Kategorie:

Kim był Walery do Harpagona?

Z kim skąpiec nakazał małżeństwo swojej córce?

Walery, który zrozumiał, że Harpagon ma na myśli Elizę, przyznaje się do winy. Skąpiec dowiaduje się jednak o tym, że jego córka podpisała przyrzeczenie małżeństwa i chce wziąć ślub z Walerym.

W kim zakochany jest Walery?

Walery odkrywa swoją rolę w domu skąpca – zamierza zdobyć jego zaufanie i doprowadzić do swego ślubu z Elizą. Rozmowa Elizy i Kleanta – brat odkrywa dziewczynie swoje uczucia do Marianny.

Kto wychowal Walerego?

Był synem Ignacego Wielogłowskiego, który po śmierci własnego ojca, Franciszka Wielogłowskiego, wychowywał się na dworze stryjostwa Józefa Wielogłowskiego (starosty olszańskiego i posła Sejmu Wielkiego) i Józefy z Badenich Wielogłowskiej.

Co Walery zrobił dla Elizy?

Walery we wszystkim przytakuje Harpagonowi, a gdy ten wychodzi, namawia Elizę, by nie złościła ojca oporem, a jedynie przeciągała całą sprawę, udając chorobę. Walery próbuje się przypodobać Harpagonowi, wygłaszając mowę na temat pieniędzy i oszczędzania. Skąpiec nie dostrzega ironii w tym wywodzie.

Z kim Harpagon chciał ożenić Kleanta?

Młodzieniec kocha z wzajemnością młodą, piękną, ale biedną Mariannę, z którą pragnie się ożenić mimo sprzeciwu ojca.

Z czego Kleant zwierza się Elizie?

Kleant w rozmowie z siostrą zwierza się ze swojej miłości do biednej Marianny. Jest bardzo dobrą osobą i opiekuje się chorą matką. Niestety, Kleant nie posiada pieniędzy, aby jej pomóc.

W co lubi grac Kleant?

Z jednej strony jest typem buntownika, który nienawidzi ojca, pragnie jego śmierci, trudni się grą w karty, ma kontakty w kręgach lichwiarzy i hazardzistów, z drugiej jednak, bezgranicznie kocha biedną Mariannę, nie zwraca uwagi na jej ubóstwo, jest wobec niej prawy i szlachetny, ma najzupełniej uczciwe i czyste …

Dlaczego Harpagon chciał się ożenić z Marianną?

Siostrą Walerego była Marianna, w której zakochany był Kleant. Niestety dla młodzieńca, jego ojciec Harpagon, również upatrzył sobie Mariannę i chciał się z nią ożenić. Marianna była piękną i czułą kobietą. Z troską opiekowała się swą chorowitą matką, z którą mieszkała.

Kto wychowal Ziecia Harpagona?

Harpagon ma jednak inne plany. Dla córki wybrał bogatego męża, Anzelma. Jego kandydatura odpowiadała mu, ponieważ nie miał zamiaru wydawać pieniędzy na uroczystość weselną ani posag dla córki. Swoim zwyczajem pojął decyzję tylko na podstawie majątku przyszłego zięcia, Elizy nawet nie zapytał o zdanie.

Czyim ojcem jest Harpagon?

Harpagon (ojciec Kleanta i Elizy) od niedawna jest wdowcem, mimo tego jednak ma już nowe plany małżeńskie. Gdy w domu pojawia się Walery, zradza się miłość – jego oraz Elizy.

W jaki sposób Walery uratował życie Elizy?

Eliza stanowczo się temu sprzeciwiała, ponieważ była już zakochana z wzajemnością w Walerym, czyli jak się później okazało, chłopaku który był synem Anzelma. Ukochany uratował jej życie, wyławiając ją, gdy tonęła, a potem znalazł sposób, by wykupić się w łaski jej ojca, we wszystkim mu schlebiając.

Jakie Harpagon ma plany wobec Marianny?

Jedynym odstępstwem od tej reguły bogatego ożenku jest jego własny wybór przyszłej małżonki. Harpagon pragnie poślubić młodą kobietę, Mariannę, choć ona nie jest osobą zamożną. Harpagon obawia się nieco reakcji dzieci na swoją decyzję, w dość oględny sposób przedstawia im zalety swej wybranki.

Za kogo Harpagon chciał wydać Kleanta?

Harpagon wpada na pomysł, aby córkę wydać za mąż za bogatego Anzelma, żeby w ten sposób uniknąć dodatkowych kosztów związanych z urządzeniem uroczystości weselnych oraz oczywiście z posagiem. Nie zważa na to, jakie jest zdanie córki. Jest bezwzględny, nawet nie pyta o zdanie.

Jaka osobę Harpagon wybrał na żonę dla swego syna?

Harpagon pragnie poślubić młodą kobietę, Mariannę, choć ona nie jest osobą zamożną. Harpagon obawia się nieco reakcji dzieci na swoją decyzję, w dość oględny sposób przedstawia im zalety swej wybranki.

Czego najbardziej boi się Harpagon?

Harpagon żyje w ciągłym strachu przed utratą swoich pieniędzy. Wciąż obawia się, że ktoś mógłby go pozbawić złota. Podejrzewał dosłownie każdego, także swoje dzieci. Jego zachowanie jest wręcz chorobliwe, co chwila sprawdza on, czy nic się nie stało jego szkatułce.

Na czym polega komizm skąpca?

Przede wszystkim czytelnik w „Skąpcu” może odnaleźć komizm sytuacyjny, który polega na stopniowym spiętrzaniu się zabawnych sytuacji, w których udział bierze Harpagon. … Ten typ komizmu najczęściej wykorzystywany jest w komediach omyłek, której elementy możemy z łatwością odnaleźć w „Skąpcu”.