Kategorie:

Kto był z Efezu?

Z czego słynie Efez?

W tym czasie Efez stanowił miejsce stacjonowania wojsk najeźdźcy, więc nie ucierpiał tak jak inne greckie osiedla. Kult stanowił istotny czynnik rozwoju miasta. Przyczyniał się znacząco do napływu ludności chcącej czcić boginię oraz podziwiać jej wspaniałą świątynię, uznawaną obecnie za jeden z siedmiu cudów świata.

Co znaczy Efez?

Efez (gr. Ἔφεσος Ephesos) – w starożytności jedno z 12 miast jońskich w Azji Mniejszej. Leżało przy ujściu rzeki Kaystros (tur. Küçük Menderes – Mały Meander) do Morza Egejskiego na terenie obecnej Turcji.

Co to Efes?

Efez, gr. Éphesos, ruiny starożytnego miasta w zachodniej Turcji, w ilu İzmir, w pobliżu wybrzeża M. … W starożytności najważniejsze z miast jońskich w Azji Mniejszej, przy ujściu rz.

Jak zwiedzac Efez?

Osobom planującym zwiedzanie Efezu polecamy przewodnik Kuşadası, Efez i okolice w formie poręcznego ebooka. Efez jest również ważnym miejscem dla chrześcijan. Tutaj powstała jedna z pierwszych wspólnot chrześcijańskich w Azji Mniejszej, a święty Jan sprawował w Efezie stanowisko biskupa.

Co warto zobaczyć w Efezie?

Do największych atrakcji tego parku archeologicznego należy Biblioteka Celsusa czy Wielki Teatr.

 • Biblioteka Celsusa. Swoistym symbolem Efezu jest Bibliotek Celsusa. …
 • Kościół św. Marii Panny. …
 • Wielki teatr. …
 • Droga Arkadyjska. …
 • Droga Kuretów. …
 • Świątynia Hadriana. …
 • Odeon.

Co zobaczyć w Efezie?

Wielu zachwyci na pewno monumentalność teatru z nadal wspaniałą akustyką, gdzie swoje kazania do Efezjan (znane z listów do Efezjan) wygłaszał święty Paweł. Również Matka Boska przebywała w Efezie po śmierci Jezusa. Jej dom odwiedzają tysiące pielgrzymów z całego świata.

Co zobaczyc w Efezie?

Do największych atrakcji tego parku archeologicznego należy Biblioteka Celsusa czy Wielki Teatr.

 • Biblioteka Celsusa. Swoistym symbolem Efezu jest Bibliotek Celsusa. …
 • Kościół św. Marii Panny. …
 • Wielki teatr. …
 • Droga Arkadyjska. …
 • Droga Kuretów. …
 • Świątynia Hadriana. …
 • Odeon.

Jak dojechać z Kusadasi do Efezu?

Efez położony jest na Wybrzeżu Egejskim Turcji, kilka kilometrów od miasta Selcuk i kilkanaście od Kusadasi. Dojechać można samochodem, taksówką lub dolmuszem kursującym pomiędzy tymi miastami. Do Efezu można wejść z dwóch stron: 1) dojechać dolmuszem drogą D515 Dr.

Ile km z Bodrum do Efezu?

Przejazd autokarem z Bodrum do Efez trwa 2.5-3 godziny. Wycieczka Efez z Bodrum jest wycieczką całodniową. Odległość z Bodrum do Efezu wynosi około 170 km.

Ile kosztuje bilet do Efezu?

Najwięcej turyści zapłacą za zwiedzanie starożytnego miasta Efez – tu bilety drożeją o 20 lir do 120 lir (około 17 dolarów). Z kolei osoby, które chcą zobaczyć Park Narodowy Goreme w Kapadocji muszą się liczyć z wydatkiem 100 lir (wcześniej 75 lir).

Jak zwiedzać Pamukkale?

Godziny otwarcia Pamukkale to 8:30 – 19:30. Jak już wcześniej wspomniałem, aby wejść na tarasy należy zdjąć buty. Warto też mieć strój kąpielowy, by zażyć trochę kąpieli w uzdrawiających wodach i potaplać się w leczniczym mule. Koło basenu Kleopatry znajdują się przebieralnie oraz szatnia.

Ile trwa zwiedzanie Efezu?

Na pobyt w Efezie warto przeznaczyć kilka godzin, bo naprawdę jest tam co zwiedzać.

Co zabrać na wycieczkę do Pamukkale?

Pamiętajmy żeby wziąć ze sobą stroje kąpielowe i ręczniki. W Pamukkale można wykąpać się w basenie Kleopatry, można też brodzić i taplać się w śnieżnobiałych trawertynach. Skorzystamy, czy nie, lepiej być przygotowanym.

Jak się ubrac na Pamukkale?

I będzie to:

 1. Gotówka na drobne wydatki takie jak prezenty, napoje itd. …
 2. Strój kąpielowy, który przyda się nam nie tylko, jeśli zdecydujemy się pływać w basenie Kleopatry, ale zwłaszcza podczas schodzenia wapiennymi tarasami. …
 3. Wygodne buty, do chodzenia w wodzie. …
 4. Krem do opalania z filtrem. …
 5. Okulary przeciwsłoneczne.

Co zabrać ze sobą na wakacje do Turcji?

Zabierzcie ze sobą okulary przeciwsłoneczne, krem DO opalania z wysokim filtrem UV, krem PO opalaniu, koniecznie nakrycie głowy (czapka, kapelusz lub chusta), kilka stroi kąpielowych, klapki, lekka torba plażowa, specjalne buty do wody (na niektórych plażach, zejście do morza jest uciążliwe przez śliskie skały, dlatego …

Czy warto jechać do Pamukkale?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Oczywiście, że warto. Taka wycieczka to niesamowite przeżycie. Nawet fakt, że z Alanyi do Pamukkale jest około 400 kilometrów, nie jest czymś, co powinno was powstrzymywać przed zobaczeniem cudów Pamukkale.