Kategorie:

Z czego jest znany Radom?

Z czego słynie Radom jedzenie?

– To właśnie typowa kuchnia radomska: kapusta z ziemniakami, a w bogatszej wersji – także suto okraszona skwarkami. Takie potrawy zachwycają, bo są proste, smaczne i sycące – tłumaczy Justyna Górska- Streicher, etnograf z Muzeum Wsi Radomskiej.

Od czego wzięła się nazwa Radom?

Pierwsza wzmianka pisana o Radomiu znajduje się w bulli papieża Hadriana IV z 1155 roku. NazwęRadom” wywodzi się na ogół od imienia Radomir lub plemienia Radomierzan. W XIII w. … Powstanie Nowego Radomia wiąże się z osobą Kazimierza Wielkiego i jego dążeniami do umocnienia roli miast.

Co ciekawego w Radomiu w weekend?

Szukając radomskich atrakcji na weekend warto zwrócić uwagę na kilka interesujących miejsc. Jednym z nich jest Muzeum Wsi Radomskiej czyli skansen, na terenie którego znajdują się obiekty mieszkalne, zagrody, remiza i dom ludowy. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Radomiu jest Pałac Sandomierski.

Do jakiego województwa należy Radom?

MazowieckieRadom / WojewództwoWojewództwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 31 grudnia 2019 r. miało około 5,4 mln mieszkańców. Wikipedia

Gdzie pojechać koło Radomia?

Przedstawiamy 10 największych atrakcji Radomia i najbliższych okolic, które warto odwiedzić!

 1. Muzeum Wsi Radomskiej. …
 2. Muzeum im. …
 3. Centrum Rzeźby Polskiej. …
 4. Pałac Sandomierski. …
 5. Stary Ogród. …
 6. Zamek Królewski. …
 7. Muzeum Sztuki Współczesnej. …
 8. Rezerwat Przyrody Ciszek.

Kto stworzył Radom?

Radom otrzymał z rąk Bolesława Wstydliwego średzkie prawo lokacyjne, ale rozkwit miasta datuje się od roku 1340, kiedy to Kazimierz III Wielki dokonał lokacji Nowego Miasta z rynkiem, ratuszem i zamkiem, otoczonego murami obronnymi.

Ile lat ma Radom?

Radom

miasto na prawach powiatu —
Pałac Sandomierski, klasztor Bernardynów, fontanny przy placu Konstytucji 3 Maja, Katedra, ulica Moniuszki, ulica Piłsudskiego
Data założenia X wiek
Prawa miejskie Stary Radom – 2. poł. XIII wieku (prawo średzkie) Nowy Radom – od 1 stycznia 1364 (prawo magdeburskie)

Co warto zobaczyć w Zwoleniu?

Wspomina się np o Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, o Ścianie Straceń i Parku Jana Kochanowskiego. W parku tym można zobaczyć pomnik naszego wieszcza oraz 2-3 razy w roku odbywają się tam festyny, dni Zwolenia. Okoliczne obszary to 2 rezerwaty przyrody utworzone w 1985 roku – Miodne i Ługi Helenowskie.

Co warto zobaczyć w okolicach Radomia?

Przedstawiamy 10 największych atrakcji Radomia i najbliższych okolic, które warto odwiedzić!

 1. Muzeum Wsi Radomskiej. …
 2. Muzeum im. …
 3. Centrum Rzeźby Polskiej. …
 4. Pałac Sandomierski. …
 5. Stary Ogród. …
 6. Zamek Królewski. …
 7. Muzeum Sztuki Współczesnej. …
 8. Rezerwat Przyrody Ciszek.

Do jakiej gminy należy Radom?

Gmina Radom – dawna gmina wiejska istniejąca do 1954 roku w woj. kieleckim. Siedzibą władz gminy był Radom, który stanowił odrębną gminę miejską [2], a od 1932 roku także odrębny powiat grodzki [3].

Czy Radom był miastem wojewódzkim?

Wojewódzki Radom Radom – od 1999 – jedno z dwóch największych miast, które utraciły rangę wojewódzką.

Co robić z dziecmi w Radomiu?

Dla starszych dzieci idealną opcją będzie wybranie się do parku trampolin Skyjump, gdzie można skakać z trampolin do basenów z gąbkami. To świetna zabawa zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Będąc w Radomiu nie można nie odwiedzić Muzeum Wsi Radomskiej. To skansen, który mieści się na obszarze 32 hektarów.

Gdzie można jechac na 1 dniowa wycieczke?

13 fajnych miejsc na jednodniowe wycieczki z dziećmi

 • Lotnisko jakiekolwiek bądź …
 • Kolejka wąskotorowa Rudy. …
 • Hydropolis we Wrocławiu. …
 • Leśny Park Niespodzianek Ustroń …
 • Jurapark Krasiejów. …
 • Dinolandia Inwałd. …
 • Ogród Botaniczny Mikołów. …
 • Zagroda żubrów Pszczyna.

Kiedy został założony Radom?

Około połowy XIII w. lub przed 1300 r., osada leżąca obok grodu, zwana później Starym Radomiem, otrzymała prawa miejskie średzkie. Przypuszcza się, że około 1340–1350 r. król Kazimierz III Wielki, na wschód od istniejącego już miasta, lokował Nowy Radom, który w 1364 r.

Gdzie było getto w Radomiu?

Małe getto powstało w dzielnicy Glinice, na terenie obejmującym ulice: Graniczną, Błotną, Wrześniowskiego, Kośną, Kwiatkowskiego, Blata, Pustą, Placową, Konopnickiej, Niemcewicza, Inwalidów Wojennych, Złotą, Kinową, Prostą, Dąbrowskiego, Lubońskiego.

Czy Radom istniał w średniowieczu?

W II poł. XIII w. Radom otrzymał z rąk Bolesława Wstydliwego średzkie prawo lokacyjne, ale rozkwit miasta datuje się od roku 1340, kiedy to Kazimierz III Wielki dokonał lokacji Nowego Miasta z rynkiem, ratuszem i zamkiem, otoczonego murami obronnymi.