Z czego zrobić czerninę?
SKŁADNIKI
- kaczka wraz z podrobami.
- włoszczyzna do rosołu ( pietruszka, por, seler, marchew)
- ziele angielskie, liście laurowe.
- kilka suszonych grzybków.
- suszone śliwki.
- 5 suszonych ćwiartek jabłek.
- inne suszone owoce – gruszki, daktyle.
- 400 ml krwi z octem, wodą i solą
Czy czernina jest zdrowa?
Wiele osób zniechęca do czerniny składnik, który nadaje potrawie charakterystycznej barwy. Pamiętajmy jednak, że kacza lub gęsia krew to produkt o dużych właściwościach odżywczych. Czarna polewka jest m.in. bogatym źródłem łatwo przyswajalnych białek oraz węglowodanów.
Z jakiego regionu jest czernina?
Potrawa uwielbiana w Wielkopolsce, na Pomorzu i Kujawach, w wielu innych zakątkach Polski wzbudza obrzydzenie albo jest zupełnie nieznana.
Czym Przyprawic czerninę?
Doprawić do smaku solą i majerankiem. Po zestawieniu z ognia do zupy wlać sok wiśniowy i zamieszać. 4. Czerninę podaje się z ugotowanym makaronem , kluskami kładzionymi bądź ziemniakami.
Z czym podawać czerninę?
Oprócz podstawowych składników smak nadają zupie dodatki: syrop ze śliwek lub gruszek w occie, gotowane w niej świeże lub suszone owoce (gruszki, śliwki, jabłka, rodzynki lub wiśnie), ocet winny lub jabłkowy, miód lub inne składniki. Czarninę podaje się z kluskami lanymi, domowym makaronem lub z gotowanymi ziemniakami.
Z jakiej krwi robi się czerninę?
Czernina, czarnina, czarna polewka lub czarna zalewajka – to zupa, której podstawowymi składnikami jest krew z kaczki lub kury. Kiedyś używano również krwi królika lub krwi wieprzowej. Zupa ta musi być przygotowywana ze świeżej krwi.
Ile kalorii ma zupa czernina?
Kalorie i wartości odżywcze w czerninie W 100 gramach czerniny znajduje się ok. 80 kalorii, natomiast na porcję przypada ich ok. 230.
Czy czernina to czarna polewka?
Czernina (czarnina), czarna polewka (czarna zalewajka, mała czarna) – specyficznie polska zupa o charakterze polewki, której podstawowymi składnikami są rosół i krew kaczki, gęsi lub królika, rzadziej prosięcia. … Na Kaszubach zupę tę z kluseczkami podaje się tradycyjnie w dzień Bożego Narodzenia.
Co to jest czernina z kaczki?
Wpisana na listę polskich produktów tradycyjnych czernina, to zupa, którą gotujemy na bazie rosołu, ale z dodatkiem krwi – kaczej, króliczej lub kurzej. Czarna polewka ma słodko-kwaśny smak, bo dodajemy do niej ocet i cukier, które zapobiegają krzepnięciu krwi.
Jakie ziola do czerniny?
Składniki:
- 2l wody.
- 250ml kaczej lub gęsiej krwi.
- 2 kacze skrzydła.
- 2 kacze szyje.
- kilka drobiowych serc i żołądków.
- 3 łyżki mąki.
- liść laurowy i ziele angielskie.
- pęczek pietruszki.
Ile octu do krwi?
Do słoika nalewamy około 70 ml przegotowanej, zimnej wody, oraz łyżkę stołową octu (by krew nie skrzepła) i pół łyżeczki soli. Do takiego roztworu bezpośrednio spuszczamy krew ciągle mieszając. Roztwór z krwi wstawiamy na 1 dobę do lodówki.
Jakie kluski do czerniny?
U nas czerninę podaje się z kluskami z tartych ziemniaków.
Jak się robi czerninę?
Sposób przygotowania:
- Mięso kaczki lub gęsi myjemy i wkładamy do garnka razem z włoszczyzną na rosół dodajemy również suszone owoce i sól.
- Rosół gotujemy na małym ogniu około 2-3 godzin zbierając co jakiś czas nadmiar szumowin.
Ile octu do krwi z gęsi?
Kiedy się zabija gęś albo kaczkę, trzeba krew spuścić do garnuszka z łyżką octu i wymięszać aż ostygnie.
Jakie są najmniej kaloryczne zupy?
Najmniej kalorii spośród popularnych pierwszych dań posiada zupa ogórkowa oraz cebulowa, najwięcej barszcz biały oraz żurek z kiełbasą.
Ile gram zupy jest w misce?
Porcja zupy pomidorowej z ryżem pełnoziarnistym waży 220g.