Kategorie:

Z czego jest prosciutto crudo?

Z czego zrobiona jest szynka parmeńska?

Szynka parmeńska (wł. Prosciutto di Parma) – rodzaj włoskiej, surowej, podsuszonej szynki wytwarzanej z całych udźców wieprzowych z kością tradycyjnymi metodami w specyficznym klimacie na terenie prowincji Parmy, w regionie Emilia-Romania.

Z czym jesc prosciutto?

Dojrzewająca szynka to znakomita przystawka. Serwowana w towarzystwie owoców wygląda pięknie, świeżo i letnio. Najczęściej łączona z pomarańczowym melonem, figami i avocado. We Włoszech owija się jej cienkie plastry wokół chrupiących paluszków chlebowych zwanych grissini.

Jak się robi prosciutto crudo?

Priociutto crudo uzyskuje się w wyniku moczenia w solance i dojrzewaniu mięsa wieprzowego. Dzieli się je na dwa rodzaje – pierwszą grupę tworzą szynki, produkowane z mięsa pozbawionego części golenia. Przykładem takiej wędliny jest prosciutto di parma, czyli popularna na całym świecie szynka parmeńska.

Czym szynka parmeńska to prosciutto?

Szynka parmeńska zaś przywędrowała do nas z Włoch, gdzie występuje pod nazwą prosciutto di Parma. To jest również surowe, ale podsuszone mięso z wieprzowych udźców z kością. Mięso podsuszane jest tradycyjnymi metodami na terenie Parmy. Szynka ta ma wyjątkowo delikatny smak.

Czy szynka parmeńska jest zdrowa?

Smaczne i zdrowe Szynki parmeńskie zawierają małe ilości tłuszczu, za to bogate są w białko, wolne aminokwasy, proteiny, fosfor i witaminy. Są lekkostrawne i mają obniżoną zawartość cholesterolu. Zawierają także lecyny i izolecyny – aminokwasy wchodzące w cykl metaboliczny mięśni – dlatego zalecane są m.in. sportowcom.

Jak jeść szynkę parmeńska?

Szynkę parmeńską można jeść w połączeniu z melonem jako przystawkę albo jako składnik nadziewanej polędwicy wołowej. Szynka parmeńska to także składnik tradycyjnego tortellini. Najczęściej podaje się do niej białe wino, na przykład prosecco.

Z czym jeść szynkę Szwardzwaldzką?

włoska szynka parmeńska, hiszpańska szynka serrano, czy też niemiecka szynka szwarcwaldzka, świetnie pasują do wielu dań. Sprawdzą się m.in. w sałatkach, przekąskach, czy zupie. Możesz nimi również owinąć mięso lub rybę, które zamierzasz usmażyć bądź upiec.

Co pasuje do szynki szwarcwaldzkiej?

Tego typu szynka to doskonały składnik domowej pizzy, tortellini (tradycyjne włoskie pierożki podawane z sosem pomidorowym) oraz sałatek (pasuje np. do sera gorgonzola, suszonych pomidorów, rukoli, roszponki, szpinaku, szparagów, pestek granatu czy winogron).

Jak samemu zrobić szynkę parmeńska?

Szynka parmeńska nie zawiera wiele soli, a samemu procesowi solenia (sól morska) towarzyszy krótki odpoczynek w pomieszczaniach chłodzonych (temperatura 1-4 stopni Celsjusza, wilgotność ok. 80%) i wentylowanych. Następnie szynkę obtacza się tłuszczem wieprzowym.

Jak dlugo dojrzewa szynka?

Na jakość szynki wpływa również okres dojrzewania, który powinien trwać minimum 12 miesięcy. Najwyższą jakość osiąga szynka dojrzewająca 24 miesiące. Na rynku polskim bardzo powszechna jest Prosciutto Crudo, która dojrzewa 6-9 miesięcy, w celu zapewnienia podobieństwa smaku z dojrzałą szynką stosowane są konserwanty.

Czy w ciazy można jesc prosciutto?

Oscypek, jeśli był poddany obróbce cieplnej oraz był robiony z mleka UHT może być spożywany w ciąży.

Z jakiego mięsa szynka parmeńska?

Szynkę parmeńską wytwarza się z całych udźców wieprzowych. Proces jej produkcji musi być zgodny z normami określonymi w 1963 r. Jedynym dodatkiem do mięsa jest sól. Świnie hodowane na mięso nie mogą ważyć więcej niż 140 kg i muszą mieć przynajmniej 10 miesięcy.

Czy szynka szwarcwaldzka jest zdrowa?

Zaletą jest na pewno bardzo wysoka zawartość białka oraz długi czas jej przygotowywania (wędzenie oraz dojrzewanie aż 12 tygodni). Idealny produkt np. do tłuszczowo-białkowej kolacji takiej jak jajecznica czy zapiekane zawijasy szynka i ser mozzarella (ta druga opcja coś pysznego – polecamy).

Ile kalorii ma szynka szwarcwaldzka?

100 g Szynka szwarcwaldzka ma 239 kalorii oraz wartości odżywcze o następującym składzie: 25 g białka, 15 g tłuszczów, 1 g węglowodanów.

Jak jeść szynka szwarcwaldzka?

włoska szynka parmeńska, hiszpańska szynka serrano, czy też niemiecka szynka szwarcwaldzka, świetnie pasują do wielu dań. Sprawdzą się m.in. w sałatkach, przekąskach, czy zupie. Możesz nimi również owinąć mięso lub rybę, które zamierzasz usmażyć bądź upiec.

Do czego wykorzystać szynkę parmeńska?

Szynka parmeńska ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Wykorzystuje się ją do nadziewania mięsa, różnego rodzaju sałatek, a także jako składnik do tradycyjnej, włoskiej pizzy….Pizza z szynką parmeńską

  • noża,
  • foremkę na pizzę,
  • naczynie do ciasta.

23 sie 2017