Kategorie:

Na czym polega diagnostyka sondy lambda?

Za co odpowiedzialna jest sonda lambda?

Głównym zadaniem sondy Lambda jest bieżące sprawdzanie składu mieszanki powietrzno-paliwowej oraz kontrola składu spalin wydobywających się z komór spalania silnika. Na podstawie odczytów z urządzenia regulowane mogą być proporcje wszystkich wymienionych elementów.

Jakie są objawy uszkodzenia sondy lambda?

Najczęstsze objawy uszkodzonej sondy lambda to:

  • zauważalny wzrost zużycia paliwa – nawet 50%;
  • samoistne zmiany prędkości obrotowej silnika;
  • czarny dym wychodzący z rury wydechowej;
  • spadek mocy silnika;
  • podwyższona ilość tlenków węgla i węglowodorów w spalinach;
  • zapalenie się kontrolki „check engine”.

30 wrz 2020

Jakie wartosci sondy lambda?

Pomiaru należy dokonać pomiędzy przewodami czarnym i szarym lub pomiędzy czarnym a obudową. Prawidłowe napięcie powinno wynosić mniej niż 0,4 V przy mieszance ubogiej i więcej niż 0,6 V przy bogatej.

Jak długo wytrzymuje sonda lambda?

Trwałość sondy, w zależności od jej typu, wynosi zwykle od 50 tys. do 160 tys. km. Działanie i sprawność Sondy Lambda należy jednak kontrolować co jakiś czas i koniecznie sprawdzać podczas każdego przeglądu.

Za co odpowiada sonda za katalizatorem?

Diagnostyczna sonda lambda za katalizatorem jest czujnikiem monitorującym działanie katalizatora. Sonda lambda za katalizatorem monitoruje jego działanie poprzez pomiar poziomu tlenu w spalinach, które go opuszczają. Jeśli sygnał sondy ma wysokie napięcie, katalizator działa skutecznie.

Czy można jeździć z uszkodzoną sonda lambda?

Dłuższa jazda z uszkodzoną sondą może powodować stopniową destrukcję warstwy aktywnej katalizatora, a w końcu całkowitą utratę zdolności do oczyszczania spalin. Pamiętajmy, że koszt diagnostyki i ewentualnej wymiany sondy lambda jest niewielki w porównaniu z kosztami zakupu i montażu nowego katalizatora.

Jak sprawdzić która sonda lambda jest uszkodzona?

Aby sprawdzić sondę lambda, należy sprawdzić napięcie na przewodzie sygnałowym (z reguły w kolorze czarnym). Zazwyczaj po rozgrzaniu silnika i przy normalnej pracy wynik pomiaru powinien zmieniać się między wartościami 0,1 i 0,9 V około dwa razy na sekundę przy 2000 obr./min.

Od czego psuje się sonda lambda?

Do zniszczenia są w stanie doprowadzić cząsteczki oleju lub wody, które w jakiś sposób przedostały się do układu wydechowego. Duży wpływ na sondę lambda ma również jakość stosowanego paliwa. Używanie niskooktanowego, zanieczyszczonego lub zawierającego ołów paliwa może doprowadzić do trwałego uszkodzenia.

Jak czytac sondę lambda?

Sygnały przesyłane z sondy lambda przetwarzane są przez sterownik silnika. Jeśli zawartość tlenu w spalinach przekracza 3%, współczynnik λ posiada wartość większą od jedności. W przypadku, gdy zawartość tlenu w spalinach jest mniejsza niż 3%, współczynnik λ ma wartość mniejsząod jedności.

Jak wykręcić sondę lambda?

na ciepłym jest lepiej, jak ci to nie pójdzie kluczem i ręką, to załóż klucz nasadowy z grzechotka tylko dobrą, i weż kawałek linki i np. łoma, zaczep linke o łoma, zeprzyj ją na kolektorze i drzyj do góry, działa za dzwignie i wtedy masz wiecej siły.

Jak działa sonda za katalizatorem?

Sprawna sonda dwu stanowa pracuje w zakresie napięcia od 0,1 V do 0,9 V. Jeżeli jednak dojdzie do uszkodzenia, lub jest ona na tyle „stara”, że te wartości te nie są uzyskiwane i wykres nawet nie zbliża się do nich, sondę należy uznać za zużytą lub uszkodzoną i dokonać wymiany na nową.

Za co odpowiada druga sonda lambda za katalizatorem?

W nowoczesnych autach standardem są dwie sondy lambda – jedna przed, a druga za katalizatorem. Zadaniem tej drugiej sondy, umieszczonej za katalizatorem, jest kontrola pracy reaktora katalitycznego (katalizatora).

Ile kosztuje wymiana sondy lambda?

Koszt wykonania usługi Wymiana sondy lambda waha się w granicach od 10 PLN do 500 PLN. Średni koszt usługi Wymiana sondy lambda to 72 PLN. Pamiętaj, że na ostateczną cenę usługi wpływa wiele czynników m.in.: marka i model auta, poziom skomplikowania czynności i lokalizacja podzespołów wymagających wymiany lub naprawy.

Co się dzieje po odłączeniu sondy lambda?

Jeśli czujnik nie zostanie usunięty programowo, błąd nieuchronnie się zapali, a nawet zwiększy się zużycie paliwa (w niektórych sytuacjach niektóre samochody przełączają się na awaryjne działanie układu napędowego).

Jak sprawdzić Jednoprzewodową sondę lambda?

Jeżeli jest to sonda jednoprzewodowa, to na wyjściu, podczas pracy silnika, powinieneś mieć napiecie z przedziału 0,4 do 1,2V (o ile dobrze pamiętam). Napięcie te zmienia się w zależności od tego, czy miesznka jest uboga, czy bogata.

Jak sprawdzić sondę lambda oscyloskopem?

Do pomiaru sygnału sondy najlepiej użyć oscyloskopu z multimetrem, gdyż przy pomocy oscyloskopu najłatwiej będzie ocenić częstotliwość napięcia. Przy rozgrzanym silniku i podwyższonej do 2000 obrotów na minutę prędkości obrotowej na biegu jałowym powinna pojawiać się zmienna wartość napięcia pomiędzy ok. 0 i 1 V.