zabawki. …
 • Parasole. …
 • Krawat. …
 • Czekolada. …
 • Paški sir. …
 • Miód. …
 • Licitar – serca z piernika.

Co kupić w Trogirze?

Chcąc uniknąć tłumów i znaleźć łatwo miejsce parkingowe, warto wybrać się do Trogiru wcześnie rano. Tuż obok Bramy Północnej (Lądowej) znajduje się targ, na którym można kupić oliwę z oliwek, wyroby z kamienia, chorwackie wino czy rakiję i nie zbankrutować.

Ile kosztuje miesieczna pęka?

Aby zachęcić do stałego korzystania z komunikacji publicznej koszt rocznego biletu wzrośnie tylko o 1 złotówkę – do 949 zł. Przy zakupie biletu rocznego koszt w przeliczeniu na jeden miesiąc wyniesie 79 zł, czyli 20 zł mniej niż obecny bilet 30-dniowy i 40 zł mniej w przypadku taryfy od 1 lipca.