Kategorie:

Jakie materiały ociepleniowe produkuje się ze styropianu?

Z czego produkuje się styropian?

Styropian jest to polistyren ekspandowany EPS otrzymany poprzez spienienie granulek polistyrenu. Polistyren jest to polimer otrzymywany w procesie polimeryzacji styrenu, pochodzącego z rafinacji ropy naftowej lub katalitycznego odwodornienia etylobenzenu.

Co się robi ze styropianu?

Tworzywo znajdzie zastosowanie na przykład na budowie. Rozdrobniony styropian sprawdzi się jako zasypowy materiał izolacyjny, może być wykorzystany również jako składnik tynków i betonów, w zastępstwie kruszyw budowlanych.

Kto produkuje granulat do produkcji styropianu?

Firma Megastyro jest producentem granulatu styropianowego. Wytwarzany przez nasz zakład oryginalny granulat ze styropianu cechuje się dużą sprężystością i idealnie okrągłymi oraz równymi kulkami o średnicy od 4 do 6 mm. Ponadto nie zawiera szkodliwych substancji i zanieczyszczeń.

Jak powstaje granulat do styropianu?

Styren jest mieszany z wodą i porotwórczym gazem. Tak powstaje polistyren. Ten produkt – który na tym etapie ma postać twardego granulatu – trafia do producentów styropianu. Producenci styropianu zmiękczają twarde granulki polistyrenu i doprowadzają do zwiększania ich objętości (ekspandowania).

Z czego składa się polistyren?

Czym jest polistyren? Polistyren jest tworzywem sztucznym uzyskiwanym w procesie polimeryzacji styrenu (organicznego związku chemicznego). Należy do grupy poliolefin, czyli polimerów (substancji chemicznych o dużej masie cząsteczkowej), które składają się tylko z węgla i wodoru.

Czy styropian jest szkodliwy dla zdrowia?

Styropian jest zatem całkowicie neutralny dla środowiska, a także bezpieczny dla zdrowia. Praca z tym materiałem jest łatwa i przyjemna. Kontakt z nim nie powoduje oparzeń, czy podrażnień i nie wywołuje innych, szkodliwych dla zdrowia skutków.

Do czego wyrzucić styropian?

Styropian w niewielkich ilościach wrzucamy do żółtego kosza na sztuczne odpady. Jeżeli zaś mamy do czynienia z dużą ilością styropianu, który jest odpadem budowlanym, należy przekazać go na własną rękę do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych lub wynająć usługi specjalnej firmy.

Gdzie pozbyć się styropianu?

Z kolei opakowania styropianowe dużych rozmiarów, jak te po telewizorach, pralkach, czy lodówkach, należy oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Jeżeli zaś posiadamy niewykorzystany styropian budowlany, powinien on zostać odebrany przez firmę wywożącą odpady poremontowe.

Gdzie można kupić granulat styropianowy?

Granulat-wypełniacz styropianowy do 90 mm 200 l STB – Akcesoria montażowe do systemów dociepleń – w atrakcyjnej cenie w sklepach Leroy Merlin.

Do czego służy granulat styropianowy?

Granulki styropianowe najczęściej znajdują swoje zastosowanie w branży meblarskiej. Jest to materiał, który traktuje się jako wypełniacz styropianowy do puf, foteli, czy też popularnego worka sako. … Granulat styropianowy, a dokładniej regranulat styropianowy, wykorzystywany jest również jako materiał termoizolacyjny.

Z czego jest granulat styropianowy?

Jako izolacje nadmuchiwane w trudno dostępne miejsca stosuje się zarówno granulaty, jak i regranulaty styropianowe. Granulat to spieniony polistyren – produkt, którego używa się do produkcji płyt styropianowych. Ma postać sypkich granulek średnicy 2-9 mm.

Do czego granulat styropianowy?

Granulki styropianowe najczęściej znajdują swoje zastosowanie w branży meblarskiej. Jest to materiał, który traktuje się jako wypełniacz styropianowy do puf, foteli, czy też popularnego worka sako. … Granulat styropianowy, a dokładniej regranulat styropianowy, wykorzystywany jest również jako materiał termoizolacyjny.

Co jest zrobione z polistyrenu?

Polistyrenu używa się do produkcji m.in. rur kwasoodpornych, elementów elektrotechnicznych, izolatorów, artykułów gospodarstwa domowego, części samochodów, zabawek, opakowań, galanterii i wyrobów codziennego użytku, piankowych materiałów termoizolacyjnych stosowanych w budownictwie i chłodnictwie (np. styropianu).

Jak wyprodukować polistyren?

Cały proces polega na tym, że granulki spienionego polistyrenu wsypywane są do dużych prostopadłościennych form a następnie spieniane przy użyciu pary wodnej o temperaturze 110°C do 120°C. Bloki ulegają ostudzeniu, wyjmowane są z form i sezonowane. Ich cięcie odbywa się przy użyciu urządzeń termicznomechanicznych.

Czy styropian jest rakotwórczy?

Styropian szkodzi – mit Ani podczas układania, ani eksploatacji styropian nie wywiera szkodliwego wpływu na zdrowie lub środowisko. Nie zawiera niebezpiecznych substancji, nie wydziela niezdrowych oparów, można go ciąć i szlifować bez stosowania rękawic, okularów ochronnych czy masek przeciwpyłowych.

Co niszczy styropian?

Styropian jest odporny na działanie temperatur, które nie przekraczają 80ºC. Powyżej tej temperatury następuje mięknięcie i topienie się materiału. … Przy naniesieniu gorącej warstwy smoły lub lepiku może nastąpić zjawisko mięknięcia i topienia się polimeru, a tym samym niszczenia struktury styropianu.