Kategorie:

Z czego robione są sajgonki?

Z czego składa się sajgonka?

Sajgonki są podobne do naszych naleśników, lecz ich smak jest zupełnie inny. Składają się z zawiniętego w papier ryżowy farszu przyrządzonego przeważnie z mięsa oraz warzyw. Dowolność w dobieraniu dodatków do farszu jest przeogromna. Najbardziej popularne są sajgonki z mięsem wołowym lub kurczakiem.

Z czym się je sajgonki?

Sajgonki podaje się obowiązkowo z sosem sojowym do maczania, który można zastąpić również gęstym, fistaszkowym sosem. Jako że sajgonki są potrawą serwowaną w ramach przekąski, w posiłku można je zestawić z tłustszym daniem.

Z jakiego kraju pochodzą sajgonki?

Oryginalna nazwa dania w polskim tłumaczeniu brzmi „wiosenne rolki”; w Polsce jednak przyjęła się nazwasajgonki”, ponieważ przyszły do nas wraz z wietnamskimi imigrantami i nazwa dania nawiązuje do dawnej stolicy Wietnamu czyli Sajgonu.

Z jakiej kuchni pochodzą sajgonki?

Sajgonki, krokiety wiosenne, naleśniki wiosenne (chiń. 春卷; pinyin chūn juǎn; wiet.: chả giò wersja smażona (na północy Wietnamu: nem), wersja niesmażona: gỏi cuốn) – popularne danie kuchni chińskiej oraz kuchni krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Jakie przyprawy do sajgonek?

Cebulę drobno posiekać. Podsmażyć na oleju, dodać mięso. Smażyć kilka minut, następnie dodać marchewkę i smażyć 2 minuty. Doprawić do smaku solą, pieprzem, imbirem i ostrą papryką.

Czy sajgonki są kaloryczne?

To zdecydowanie ulubiona pozycja wszystkich Polaków. Niestety porcja tego wybornego dania ma średnio 700 kalorii i zdecydowanie nie sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki. Zdawać by się mogło, że sajgonki są niskokaloryczną potrawą, ponieważ składają się z papieru ryżowego i warzyw.

Z czym podawac Spring Rolls?

Spring rollsy serwujemy zwykle przecięte na pół, koniecznie z aromatycznym sosem w osobnym naczyniu. Jego wersji jest równie wiele, co pomysłów na farsz specjału. Możemy go przygotować np. z dwóch łyżeczek musztardy i soku cytrynowego, łyżeczki syropu klonowego i łyżki sosu sojowego.

Z czym jeść Spring Rolls?

Możliwe jest również dodawanie niedojrzałych owoców np. bananów oraz karamboli. To sosy decydują o ostatecznym smaku spring rollsów. Świetnie nada się klasyczny nước chấm (sos rybny, woda, ocet/sok limonki lub cytryny, cukier, pieprz biały, czosnek i chili) z piklami z marchwi i kalarepy lub zielonej papai.

Kto wymyślił sajgonki?

– Nazwę „sajgonki” pod koniec lat 80. zaproponował nasz kolega Wietnamczyk, studiujący w Polsce, który bardzo dobrze mówił po polsku. Zapisał ją na kartce i się upowszechniła w kolejnych restauracjach – opowiadał w Dwójce Ngo Van Tuong, popularyzator kuchni wietnamskiej. Ngo Van Tuong przyjechał do Polski w 1983 roku.

Co znajduje się w Sajgonkach?

W tradycyjnych sajgonkach jako nadzienia używa się mięsa wołowego lub kurczaka. W alternatywnej wersji wegetariańskiej w skład farszu wchodzi tofu lub makaron sojowy, spotykane są również sajgonki z nadzieniem rybnym. Warzywa, jakich możemy użyć w przygotowaniu sajgonek, to marchewka, ogórek, kapusta, cebula, kiełki.

Jaki papier ryżowy do sajgonek?

Najważniejszy jest rodzaj papieru ryżowego. Ten do jedzenia na zimno jest bardziej przeźroczysty, kleisty i elastyczny od znanego nam papieru ryżowego do smażonej wersji sajgonek. Aby ciasno zawinąć sajgonki należy z wyczuciem namoczyć papier i położyć go na drewnianej desce.

Czym przyprawić farsz do sajgonek?

Sajgonki smaży się w głębokim tłuszczu, gotuje lub podaje na surowo. Do smażenia warto użyć oleju ryżowego. Sajgonki podaje się z sosami, np. słodko-kwaśnym, sezamowym, sojowym, grzybowym i orzechowym (z fistaszków).

W co się zwija sajgonki?

Lewą stronę zostawiamy pustą, a na prawej układamy horyzontalnie składniki. Na koniec składamy papier na pół i powstały półksiężyc zwijamy od dołu do góry w ciasną rolkę. Atrakcyjny wygląd sajgonek uzyskuje się poprzez odpowiednie rozłożenie składników.

Ile kalorii ma jedzenie z chinczyka?

Popularne Pozycje

Porcja Kalorie
Kurczak w Cieście 100g 260
Zupa Pho 100ml 93
Sajgonki 100g 165
Więcej produktów z Chińczyk

Ile kcal ma sajgonka z mięsem?

Sajgonki z mięsem w 100 g ma 230 kcal to tyle samo kalorii co: 103 truskawek.

W co zawijać spring rolls?

W ryżowy papier można oczywiście zawijać cokolwiek: krewetki, różnego rodzaju mięsa itp. Często do rolki dodaję kilka nitek makaronu sojowego lub ryżowego.