Kategorie:

Po co jest przepustnica w dieslu?

Za co odpowiedzialna jest przepustnica?

Przepustnica to element silnika benzynowygo, który odpowiada za regulację ilości powietrza doprowadzanego do cylindrów, a w efekcie – za przyspieszenie samochodu.

Co uszkadza przepustnice?

Źródłami zanieczyszczeń są przedmuchy ze skrzyni korbowej, nieszczelności układu smarowania, powstałe w nadmiernie wyeksploatowanej turbosprężarce oraz wtórny obieg spalin poprzez układ recyrkulacji EGR. Do niedawna czyszczenie układu dolotowego czy przepustnicy wymagało demontażu podzespołów.

Jakie są objawy uszkodzonej przepustnicy?

Oto możliwe objawy awarii:

 • nierówna praca silnika,
 • szarpanie silnika w trakcie jazdy,
 • szarpanie i przygasanie, a nawet gaśnięcie na biegu jałowym,
 • opóźniona reakcja na dodawanie gazu,
 • problemy z uruchomieniem silnika,
 • zwiększone zużycie paliwa.

21 lut 2019

Czy przepustnica jest w kazdym aucie?

Przede wszystkim jak nazwa wskazuje, celem przepustnicy jest przepuszczanie powietrza. Przepustnica posiada wiele zastosowań, między innymi w motoryzacji, gdyż jest to element, który znajduje się w każdym samochodzie posiadającym silnik benzynowy, ponieważ przepustnica jest częścią gaźnika.

Czy warto czyścić przepustnicę?

Dlaczego warto czyścić przepustnicę? Wszystkie te zabrudzenia w znaczący sposób mogą pogorszyć pracę silnika. Znaczenie ma tu przede wszystkim osadzenie się brudu na ściankach przepustnicy i przez to problemy z jej zamykaniem lub otwieraniem.

Jakie są objawy uszkodzonego czujnika położenia przepustnicy?

DEFEKT CZUJNIKA POŁOŻENIA PRZEPUSTNICY: OBJAWY

 • Silnik szarpie i/lub pracuje nierówno.
 • Silnik źle reaguje na dodawanie gazu.
 • Utrudnione uruchamianie silnika.
 • Zwiększone zużycie paliwa.

Jak psuje się przepustnica?

Objawy, które mogą wskazywać na uszkodzony czujnik położenia przepustnicy mogą być dla nas mylące i niejednoznacznie wskazywać na ten element. Są to najczęściej zmiany obrotów i szarpnięcia podczas przyśpieszania lub zmniejszania prędkości.

Kiedy wymienic przepustnice?

Kiedy przepustnica jest już czysta, można w podobny sposób oczyścić silniczek krokowy. Jeśli czyszczenie przepustnicy nie przyniosło efektów, prawdopodobnie doszło do awarii czujnika położenia. Wtedy niestety nie da się naprawić zepsutego czujnika – musimy go wymienić na nowy.

Jak sprawdzić stan przepustnicy?

Podłączyć omomierz i zmierzyć rezystancję przy zamkniętej przepustnicy, powoli otwierać przepustnicę, obserwować zmianę rezystancji (podczas pomiaru można stwierdzić przerwanie ciągłości ślizgu). Zmierzyć rezystancję przy całkowicie otwartej przepustnicy (uwzglądnić dane producenta).

Gdzie znajduje się przepustnica w samochodzie?

Przepustnica znajduje się między kolektorem dolotowym a filtrem powietrza. Będziemy musieli zdemontować obudowę filtra oraz rury doprowadzające powietrze lub przynajmniej rozłączyć te elementy.

Czy przepustnicę się regeneruję?

Zazwyczaj koszt naprawy wynosi od 180 do 250zł, w niektórych przypadkach może być on wyższy nawet do 400zł (Volvo Magneti Marelli, Audi VW 2.0 3.0 tdi). Koszt nowej przepustnicy potrafi wynieść nawet 2000zł. Jako jedna z niewielu firm w Polsce naprawiamy 99% przepustnic.

Jak często czyścić przepustnicę?

Czyszczenie przepustnicy nie należy do działań częstych, przez co nie jest ściśle określone, po jakim czasie lub przebiegu należy je przeprowadzić. Warto jednak co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów sprawdzić kondycję silnika i zwrócić uwagę na czystość przepustnicy.

Ile kosztuje regeneracja przepustnicy?

Naprawa jest też korzystniejsza finansowo. Zazwyczaj koszt naprawy wynosi od 180 do 250zł, w niektórych przypadkach może być on wyższy nawet do 400zł (Volvo Magneti Marelli, Audi VW 2.0 3.0 tdi). Koszt nowej przepustnicy potrafi wynieść nawet 2000zł. Jako jedna z niewielu firm w Polsce naprawiamy 99% przepustnic.

Jakie są typowe awarie czujników i ich objawy?

Objawy: gaśnięcie silnika na biegu jałowym, nierówna praca silnika, szarpanie silnika podczas dodawania gazu, przy większych prędkościach, problemy z uruchamianiem silnika, nierówna praca silnika na biegu jałowym.

Jak sprawdzić czujnik położenia przepustnicy?

Podłączyć omomierz i zmierzyć rezystancję przy zamkniętej przepustnicy, powoli otwierać przepustnicę, obserwować zmianę rezystancji (podczas pomiaru można stwierdzić przerwanie ciągłości ślizgu). Zmierzyć rezystancję przy całkowicie otwartej przepustnicy (uwzglądnić dane producenta).

Jak sprawdzic czy przepustnica jest uszkodzona?

Uszkodzona przepustnica objawy:

 1. pojawia się nierówna praca silnika.
 2. wyczuwalne jest szarpanie silnika w trakcie jazdy.
 3. wyczuwalne jest szarpanie, a także przygasanie na biegu jałowym.
 4. pojawia się opóźniona reakcja w czasie dodawania gazu.
 5. mamy problemy z uruchomieniem silnika.
 6. da się zauważyć większe zużycie paliwa.

4 mar 2021