Kategorie:

Kiedy w tym roku kwitnie rzepak?

W jakim miesiącu kwitnie rzepak?

Standardowo rzepak ozimy kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Nie są to jednak terminy dokładne. Kwitnienie może rozpocząć się dwa tygodnie wcześniej, czyli w połowie kwietnia, w niektórych latach np. bliżej połowy maja.

Ile trwa kwitnienie rzepaku?

W cieplejszych regionach kraju, rzepak rozpoczyna kwitnienie. Kwitnienie trwa około 3 tygodni. W tej fazie rzepak wykazują największą wrażliwość na wiele negatywnych zjawisk mających ostateczny wpływ na ilość zawiązanych łuszczyn i nasion, a więc i na plon.

W jakim okresie siać rzepak?

W większości rejonów kraju optymalny termin siewu rzepaku ozimego przypada pomiędzy 15 a 25 sierpnia. Tylko na północnym wschodzie powinno się go zasiać do 10 sierpnia. Przyjmuje się, że dopuszczalne opóźnienie siewu, przy którym obniżka plonu wynosi kilka procent, to 7 dni.

Kiedy rozpoczynają się zbiory rzepaku?

W lipcu i sierpniu plantatorzy rzepaku rozpoczynają zbiór.

Ile dni Nektaruje rzepak?

Rzepak ozimy zakwita zwykle na początku maja. Kwitnienie trwa około 3 tygodni, a nektarowanie jest intensywne jedynie w jego początkowej fazie. Jeżeli w okresie intensywnego kwitnienia przez kilka dni pada deszcz, to prawdopodobieństwo uzyskania dobrego zbioru miodu znacznie się zmniejsza.

Co kwitnie na żółto w październiku?

To nawłoć kanadyjska, inwazyjny gatunek, który bardzo szybko się rozprzestrzenia. Najpierw hodowana była jako roślina ozdobna, ale „wydostała się na wolność” i błyskawicznie zajmuje coraz to nowe tereny. Łatwo ją poznać – wysoka roślina o mocnych łodygach, jesienią kwitnie na żółto.

Ile razy do roku kwitnie rzepak?

Rozpoczęcie kwitnienia rzepaku ozimego przypada na okres od połowy kwietnia do połowy maja w kolejnym roku po siewie.

Jak szybko rosnie rzepak?

Od siewu do zimy mamy z reguły ok. 60–80 dni na wzrost i rozwój rzepaku. W tym czasie musimy tak go ukształtować, by w dobrej kondycji mógł przetrwać nieprzewidywalną zimę, a następnie wydał wysoki plon wiosną.

Na jaką głebokość siać rzepak?

Nasiona rzepaku są drobne, dlatego ilość wody potrzebnej do ich napęcznienia w procesie kiełkowania jest także niewielka. Głębokość wysiewu wynosząca 1-2 cm jest odpowiednia w idealnych warunkach.

Po czym siać rzepak?

W praktyce rzepak ozimy najczęściej jest uprawiany po zbożach. Ze względu na wczesny termin zbioru najlepsze stanowisko pozostawia jęczmień ozimy. Ale z obserwacji wynika, że najczęściej wysiewa się rzepak po pszenicy ozimej i jęczmieniu jarym.

Kiedy żniwa rzepakowe?

Nie wcześniej, niż 10 lipca prawdopodobnie rozpoczną się żniwa rzepakowe. Tak przewiduje Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Związku Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. W jego opinii plantacje tej uprawy są w większości zadowalające. – Pogoda bardzo sprzyja rzepakowi.

Kiedy najlepiej przeprowadzic Desykacje rzepaku?

Do zabiegu desykacji rzepaku należy przystąpić, gdy ponad 70 proc. łuszczyn ma kolor żółto-seledynowy, jednocześnie 70 proc. nasion przyjmie barwę czerwono-brązową lub brązową. Wilgotność nasion powinna spaść poniżej 30 proc.

Kiedy dobrze Mioduje rzepak?

Rzepak, który jest podstawowym pożytkiem towarowym dla wielu pasiek, w Polsce centralnej zakwitł w tym roku 20-22 kwietnia. Gromadzenie miodu z niego potrwa tu prawdopodobnie do 15-20 maja.

Ile trzeba uli na 1 ha rzepaku?

Ile uli na hektar? W idealnych warunkach, w pełni kwitnienia na metrze kwadratowym rzepaku powinno pracować około 4-6 pszczół, zatem dla prawidłowego zapylenia hektara plantacji potrzebnych jest od dwóch do pięciu uli.

Co teraz kwitnie na polach na żółto?

Żółty kolor na polach to nie zasługa rzepaku. – To nie rzepak, to roślina z tej samej rodziny, która też kwitnie w kolorze bardzo zbliżonym do rzepaku, ale to jest gorczyca – wyjaśnia Wrześniak. Właściciel pola najprawdopodobniej na wiosnę je zaorze, a gorczyca będzie naturalnym nawozem.

Co kwitnie jesienią na żółto?

To nawłoć kanadyjska, inwazyjny gatunek, który bardzo szybko się rozprzestrzenia. Najpierw hodowana była jako roślina ozdobna, ale „wydostała się na wolność” i błyskawicznie zajmuje coraz to nowe tereny. Łatwo ją poznać – wysoka roślina o mocnych łodygach, jesienią kwitnie na żółto.