Kategorie:

Z czego powstaje smalec?

Z czym się je smalec?

Oczywiście smalec nie może się obejść bez odpowiednich dodatków. Mowa o pajdzie chleba oraz ogórkach kiszonych. Do tej listy można również dodać kieliszek zimnej wódki, która także jest uwielbiana przez liczne grono smakoszy.

Jak produkuje się smalec?

Smalec otrzymuje się dwiema metodami: „ na mokro” i „na sucho”: W metodzie „na mokro” tłuszcz wieprzowy jest gotowany w wodzie lub na parze w wysokiej temperatury następnie smalec jest oddzielany od wody za pomocą wirówki przemysłowej.

Jakiego pochodzenia jest smalec?

Smalec powstaje w wyniku wytapiania tkanek zwierzęcych. Może być pochodzenia wieprzowego, gęsiego, a także kaczego. Każdy rodzaj smalcu jest produktem bardzo kalorycznym — 1 g dostarcza aż 9 kcal. Zawiera on także cholesterol oraz nasycone tłuszcze zwierzęce.

Do czego smalec domowy?

Jeśli użyjesz dobrej jakości, świeżej słoniny z płatem mięsa, to zrobisz pyszne skwarki, które można jeść na wiele sposobów. Domowy smalec.. a raczej skwarki ze smalcem polecam na kanapki, jako dodatek do placków ziemniaczych a także do smażenia mięs wieprzowych.

Dlaczego smalec jest rzadki?

Jeżeli nie chcesz mieć smalcu zbyt ’rzadkiego’ to trzeba go na wolnym ogniu dość długo „pyrlić” aby odparował. Jeżeli będziemy to robić krótko i wlejemy do słoiczka to może się okazać że połowa smalcu w słoiczku jest płynna a połowa smarowna. Oczywiście niska temperatura w lodówce to załatwi że będzie smarowny.

Czym przyprawić smalec domowy?

Domowy smalec to słonina pokrojona w drobną kostkę lub zmielona przez maszynkę,dodatek wędzonego boczku wzbogaci smak smalcu , a aromatu dodają przyprawy takie jak majeranek , cebula i ząbki czosnku.

Czy smalec jest tłuszczem nienasyconym?

Na 100 g smalcu: 45,1% – tłuszcze jednonienasycone (kwasy tłuszczowe omega-9) 39,2% – to tłuszcze nasycone.

Jak zrobić smalec domowy?

Na patelnię wrzucić słoninę i topić na małym ogniu. Gdy słonina już się stopi, dodać boczek i całość nadal topić na małym ogniu. Gdy boczek wraz ze słoniną będą wytopione dodać cebulę wraz z czosnkiem oraz starte jabłko i wszystko razem smażyć, aż cebula i skwarki się zarumienią.

Czy smalec roslinny jest zdrowy?

To więcej niż mięso (od 10 do 13 %). Ponadto jest bardzo dobrym źródłem żelaza (zawiera aż 7 gramów w 100 gramach), witamin z grupy B, potasu, wapnia, fosforu i błonnika. Jako produkt zasadotwórczy, bardzo dobrze równoważy zakwaszające działanie np. pieczywa.

Dlaczego smalec jest zdrowy?

Smalec zawiera trochę selenu, cynku, choliny oraz witamin D i E. Opinię zdrowego zyskał przede wszystkim dzięki zawartość kwasów omega 9, których ma naprawdę sporo. Co ciekawe, aż 55 proc. tłuszczów, które występują w smalcu to kwasy tłuszczowe jednonienasycone.

Dlaczego smalec jest Kaszkowaty?

Bardzo ważna uwaga: gdy smalec zaczyna już ściągać (robi się białawy) nie należy go ruszać gdyż zrobi się taki „kaszkowaty„. Jakby zważony. Gdyby już tak nam się przytrafiło to należy go rozgrzać i na nowo odstawić do stężenia.

W jakiej temperaturze wytapiać smalec?

Z uwagi na łatwość przypalenia tłuszczu wytapianie powinno odbywać się w temperaturze ok. 120°C. Po wytopieniu smalec należy odcedzić i pozostawić do zastygnięcia.

Kiedy doprawiać smalec?

Smażyć aż cebulka zrobi się złocista ,dodać przeciśnięty przez praskę czosnek,majeranek oraz sól i pieprz do smaku. Smażyć jeszcze chwilkę ,zdjąć z ognia,a gdy smalec przestygnie doprawić przyprawą w płynie do smaku.

Jak zrobić dobry smalec z podgardla?

Na rozgrzana duża patelnię wrzucam słoninę i smażę aż wytopi się z niej tłuszcz. Następnie dodaję podgardle, liść laurowy, ziele angielskie. Smażę aż skwarki się zezłocą, zmniejszam gaz do minimum i dorzucam cebule, czekam aż się zeszkli, dodaje na koniec czosnek i sol, mieszam razem chwile, wyłączam gaz.

Jakim tłuszczem jest smalec?

Smalec jest tłuszczem pochodzenia zwierzęcego, pozyskiwanym z tkanki tłuszczowej świń, bydła lub drobiu. Niegdyś stosowany szeroko w kuchni polskiej, dziś jednak jest na mocnym „cenzurowanym” ze względu na swój skład.

Czy smalec Jełczeje?

Większa zawartość tłuszczów nasyconych w smalcu oznacza, że nie jełczeje tak szybko, jak oleje roślinne. Smalec ma wyższą temperaturę dymienia. Dzięki temu lepiej nadaje się do smażenia i obróbki termicznej wymagającej wysokich temperatur. Skład chemiczny tłuszczów nasyconych jest bardzo stabilny.