Kategorie:

Na co płyn Lugola?

Z czym pić płyn Lugola?

Zastosowanie płynu Lugola Nie należy stosować nierozcieńczonego płynu Lugola na błony śluzowe, otwarte rany jak i oparzenia . Płyn Lugola można również zastosować do płukania gardła. Należy wówczas pamiętać o jego odpowiednim rozcieńczeniu. Stosujemy wtedy 10 kropli roztworu na szklankę przegotowanej wody (200 ml).

Co to jest płyn Lugola gdzie kupić?

Płyn Lugola to wodny roztwór jodu w jodku potasu. Lek przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego na skórę, m.in. do odkażania nieuszkodzonej skóry, otarć naskórka oraz dezynfekcji drobnych zadrapań i brzegów ran. Zabija bakterie, wirusy i grzyby.

Czy płyn Lugola był potrzebny?

Płyn Lugola podany po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu miał zapobiegać wychwytywaniu przez tarczycę radioaktywnego izotopu jodu z opadów promieniotwórczych. I tak się stało. Duża dawka jodu, która została dostarczona wraz z płynem, spowodowała bowiem, że tarczyca nie mogła już wchłaniać jodu radioaktywnego.

Czy można pić płyn Lugola?

Płyn Lugola dostępny w aptece bez recepty nie może być spożywany doustnie. Warto pamiętać ze długotrwałe stosowanie preparatu może spowodować nadczynność tarczycy głównie u osób starszych lub z utajonymi zaburzeniami tarczycy. Podobny efekt może spowodować stosowanie płynu Lugola na duże powierzchnie skóry.

Jak pić płyn Lugola?

Płyn Lugoladawkowanie Dawkowanie płynu Lugola: należy rozpuścić około 10 kropli płynu z 200 ml wody. Jeśli natomiast chce się zastosować płyn, aby usunąć nalot z migdałków, należy rozpuścić 10 kropli w 50ml gliceryny.

Co daje picie jodu?

Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy: tyroksyny (T4) i jej aktywnej formy trójjodotyroniny (T3). Od prawidłowego stężenia tych hormonów we krwi zależy m.in. prawidłowy rozwój i funkcjonowanie mózgu oraz układu nerwowego, przysadki mózgowej, mięśni, serca, nerek.

Czy można kupić jod w aptece?

Czy można kupić jod w aptece? Jak najbardziej. Preparat pod różną postacią jest dostępny w aptekach stacjonarnych oraz internetowych. Decydując się na płyn lub tabletki z jodem bez recepty, warto przed rozpoczęciem suplementacji, warto mimo wszystko skonsultować się z lekarzem.

Gdzie kupić 3% jod?

Najbliższe apteki posiadające ten produkt:

  • 4,8 km APTEKA. Warszawa, Poligonowa 1 Lok 2. …
  • 15,4 km APTEKA PRZY SZPITALU. Pruszków, Al. …
  • 31,9 km APTEKA. Celestynów, Św.Kazimierza 37 a. …
  • 74,8 km APTEKA „SŁONECZKO” …
  • 84,9 km APTEKA PRYWATNA. …
  • 121,3 km APTEKA. …
  • 126 km APTEKA PRYWATNA. …
  • 136,5 km APTEKA MELISA NA ROGU.

Kiedy podano płyn Lugola po Czarnobylu?

Smak i wygląd płynu Lugola wciąż tkwi w pamięci wielu tych, którzy pili go wiosną 1986 roku, po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Gęsty, ciemno-bursztynowy, „ohydny, ale do połknięcia” – jak wspominają niektórzy.

Kiedy podano płyn Lugola w Polsce?

Płyn Lugola, na wniosek specjalistów z Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie ze Zbigniewem Jaworowskim na czele, zaaplikowano bezpłatnie wielu obywatelom, szczególnie dzieciom, w całej Polsce w roku 1986 po wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w celu zapobieżenia wchłanianiu radioaktywnego …

Ile płynu Lugola dziennie można pić?

Pacjenci początkowo otrzymują 5 kropli płynu Lugola 3 razy dziennie. Dawkę stopniowo zwiększa się do 15 kropli 3 razy dziennie.

Ile pić płynu Lugola?

Jak najbardziej płyn Lugola zakupiony w aptece sprawdzi się jako środek do płukania gardła przy infekcji o podłożu bakteryjnym. Należy jednak odpowiednio go do tego celu rozcieńczyć. Na 200 ml wody dodaje się 10 kropli roztworu i tak przygotowanym preparatem można płukać gardło kilka razy dziennie.

Jak zrobić płyn Lugola do picia?

Wlewamy do pojemnika z pokrywką 100ml wody destylowanej. Dosypujemy 10g jodku potasu (kolor biały). Całość mieszamy aż do całkowitego rozpuszczenia i odstawiamy na około 60 minut. Po godzinie dodajemy 5g jodu krystalicznego (czarny), mieszamy intensywnie i pozostawiamy na około 12 godzin.

Czy można pić jod?

Picie płynu Lugola „na wszelki wypadek” może zaszkodzić zdrowiu, gdyż jod nie jest obojętny dla organizmu. Nie wolno przekroczyć dopuszczalnej dawki, ponieważ może to grozić uaktywnieniem tarczycy i doprowadzić do jej nadczynności.

Jakie są objawy niedoboru jodu?

Jakie są objawy niedoboru jodu? Jednym z najczęstszych objawów niedoboru jodu jest przybieranie na wadze. Brak jodu wpływa również na zwiększone zmęczenie, brak energii, zniechęcenie. Lekarze często wspominają także o uczucia chłodu, który towarzyszy nam przez cały dzień.

Czy w aptece można kupić jod bez recepty?

Dzięki temu, że jod wspomaga sprawność i wydajność umysłową, funkcje poznawcze i neurologiczne, polecany jest do okresowej suplementacji w okresach wzmożonej tężyzny umysłowej. Nie trzeba wówczas zgłaszać się do lekarza po przepisanie środka, lecz można kupić jod w aptece bez recepty.