Kategorie:

U jakiego bezkręgowca występuje polip?

W jakich wodach zyje polip?

Osobniki dorosłe występują w postaci polipa lub meduzy. Osiągają rozmiary od kilku milimetrów do 2 m. Odżywiają się innymi zwierzętami. Grupa ta obejmuje około 9000 szeroko rozprzestrzenionych gatunków zamieszkujących wyłącznie środowiska wodne, przede wszystkim czyste i dobrze natlenione wody słone.

Czy polip Stulbi może Rozmnazac się Plciowo?

Występuje tylko w postaci polipa. Jest organizmem rozdzielnopłciowy lub ma postać hermafrodytyczną. Rozmnażają się bezpłciowo przez paczkowanie. Młody osobnik (w postaci pączka) wyrasta z dolnej części ciała dorosłego osobnika.

U kogo wystepuje Strobilizacja?

Strobilizacja jamochłonów jest rodzajem rozmnażania bezpłciowego, polegającego na tym, że polip (jedna z postaci organizmów należących do parzydełkowców) wielokrotnie dzieli się poprzecznie na tzw. … Łańcuchy efyr przed oderwaniem się od polipa zwane są strobilami.

Z czego sklada się polip?

Polip jest pojęciem makroskopowym, odnoszącym się do rozrostów łagodnych błon śluzowych. W typowej postaci ma on kształt maczugowaty, składa się z cienkiej nóżki (szypuły), zawierającej wiązkę naczyń odżywiających oraz kulistego, miękkiego zgrubienia.

Czy polip w zatokach jest groźny?

Polipy nosa i zatok to miękkie rozrosty błony śluzowej. Nie są one groźne, ale są powodem licznych uciążliwych dolegliwości. Ponadto w zaawansowanym stadium mogą prowadzić do powikłań, dlatego też nie powinno się ich lekceważyć.

Jakiej wielkosci są polipy?

Przyjmuje się, że w warunkach ambulatoryjnych usuwane powinny być polipy wielkości do około 15mm. Niektóre polipy, ze względu na szczególne położenie, kształt, wielkość lub schorzenia towarzyszące u pacjenta muszą być usuwane w warunkach szpitalnych.

Czy polip może Rozmnazac się Plciowo?

Polip rozmnaża się bezpłciowo poprzez strobilizację i pączkowanie, rzadziej rozmnaża się płciowo, a w skrajnych przypadkach na oba sposoby. Niektóre polipy (Turritopsis nutricula) po przekształceniu w meduzę mogą powrócić do postaci polipa (hydropolipa), co daje im potencjalną nieśmiertelność.

Czy polip może Peknac?

Polip oraz wyskrobiny z kanału szyjki macicy należy koniecznie oddać na badanie histopatologiczne, aby wykluczyć złośliwy proces nowotworowy. Czasami, polipy szyjki macicy mogą „odpaść” same, np. po stosunku lub w trakcie miesiączki, nie jest to niepokojące.

Czym jest Strobilizacja i co powstaje w jej wyniku?

Strobilizacja jest to proces poprzecznego podziału polipa, w wyniku którego powstają młode meduzy (eryfy). Jest to rodzaj rozmnażania bezpłciowego parzydełkowców.

Czy Parzydelkowce mają szczecinki?

– Niektóre gatunki mają po bokach ciała pęki sztywnych szczecinek, które na przykład ułatwiają poruszanie się.

Czy polip może sam się wchłonąć?

Polip endometrialny nie może sam zniknąć, dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. U niektórych kobiet wchłonięcie polipa jest możliwe po zastosowaniu terapii hormonalnej.

Od czego robią się polipy?

W skrócie Polipy macicy tworzą się w wyniku nieprawidłowego rozrostu błony śluzowej. Tego rodzaju twory mają wielkość od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. W zależności od miejsca ich usytuowania wyróżnia się polipy szyjkowe oraz polipy endometrialne.

Co to jest polip w zatoce?

Polipy w nosie i polipy w zatokach są przeźroczyste lub mają kolor biało-żółty. Poruszają się przy dotknięciu i są często pokryte ropną wydzieliną. Najczęściej tworzą się w ujściach zatok przynosowych, w przewodzie nosowym środkowym, a czasami w nozdrzach tylnych.

Czy polipy w nosie są niebezpieczne?

Czy polip w nosie jest groźny? Obecność polipów nosa nie stanowi bezpośrednio poważnego zagrożenia dla zdrowia, wiąże się jednak z częstszym występowaniem infekcji górnych dróg oddechowych oraz przewlekłego zapalenia zatok.

Od czego robia się polipy?

Polipy macicy przyczyny powstawania Wszystkie przyczyny polipów macicy nie są dokładnie poznane. Do głównych czynników ryzyka ich pojawiania się zalicza się zaburzenia hormonalne, zwłaszcza nadmiar estrogenu, powodujące niekontrolowany rozrost komórek.

Od czego rosna polipy?

Powstają w wyniku niekontrolowanego (ale małego) przerostu ścian narządu, przez co najczęściej tworzą na jelitach efekt guzka. Polipy zazwyczaj nie są szkodliwe, jednak z czasem mogą przeobrazić się w nowotwór. Kiedy osiągną bardzo duże rozmiary, powodują również kilka przykrych dolegliwości.