Kategorie:

Po co jest filtr DPF?

Za co odpowiada filtr DPF?

W najprostszym ujęciu filtr cząstek stałych DPF eliminuje zanieczyszczenia związane z jazdą samochodem. Jego działanie oczyszcza gazy spalinowe z cząstek stałych, czyli aerozoli atmosferycznych zawierających siarczany, azotany i inne szkodliwe dla człowieka (i całego środowiska) związki chemiczne.

Czy DPF jest obowiązkowy?

Filtry DPF obowiązkowo muszą być montowane w samochodach osobowych z silnikiem o zapłonie samoczynnym (diesle) od 2006 r. Wtedy weszła w życie norma emisji spalin Euro 4. Bez filtra DPF diesle jej nie spełniały.

Co się dzieje po usunięciu DPF?

Wycięcie DPF powoduje, że przepływ spalin jest lepszy, spaliny nie muszą pokonywać drogi poprzez filtr, który spowalnia ta drogę. Wszystko to powoduje, że moc nieznacznie wzrasta.

Po co jest DPF w samochodzie?

Filtr DPF zbudowany jest z ceramicznego wkładu i obudowy odpornej na wysokie temperatury. Zadaniem obudowy jest oczywiście ochrona filtra przed uszkodzeniami mechanicznymi i mocowanie w układzie, natomiast zadaniem wkładu jest filtrowanie spalin.

Po czym poznać że DPF jest zapchany?

Obserwowane przez kierowców objawy zapchanego DPF są zbieżne. Silnik traci moc, ma problemy z utrzymaniem równych obrotów, potrafi się dławić i przechodzić w tryb awaryjny z kodami błędów filtra cząstek stałych P242F lub P2002. Czasami możliwe jest też miganie kontrolek DPF i (rzadziej) świec żarowych.

Ile kosztuje wymiana filtra cząstek stałych?

Ich średnia ceny waha się w przedziale 5-7 tys. zł, ale „rekordziści” przekraczają barierę nawet 15 tys. zł! Natomiast cena regeneracji to kwota na poziomie 400-500 zł (+ewentualny demontaż i montaż) co stanowi ułamek ceny kupna nowego oryginalnego filtra DPF.

Jakie auto bez dwumasy i DPF?

Poniżej przedstawiamy ich listę.

  • Fiat 1.3 MultiJet. …
  • Citroen-Peugeot 1.4 HDi. …
  • Citroen-Peugeot 1.6 HDi. …
  • Citroen-Peugeot 2.0 HDi. …
  • Hyundai/Kia 1.6 CRDi. …
  • Opel 1.7 DTI/CDTI. …
  • Renault 1.5 dCi. …
  • Toyota 1.4 D-4D.

Jaki Diesel bez filtra cząstek stałych?

Jakie więc są silniki Diesla bez dwumasy i DPF? Przykładowe to: 1.6 CRDi (do 2009 roku) oraz 1.4 D-4D (do 2008 roku). W przypadku samochodów pochodzących z francuskiego koncernu PSA będą to silniki marki Diesel bez dwumasy i FAP, np. 1.4 HDI (do 2008 roku), czy 1.6 HDI (do 2010 roku).

Czy po usunięciu DPF auto mniej pali?

Uprzejmie informujemy, że usunięcie DPF nie spowoduje wzrostu mocy. Fakt, że sterownik silnika nie będzie wiedział co się dzieje, że dawka paliwa będzie większa, a jej spalanie spowoduje zwiększenie produkowanej ilości energii, ale nie podniesie mocy silnika.

Ile mocy po usunięciu DPF?

Lepsza dynamika samochodu – usunięcie wkładu filtra powoduje wzrost mocy silnika, Brak wrażenia dławienia silnika – odczuwalny zwłaszcza przy przyspieszaniu, Brak efektu rozrzedzania oleju – nie będzie wzrastał jego poziom w silniku oraz nie będzie on tracił swoich właściwości.

Czy filtr DPF jest coś wart?

Jak wyglądają ceny skupu filtrów cząstek stałych? … Podobnie jak w przypadku katalizatorów, filtry DPF w swej budowie zawierają posiadające właściwości katalityczne metale szlachetne. Wkład DPF i cena tej części filtra należy zdecydowanie do najdroższych.

Ile kosztuje usunięcie filtra cząstek stałych?

Cena usunięcia DPF to około 1000 złotych, a cała usługa, obejmująca montaż emulatora lub wgranie oprogramowania może kosztować od 1500 zł do 2500 zł.

Jak często zapycha się filtr DPF?

W zależności od modelu auta co 120, 150 lub 180 000 kilometrów. Zdarza się jednak, że niektórzy kierowcy na zapchany filtr będą narzekać po przejechaniu zaledwie kilku tysięcy kilometrów.

Czy przez zapchany DPF auto nie odpala?

Niestety, ale jeśli od dłuższego czasu zaniedbywałeś przeprowadzenie regeneracji filtra cząstek stałych, to prawdopodobne, że zapełnienie podzespołu jest tak duże, że sam podzespół nie jest w stanie nawet podjąć się samooczyszczania, a nawet silnik mógł zostać uszkodzony poprzez wymieszanie nadwyżki paliwa w oleju …

Ile jest wart filtr DPF?

Cena regeneracji filtra to około 500 złotych dla samochodów osobowych i około 1500 złotych dla samochodów ciężarowych, czyli mniej więcej 10% ceny nowego filtra DPF.

Czy warto usunąć filtr cząstek stałych?

Niestety pozbycie się niechcianego elementu nie będzie dobrym rozwiązaniem, gdyż najczęściej pojawi się problem ze wspomnianą już awarią jednostki i koniecznością modyfikacji ustawień, czyli poniesienia nowych kosztów. Problem pojawi się także po sprzedaży takiego auta.