Kategorie:

Na co stosuje się Izotek?

Z czym brać Izotek?

Izotretinoina, czyli kwas 13-cis-retinowy, jest pochodną witaminy A i podobnie jak ona, by być dobrze wchłaniany potrzebuje przyjęcia z tłuszczami. Dla skutecznej terapii warto przyjmować go np. z rogalem z ciasta francuskiego, oliwą w sałatce czy kromką z masłem.

Kiedy przepisywany jest Izotek?

Zalecany jest w przypadkach zarówno ciężkiego trądzika jak i w postaciach lżejszych, gdy nieskuteczne okazały się inne, łagodniejsze metody leczenia. Leczenie retinoidami jest bardzo trudne i wymagające cierpliwości pacjenta oraz wiedzy i doświadczenia lekarza.

Czy izotek działa na blizny?

Izotretynoina – substancja czynna leku Izotek – nie leczy blizn, lecz trądzik z ryzykiem powstania trwałych blizn.

Czy izotek pomaga na trądzik hormonalny?

Ponieważ izotretynoina (izotek, curacne, axotret, aknenormin) nie likwiduje przyczyny powstawania trądziku, a jedynie go usypia, poprzez zmniejszenie aktywności pracy gruczołów łojowych oraz ich inwolucji.

Jak właściwie zażywać izotek?

Ogólne zalecenia dotyczące dawkowania to:

  1. lek należy przyjmować z posiłkiem,
  2. dawka początkowa leku Izotek wynosi 0,5 mg/kg mc. na dobę,
  3. następnie należy dostosować dawkę – dla większości pacjentów odpowiednia ilość to 0,5-1 mg/kg mc. na dobę,
  4. przekroczenie dawki skumulowanej ponad 120-150 mg/kg mc.

Jaki krem stosować przy izoteku?

Lepiej sprawdzą się kosmetyki o naturalnym składzie oparte o zioła, owoce oraz rośliny o właściwościach nawilżających, jak chociażby aloes. Warto wybierać także intensywnie nawilżające kremy regenerujące z kategorii dermokosmetyków np. Avène Cicalfate+ lub Uriage Bariéderm.

Czy zwykły lekarz może przepisać Izotek?

Wypisać lek na recepcie może każdy lekarz. Jest to jednak leczenie ciężkie i trudne, lek powinien więc zapisywać i kontrolować jego stosowanie lekarz dermatolog prowadzący leczenie. Inny lekarz może odmówić wypisania recepty na taki lek jeśli osobiście go nie zaordynował.

Czy izotek jest konieczny?

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi. Inne wiadomości nie będą wysyłane. Tak, stosowanie środków antykoncepcyjnych (niekoniecznie tabletek) jest konieczne podczas terapii lekiem Izotek, bowiem ten lek może ciężko uszkodzić nienarodzone dziecko – ma działanie teratogenne.

Czy Izotek spłyca blizny?

Leczenie trądziku izotretynoiną a powstawanie blizn Leczenie izotretynoiną nie tylko powstrzymuje rozwój tej choroby, ale także „zaciera” po niej ślady. Hamując aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozpad kolagenu, izotretynoina: spłyca istniejące blizny zanikowe.

Jak usunąć blizny zanikowe?

Najlepszym sposobem na blizny zanikowe są jednak zabiegi laserowe i to one dają najbardziej spektakularne efekty.

  1. Standardowo zaleca się, by wykonać serię około 5 – 6 zabiegów laserowych, które pozwolą na widoczną redukcję blizn zanikowych.
  2. Zabiegi powinno się wykonywać z 28-dniowymi przerwami.

Jak walczyć z trądzikiem hormonalnym?

Trądzik hormonalny leczy się poprzez doustne przyjmowanie leków oraz miejscowe stosowanie zaleconych przez dermatologa preparatów. Doustnie przyjmuje się najczęściej antybiotyki oraz retinoidy, które są pochodną witaminy A. Bezpośrednio na skórę stosuje się kremy i maści z antybiotykiem.

Czy można przerwac leczenie izotekiem?

I zapisuje go wyłącznie dermatolog, który wie, jak się tym lekiem „posługiwać”, żeby było i skutecznie i bezpiecznie. Każdy lek może wywołać działania niepożądane, jeżeli się źle czujesz, można przerwać leczenie, nic nie ryzykujesz a możesz bardzo wiele zyskać.

Co ile godzin brać Izotek?

Dawka początkowa wynosi zwykle 0,5 mg na kilogram masy ciała na dobę (0,5 mg/kg mc/dobę). Jeśli waga pacjenta wynosi 60 kg, leczenie będzie zwykle rozpoczynane od dawki 30 mg na dobę. Kapsułki należy przyjmować raz lub dwa razy na dobę.

Jak długo trwa leczenie axotret?

Czas leczenia jest uzależniony od indywidualnej dawki dobowej. Leczenie trwające od 16 do 24 tyg. zwykle wystarcza do uzyskania remisji. U większości pacjentów, całkowite ustąpienie objawów trądziku uzyskuje się po jednorazowym cyklu leczenia.

Jaki krem przy kuracji retinoidami?

Wybór powinien paść na krem z filtrem, który gwarantuje wysoką ochronę przed UVA i UVB. Pamiętajmy, że skóra przy leczeniu retinoidami jest bardziej wrażliwa – także na promienie słoneczne. Na czas kuracji izotretynoiną powinniśmy zrezygnować z typowej pielęgnacji przeciwtrądzikowej.

Czym smarować usta przy izoteku?

Proponuje intensywne nawilzanie skóry emolientami, pielegnacje ust wazelina oraz stosowanie sztucznych łez do oczu. Odradzam uzywanie soczewek kontaktowych w tym okresie.