Kategorie:

W jakiej sprawie do seksuologa?

Z jakim problemem do seksuologa?

Problemy, z którymi warto zgłosić się do seksuologa, to:

 • zaburzenia erekcji;
 • wytrysk przedwczesny lub opóźniony;
 • hiperseksualność (nadmierny popęd seksualny);
 • seksoholizm;
 • zaburzenia orgazmu, czyli anorgazmia;
 • obniżone libido;
 • awersja do seksu i czynności o charakterze seksualnym (nie jest to odpowiednik aseksualizmu);

Kiedy należy udac się do seksuologa?

Seksuolog to specjalista w dziedzinie seksuologii, zajmującej się sferą życia seksualnego człowieka. Do seksuologa warto się udać, jeśli trapią nas problemy związane z seksem – brak orgazmu, zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk albo pochwica czy bolesne stosunki.

Czy potrzebne jest skierowanie do seksuologa?

Wizyta u seksuologa to koszt około 100-200 złotych za wizytę. Cena różni się w zależności od miasta. W niektórych przychodniach odbywają się wizyty u seksuologa w ramach NFZ . Skierowanie nie jest wymagane.

O czym rozmawia się z seksuologiem?

Dobry seksuolog powinien zadać Ci pytania dotyczące:

 1. twojego stanu zdrowia i przyjmowanych leków,
 2. twojego samopoczucia psychicznego,
 3. twoich wcześniejszych i obecnych związków intymnych,
 4. twojej orientacji seksualnej,
 5. twojego poczucia płci,
 6. twojego rozwoju seksualnego i rozwoju osobowości,

Czy do seksuologa trzeba isc z rodzicem?

Co do samej terapii osoby niepełnoletnie bez zgody rodzica/opiekuna nie mogą w niej uczestniczyć. … Zwykle obowiązuje zasada, że do poradni, na pierwszą wizytę, osoba niepełnoletnia powinna pójść z rodzicami, ale może psychoterapeuta zaproponuje jakieś rozwiązanie.

Jakie badania przed wizytą u seksuologa?

W zależności od uzyskanych informacji zleca się badania

 • Badanie biochemiczne krwi.
 • Badanie stężenia hormonów płciowych we krwi.
 • Badania EKG, USG – również badania dopplerowskie.
 • Tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.
 • Arteriografia, kawernozografia.
 • Konsultację ginekologiczną, urologiczną lub neurologiczną

Kto może być seksuologiem?

Seksuologiem zostaje najczęściej psycholog lub lekarz posiadający specjalizację urologiczną, ginekologiczną albo psychiatryczną. Specjalizacja ta ma znaczny wpływ na kompetencje, jakie posiada wówczas seksuolog. Przykładowo urolog lub ginekolog może przepisać odpowiednie leki na receptę, a także zbadać pacjenta.

Co trzeba zrobić aby zostać seksuologiem?

Konieczne jest ukończenie studiów z zakresu psychologii lub medycznych (najlepiej ze specjalnością ginekologiczną lub urologiczną). Następnym krokiem jest odbycie studiów podyplomowych, zdanie egzaminu i uzyskanie certyfikatu z Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, uprawniającego do wykonywania zawodu.

Czy wizyta u seksuologa pomaga?

Warto wiedzieć, że seksuolog: diagnozuje przyczyny braku orgazmu i pomaga w ich usunięciu, udziela instrukcji w zakresie higieny intymnej, informuje o sposobach zabezpieczania się przed ciążą, wspiera w przypadku problemów z orientacją seksualną lub określeniem płci seksualnej.

Ile czasu trwa wizyta u seksuologa?

Długość trwania terapii to kwestia bardzo indywidualna, zależna od złożoności problemu. Zazwyczaj pierwsze spotkania to konsultacje, które służą zbieraniu wywiadu, poznawaniu klienta/ki i problemu, formułowaniu oczekiwań i celów terapii. Najczęściej plan terapii obejmuje okres od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Czy trzeba isc z rodzicami do psychologa?

Witaj! Psycholog ma obowiązek poinformowania Twoich rodziców o problemie tylko wtedy, gdy uzna, że zagrożone jest Twoje zdrowie lub życie. … Zwykle obowiązuje zasada, że do poradni, na pierwszą wizytę, osoba niepełnoletnia powinna pójść z rodzicami, ale może psychoterapeuta zaproponuje jakieś rozwiązanie. Pozdrawiam.

Czy można isc do psychologa bez wiedzy rodzica?

Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza, osoba poniżej 16 roku życia nie jest zdolna do wyrażenia świadomej zgody, pełną odpowiedzialność ponosi jego przedstawiciel ustawowy (zwykle jest nim rodzic). Powyżej 16 rż potrzebna jest zgoda zarówno przedstawiciela ustawowego, jak i niepełnoletniego pacjenta.

Jak przygotować się do wizyty u seksuologa?

Michał Lew-Starowicz: Przygotowanie do wizyty u seksuologa nie różni się od przygotowań do wizyty u innego specjalisty. Na pewno należy zabrać ze sobą dokumentację dotyczącą dotychczasowego leczenia, wyniki badań – mogą być one pomocne przy stawianiu rozpoznania tudzież planowaniu dalszej diagnostyki.

Czy psycholog może być seksuologiem?

Seksuologiem najczęściej zostaje psycholog bądź lekarze ze specjalizacją ginekologiczną, urologiczną lub psychiatryczną. Specjalizacja ma znaczący wpływ na kompetencje seksuologa. Ginekolog bądź urolog może przepisać leki na receptę oraz zbadać pacjenta, z racji posiadania zawodu lekarza.

Jak zostać Psychoseksuologiem?

Psychoseksuologiem może zostać każda osoba, która ukończyła studia psychologiczne, o specjalności “seksuologia”, jak również osoby, które są po studiach podyplomowych z seksuologii i są na etapie procesu certyfikacji na seksuologa klinicznego w Polskim Towarzystwie Seksuologicznym (PTS).

Do jakiej szkoły trzeba iść żeby zostać seksuologiem?

Lekarzem specjalistą seksuologii zostaje się po uzyskaniu dyplomu lekarza na Uniwersytecie Medycznym, następnie trzeba zdać specjalizację, najczęściej z ginekologii lub psychiatrii.