W jakim procesie powstała Pradolina?
Pradoliny powstawały w czasie cofania się lądolodu na jego przedpolu w wyniku działalności wód z topniejącego lodowca i wód rzecznych płynących z południa, które połączywszy się utworzyły ogromne rzeki, płynące w kierunku zachodnim, zgodnie z ogólnym nachyleniem kontynentu europejskiego.
Która Pradolina jest najmłodsza?
Jedną z takich pradolin, najmłodszą i najbardziej wysuniętą na północ, ciągnącą się od okolic Płocka na wschodzie, wzdłuż dolin Wisły, Brdy, Noteci, Warty i Odry po Eberswalde (w Niemczech) na zachodzie jest Pradolina Toruńsko – Eberswaldzka, której fragment dna zajmują Błota Warciańskie.
Jaka jest najstarsza Pradolina w Polsce?
Pradolina podkarpacka ciągnęła się od Dębicy po Przemyśl. Jest to najstarsza pradolina na terenie naszego kraju – powstała ok. 400 tys. lat temu, w czasie największego zasięgu zlodowacenia.
Kiedy powstała Pradolina Toruńsko eberswaldzka?
powstała podczas fazy pomor. zlodowacenia Wisły; wyrzeźbiły ją wody z topniejącego lodowca, spływające wzdłuż jego czoła ku zachodowi; dno pradoliny częściowo zatorfione, miejscami wydmy; w Kotlinie Gorzowskiej lasy sosnowe Puszczy Noteckiej.
Gdzie leży Pradolina Toruńsko eberswaldzka?
Pradolina Toruńsko–Eberswaldzka (315.3, niem. Thorn-Eberswalder Urstromtal) – makroregion geograficzny w środkowej i zachodniej Polsce oraz we wschodnich Niemczech, część podprowincji Pojezierza Południowobałtyckie.