Kategorie:

Z czego składa się boisko do gry w siatkówkę?

Z czego składa się boisko do siatkówki?

Pole gry składa się z boiska do gry i wolnej przestrzeni. Powinno ono być prostokątne i symetryczne. Boisko do gry jest prostokątem o wymiarach 18 x 9 m otoczonym strefą wolną o szerokości co najmniej 3 m z każdej strony. Wolna przestrzeń jest przestrzenią nad polem gry, wolną od jakichkolwiek przeszkód.

Po co są antenki w siatkówce?

Antenki do siatkówki wyznaczające przestrzeń gry nad siatką. Wykonane z wytrzymałego i elastycznego tworzywa – odporne na złamania.

Jakie linie wyznaczają boisko do siatkówki?

Powinno posiadać dwie linie boczne, dwie linie końcowe, linię środkową oraz dwie linie ataku. Na środku boiska znajduje się specjalna siatka do siatkówki. Przy jednym ze słupków jest stanowisko sędziego. Dłuższy bok boiska ma 18 metrów, krótszy powinien mieć 9 metrów.

Z którego miejsca boiska można atakować?

LINIE BOISKA Po obu stronach boiska, linia ataku, której dalsza krawędź wykreślona jest 3 m od osi linii środkowej, wyznacza strefę ataku.

Z czego składa się boisko?

Boisko – w koszykówce według zasad FIBA twarda, płaska powierzchnia o długości 28 metrów i szerokości 15 metrów, bez przeszkód. Boisko to przestrzeń na której grają zawodnicy, ograniczona liniami autu. Do boiska zalicza się także kosz. Linie boiska powinny mieć biały kolor i posiadać szerokość 5 cm.

Co to jest linia środkową w siatkówce?

Linia środkowa dzieli boisko na dwa równe pola gry o wymiarach 9 m x 9 m. Na każdym polu, w odległości 3 m od linii środkowej, wyznacza się równolegle linie oddzielające pole ataku od pola obrony. Nad linią środkową zawieszona jest siatka, umocowana na słupkach w ten sposób, aby można było regulować jej wysokość.

Do czego służą antenki?

Anteny ograniczają po bokach przestrzeń przejścia. Najprościej mówiąc, wyznaczają przestrzeń boiska, nad którą musi przedostać się piłka. Jeśli zawodnik zaatakuje piłkę, a ta przejdzie na drugą stronę poza antenką, sędzia przerywa akcję i punkt otrzymuje drużyna przeciwna.

Czym wyróżnia się zawodnik libero?

Libero wyróżnia się tym, że ubrany jest w koszulkę innego koloru niż pozostali gracze z jego drużyny. Kolor jego koszulki musi kontrastować z kolorem odzieży pozostałych siatkarzy. Pozycja libero została wprowadzona w 1998 roku. Uznano, że libero w siatkówce zwiększy liczbę akcji oraz płynność gry.

Jaką szerokosc mają linie boczne boiska?

Wszystkie linie boiska mają szerokość 5 cm. Dwie linie boczne i dwie linie końcowe ograniczające boisko są wykreślone wewnątrz boiska. Oś linii środkowej dzieli boisko na dwa równe pola o wymiarach 9 x 9 m każde. Znajduje się ona pod siatką pomiędzy liniami bocznymi.

Jakie pole wyznacza linia 3 metra?

Drużyny ustawiają się na kwadratowych polach o wymiarach 9 na 9 metrów. Boisko jest ograniczone liniami bocznymi i końcowymi. Wewnątrz obu pól jest wydzielona linia 3. metra, czyli przestrzeń, której nie może przekraczać podczas ataku zawodnik znajdujący się drugiej linii.

Z którego miejsca zawodnik może wykonać zagrywkę?

Zagrywkę wykonuje się zza linii końcowej boiska ze strefy zagrywki sposobem dolnym lub górnym. Piłka po zagrywce może dotknąć siatki pod warunkiem, że przeleci na stronę przeciwnika.

W jakiej odległości od linii środkowej znajduje się linia ataku?

linii środkowej dzieli boisko na dwa równe pola o wymiarach 9 x 9 m każde. Na każdej stronie wyznaczone jest pole ataku, ograniczone linią środkową, liniami bocznymi i linią ataku znajdującą się 3 m od osi linii środkowej.

Z czego składa się boisko do piłki nożnej?

Boisko do piłki nożnej składa się z kilku elementów, które również muszą mieć takie same wymiary. Długość pola karnego wynosi 16,50m, a szerokość 40,32 m. W nim znajduje się pole bramkowe – długie na 5,50 metra, a szerokie na 18,32 metra. Na środku boiska piłkarskiego znajduje się okrąg, którego promień wynosi 9,15 m.

Z czego zrobić boisko do kosza?

By zapewnienie takich warunków było możliwe, nawierzchnia musi być utwardzona. Oczywiście na trawie także da się grać w kosza lub popularne gry podwórkowe, takie jak „dwadzieścia jeden” czy „koń”, jednak do pełnej gry będziesz potrzebować betonu bądź kostki brukowej.

Co to jest libero?

Zawodnik grający na pozycji libero jest wyspecjalizowany w grze obronnej i w przyjęciu zagrywki. … Libero nie może m.in. zagrywać, blokować lub wykonywać próby bloku oraz wykonać spełnionego ataku z żadnego miejsca, gdy piłka znajduje się całkowicie powyżej górnej krawędzi siatki.

Co gdy podczas gry piłka dotknie antenki?

Do siatki mocowane są tzw. antenki – pręty wystające 80 cm ponad taśmę górną. Umieszczane są nad liniami bocznymi boiska i ograniczają strefę przejścia piłki nad siatką. Gdy piłka dotknie antenki, przeleci na stronę przeciwnika poza strefą ograniczoną przez antenki lub nad nimi, traktowane jest to jako aut.