Kategorie:

Z czego sklada się Izotek?

Z czym brać Izotek?

Izotretinoina, czyli kwas 13-cis-retinowy, jest pochodną witaminy A i podobnie jak ona, by być dobrze wchłaniany potrzebuje przyjęcia z tłuszczami. Dla skutecznej terapii warto przyjmować go np. z rogalem z ciasta francuskiego, oliwą w sałatce czy kromką z masłem.

Na co dziala izotek?

Izotek to lek na trądzik zawierający syntetyczną pochodną witaminy A. Jest stosowany w leczeniu ciężkich postaci trądziku, u których inne metody leczenia nie przyniosły rezultatów. Podczas kuracji pacjent podlega pewnym ograniczeniom. Izotek jest lekiem wydawanym na receptę.

Jak odstawic Izotek?

W terapii niskodawkowej zaleca się stopniowe zejścia z dawki 20-30mg – do 5-10mg przez ostatnie 3-4 miesiące po uzyskaniu na niej remisji trądziku. Przypominam o korzyści ze stosowania podtrzymująco retinoidu miejscowego przez ok. pół roku po skończeniu izoteku – przez 1. miesiąc 1x w tygodniu, 2.

Z jakimi lekami nie laczyc Izoteku?

Z leków w trakcie leczenia Izotekiem należy unikać tylko suplementów z vit. A oraz antybiotyków z grupy tetracyklin (zwykle stosowane w leczeniu trądziku, rzadko przy zapaleniu oskrzeli).

Jaki krem stosować przy izoteku?

Lepiej sprawdzą się kosmetyki o naturalnym składzie oparte o zioła, owoce oraz rośliny o właściwościach nawilżających, jak chociażby aloes. Warto wybierać także intensywnie nawilżające kremy regenerujące z kategorii dermokosmetyków np. Avène Cicalfate+ lub Uriage Bariéderm.

Jak brać Izotek?

Izotek przyjmuje się doustnie – lek należy zażywać raz lub dwa razy na dobę, wraz z pożywieniem. W pierwszym etapie leczenia zaleca się, by chory otrzymywał 0,5 mg/kg masy ciała na dobę. Jednak wielkość dawki lekarz zawsze dostosowuje do pacjenta. W niektórych przypadkach może ona wynosić od 1 mg/kg masy ciała na dobę.

Czy Izotek spłyca blizny?

Leczenie trądziku izotretynoiną a powstawanie blizn Leczenie izotretynoiną nie tylko powstrzymuje rozwój tej choroby, ale także „zaciera” po niej ślady. Hamując aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozpad kolagenu, izotretynoina: spłyca istniejące blizny zanikowe.

Kiedy przepisywany jest Izotek?

Zalecany jest w przypadkach zarówno ciężkiego trądzika jak i w postaciach lżejszych, gdy nieskuteczne okazały się inne, łagodniejsze metody leczenia. Leczenie retinoidami jest bardzo trudne i wymagające cierpliwości pacjenta oraz wiedzy i doświadczenia lekarza.

Jak dziala izotretynoina?

Izotretynoina jest pochodną witaminy A. Sprawia, że rozrost gruczołów łojowych zostaje zahamowany, a ich aktywność maleje. Tym samym normuje wydzielanie sebum i zapobiega zatykaniu się porów. Ma również działanie przeciwzapalne.

Jak dlugo Izotek utrzymuje się w organizmie?

Po podaniu doustnym izotretynoiny okres półtrwania w końcowej fazie eliminacji, czyli czas po którym stężenie leku we krwi spadnie o połowę, u pacjentów z trądzikiem wynosił średnio 19 godzin. Okres półtrwania 4-oksoizotretynoiny (metabolitu) w końcowej fazie eliminacji jest dłuższy, wynosi średnio 29 godzin.

Jakie leki przeciwbolowe przy izoteku?

W trakcie terapii izotekiem można zastosować KAŻDY lek p. bólowy – Ketonal, Aulin, Ibuprom max czy Diclophenac czy Naproxen.

Co zamiast leku Izotek?

Izotek, oraz wymienione odpowiedniki ( Axotret, Curacne), zawierają taką samą substancję czynną, którą jest izotretynoina. Działanie tych leków powinno być takie same i nie ma przeciwskazań do stosowania ich zamiennie ( z uwzględnieniem takiej samej dawki).

Jaki krem przy kuracji retinoidami?

Wybór powinien paść na krem z filtrem, który gwarantuje wysoką ochronę przed UVA i UVB. Pamiętajmy, że skóra przy leczeniu retinoidami jest bardziej wrażliwa – także na promienie słoneczne. Na czas kuracji izotretynoiną powinniśmy zrezygnować z typowej pielęgnacji przeciwtrądzikowej.

Czym smarować usta przy izoteku?

Proponuje intensywne nawilzanie skóry emolientami, pielegnacje ust wazelina oraz stosowanie sztucznych łez do oczu. Odradzam uzywanie soczewek kontaktowych w tym okresie.

O jakiej porze brać Izotek?

Izotek – tabletki Izotretynoinę najczęściej stosuje się w postaci tabletek, które należy przyjmować podczas posiłku, co zwiększa skuteczność leku izotek. Cena opakowania nie jest wysoka i wynosi około 35 zł za 30 sztuk.

Co ile godzin brać Izotek?

Dawka początkowa wynosi zwykle 0,5 mg na kilogram masy ciała na dobę (0,5 mg/kg mc/dobę). Jeśli waga pacjenta wynosi 60 kg, leczenie będzie zwykle rozpoczynane od dawki 30 mg na dobę. Kapsułki należy przyjmować raz lub dwa razy na dobę.