Kategorie:

Jakie zabawy urządzały Dzieci z Bullerbyn?

W jakie zabawy bawili się dzieci z Bullerbyn?

To był bardzo udany dzień. Dzieci udawały, że mają w chatce ognisko, palili fajki pokoju (długi cukierek), zrobili sobie nawet łuki i strzały. W końcu wszyscy wybrali się na spotkanie z podstępnym plemieniem Komańczów.

Co robily dzieci z Bullerbyn?

Pierwszego dnia pani poczęstowała dzieci kupionymi w Sztokholmie cukierkami, dziewczynki wymieniały się zakładkami do książek, a chłopcy organizowali wojnę na kule śnieżne. Na wiosnę królowała z kolei gra w kulki oraz w klasy. Prócz Bożego Narodzenia, w Bullerbyn kolejnym hucznie obchodzonym świętem jest Wielkanoc.

Jakie prace wykonywały dzieci z Bullerbyn?

Przywodzi myśl o pracy. Dzieci z Bullerbyn dużo pracują: kopią kartofle, pielą rzepę, uczestniczą w zwózce siana. Ale zawsze towarzyszy temu zabawa, np. skoki z najwyższych snopów.

Co zbierała lisa z dzieci z Bullerbyn?

Lisa od razu przeniosła do nowego pokoju pokaźną kolekcję lalek (m. in. ukochaną Bellę), książek i zakładek do nich (zbierała jej w szkole). Własny pokój wiązał się także z nowymi obowiązkami.

Jakie były przygody dzieci z Bullerbyn?

Najbardziej szalonym pomysłem Lisy i Anny była próba ucieczki z Bullerbyn. Dziewczynki, zainspirowane opowieścią dziadziusia o latach młodości, postanowiły na kilka dni opuścić ukochane miasteczko. Jako że Lisa była śpiochem, umówiła się z Anną, że ta obudzi ją za pomocą przywiązanego do dużego palca sznurka.

W czym pomagały rodzicom dzieci z Bullerbyn?

Podczas wakacji dzieci nie tylko wypoczywają, ale starają się też pomóc rodzicom np. w pieleniu rzepy. Chłopcy wpadają na świetny pomysł, by wymyśleć własny język do porozumiewania się. Olle często używa słowa „kolifink” i dziewczynki tak też go nazywają.

Co dostały dzieci od Kristin podczas burzy?

Pewnego dnia, kiedy dzieci przerwały pracę, by zjeść podwieczorek, rozpętała się straszna burza. Do domu było daleko, więc dzieci postanowiły schronić się u Kristin z Zagajnika. … Dzieci postanowiły wziąć po jednym do każdej zagrody. Kotka Lisy nazwano Mruczek, Britty i Anny – Puszek, a Ollego – Malkolm.

W jaki sposób dzieci z Bullerbyn zarabiały pieniądze?

Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” 4. … W jaki sposób dzieci z Bullerbyn zarabiały pieniądze? (Dostawały pieniądze za każde jajko, które znalazły na podwórku i za każdy opielony zagon. Sprzedawały również zerwane przez siebie wiśnie.)

Jak obchodzą Święta dzieci z Bullerbyn?

Wigilię wieńczą wspólne tańce wokół choinki. Zbierają się wszystkie dzieci z Bullerbyn i śpiewają „I znowu jest gwiazdka”, czy piosenkę „Koś, koś owies”, i radośnie tańczą.

O czym opowiada Lisa z dzieci z Bullerbyn?

Dzieci z Bullerbyn” to historia małej Lisy, która opowiada o życiu w maleńkiej osadzie, w której znajdują się zaledwie trzy osady. Bullerbyn zamieszkuje początkowo jedynie szóstka dzieci: siedmioletnia Lisa, jej bracia: Lasse i Bosse, Anna i Britta oraz Olle i jego mała siostrzyczka Kerstin.

Jaki kolor włosów ma lisa z dzieci z Bullerbyn?

Lisa – siedmioletnia, długowłosa szatynka. Mieszka w zagrodzie środkowej, ma dwóch starszych braci: Bossego i Lassego. Uwielbia bawić się ze swoimi przyjaciółkami, chodzić do szkoły, pomagać w kuchni. Bywa zapatrzona w swojego najstarszego brata Lassego.

Jaka spółdzielnie założyły dzieci z Bullerbyn?

Jednego lata było tyle wiśni, że dzieci nie mogły ich zjeść wszystkich, chociaż wszyscy się starali. … Brat i siostra podchwycili ten pomysł i we trójkę założyli spółdzielnię, nazywając ją „Wiśniową Spółdzielnią„. Britta, Anna i Olle przyłączyli się także, chociaż nie mieli własnych drzew wiśniowych.

W jaki sposób komunikowały się Dzieci z Bullerbyn?

Dziewczynki zawiesiły pomiędzy oknami w swoich pokojach długi sznurek, na którym przeciągały kartonowe pudełko. W ten sposób posyłały sobie krótkie liściki. Gdy Lisa musiała na chwilę wyjść z pokoju, do zabawy przyłączyli się chłopcy: … Zabawa z listami należała do jednych z ulubionych rozrywek dziewcząt.

Co urodziło się w swoim gnieździe Dzieci z Bullerbyn?

Pewnego razu Bossę wdrapał się na drzewo i zabrał sowom jedno jajko, zastępując je kurzym. Sowia mama nie spostrzegła różnicy. Dalej wysiadywała jajka i pewnego dnia w gnieździe były 3 małe sówki i jedno kurczątko. … To dlatego, że urodziła się w sowim gnieździe, mówi Bossę”.

Co dostały dzieci od Kristin?

Zaczął padać gęsty grad, utworzyły się prawdziwe zaspy, zupełnie jak w zimie. Dzieci, na polecenie Lassego, uciekły do Kristin, do Zagajnika. Kobieta miała trzy koty i jeden z nich miał właśnie kocięta. … Britta i Anna dostały zupełnie białego kotka, a kot Ollego był cały czarny (…)

Jak dzieci z Bullerbyn spędzały wolny czas?

Wszyscy mieszkańcy Bullerbyn uwielbiali spędzać ze sobą czas, nigdy nie nudzili się w swoim towarzystwie, nawet deszczowe dni były szansą na zabawę czy wspólne wypicie ciepłego mleka. Obok przyjaźni Lindgren kultywuje w powieści ideał szczęśliwego dzieciństwa w gronie najbliższej rodziny.