Kategorie:

W czym zalegają się mole spożywcze?

Z czego biora się mole spożywcze?

Motyle składają do kilkuset jaj w produktach mącznych, cukrze czy otrębach. Po ośmiu dniach wykluwają się z nich larwy moli spożywczych, które przez długi okres są niewielkimi gąsienicami o długości kilku milimetrów. Larwy intensywnie żerują w produktach spożywczych.

Jak walczyc z molami w kuchni?

– Mole nie tolerują też cytrusowych aromatów, można więc ususzyć plasterek cytryny lub pomarańczy, dodać do niego goździki i powiesić w kuchni lub umieścić w szafkach. – Te owady stronią także od zapachu wanilii, można więc w kuchni lub spiżarni umieścić naturalne laski wanilii lub chociaż aromat waniliowy.

Jak zwabić mole spożywcze?

Ocet z kilkoma kroplami olejku lawendowego, eukaliptusowego, goździkowego i cytrynowego; Ocet jabłkowy; Karma dla chomika, którą wsypuje się do woreczka/papierowej torby lub innego naczynia i zostawia w szafce kuchennej; przyciąga ona larwy moli spożywczych.

Jaki zapach odstrasza mole spożywcze?

Dobrze jest wiedzieć, których zapachów mole spożywcze nie znoszą. Owady uciekają z miejsc, w których unosi się woń octu, odstrasza je też zapach goździków, liści laurowych, mięty, cytryny, pomarańczy i wanilii.

Jak zwalczyć mole spożywcze w domu?

Istnieją skuteczne, naturalne sposoby na pozbycie się moli spożywczych; Ocet, olejki eteryczne, liście laurowe i cytrusy – to jedne z największych sprzymierzeńców w walce z molami.

Skąd biorą się mole ubraniowe?

Mole ubraniowe mogą dostać się do naszego mieszkania lub domu przez otwarte okno, szyb wentylacyjny lub klatkę schodową. Bardzo często przynosimy je do domu razem ze starym meblem tapicerowanym, ubraniem, kocem, pościelą.

Jak wygrac z molami?

Niestety, walka z molami nie jest łatwa. Aby ją wygrać należy wykazać się konsekwencją: regularnie przeglądać szafę, wietrzyć rzeczy, nie trzymać w domu nieużywanych ubrań, a produkty spożywcze trzymać w szczelnie zamkniętych plastikowych opakowaniach.

Jak walczyć z molami odzieżowymi?

W garderobach i szafach rozwieśmy saszetki z lawendą, której zapachu mole wprost nie cierpią (mogą być to również kawałki lawendowego mydła). Przydadzą się także bawełniane woreczki wypełnione lawendą, skórkami pomarańczy i aromatycznymi ziołami (np. liśćmi laurowymi, goździkami, miętą, macierzanką).

Jak usunac mole spożywcze?

By lepiej chronić produkty spożywcze sypkie przed molami, należy kilka dni po zakupie schować je do zamrażarki. Niska temperatura nie sprzyja rozwojowi jaj i larw. Oprócz tego warto zamontować w oknach moskitiery, dzięki którym mole nie przedostaną się do mieszkania przez otwarte okno.

Jakie przyprawy lubią mole spożywcze?

Jednak możemy się zabezpieczyć, by w razie wyklucia się moli nie stracić większości produktów. Mole nie znoszą intensywnie pachnących przypraw, takich jak goździki czy wanilia. Dlatego warto rozsypać garść przypraw w szafce lub wyperfumować ją mocnym zapachem, np. esencją waniliową lub wodą pomarańczową.

Jak zabezpieczyć żywność przed molami?

Ważne jest także, by trzymać produkty spożywcze, które szczególnie upodobały sobie mole – płatki, musli, kasze, nasiona, otręby, mąkę itp., w szczelnych plastikowych, szklanych lub metalowych pudełkach. Torebka foliowa to za mało – larwy moli mogą się przez nią przegryźć.

Czy mole spożywcze mogą być w przyprawach?

Owady lubią wszelkiego rodzaju mąki, kasze, makarony, cukier, a także słodycze czy suszone owoce. Możemy je spotkać również w opakowaniu karmy dla zwierząt, a nawet w przyprawach czy herbacie/kawie.

Skąd się biorą ćmy w mieszkaniu?

Mogą się do ciebie dostać od sąsiada, przejść przez przewody wentylacyjne albo klatkę schodową. Wystarczy też, że w trakcie wizyty u kogoś, mole złożą jajeczka na twoim swetrze, który odłożyłaś nawet na chwilę. Mole mogą również „przywędrować” z ubraniami ze sklepu, nawet nowymi, które długo leżały na magazynach.

Jak pozbyć się moli ubraniowych?

Jak sobie z nimi poradzić? To, co działa na mole odstraszająco, to intensywne zapachy. Powinniśmy więc sięgnąć po lawendę, miętę, cytrynę, trawę cytrynową, szałwię, goździki czy ziele angielskie. W tym celu skorzystajmy z suszonych roślin, saszetek zapachowych czy aerozoli i umieśćmy lub rozpylmy je w szafie.

Jak walczyć z molami w domu?

Na mole spożywcze odstraszająco działają niektóre zapachy. Nie lubią lawendy i aromatów cytrusowych (szczególnie pomarańczy). W szafkach z ich ulubionymi produktami warto porozkładać skórki mandarynek lub ususzone pomarańcze z powbijanymi w nie goździkami, liście laurowe lub ziarenka ziela angielskiego.

Jak pozbyć się moli z dywanu?

W miejscach gdzie zalęgły się mole, kładziemy lnianą ściereczkę zwilżoną wodą z octem. Włączamy żelazko i bardzo gorące, przytrzymujemy w odległości ok. 2 cm od ściereczki, uważamy by nie przygnieć włosów dywanu. Wysoka temperatura powinna zlikwidować wszystkie zalążki molów.