Kategorie:

Jakie lilie do ogrodu?

Z jakimi roślinami sadzić lilie?

Wysokie lilie świetnie komponują się z ostróżkami, mieczykami, kępami miskantów lub rozplenicy japońskiej. Niższe można posadzić obok kęp rudbekii, jeżówek, szałwii, letnich astrów lub werbeny patagońskiej. Doskonałym sąsiedztwem dla lilii są dalie, kalie i agapanty.

Czy lilie z doniczki można przesadzić do ogrodu?

Gdy zaschną zupełnie, można je przesadzić do ogrodu lub przechować w chłodzie, w foliowych perforowanych torebkach wypełnionych torfem bądź zamrozić, co spowoduje, że szybciej będzie możne je ponownie wysadzić do doniczek.

Jakie lilie sadzić wiosną?

Często dyskutuje się o właściwym terminie sadzenia cebuli lilii, ale sprawa jest prosta: większość gatunków i odmian można – według uznania – sadzić jesienią (wrzesień do listopada) albo wiosną (koniec marca do maja). Wyjątek stanowią przede wszystkim dwa gatunki: lilia biała oraz lilia złotogłów.

W jakiej ziemi sadzić lilie?

Optymalne warunki do wzrostu tych roślin tworzy gleba o pH między 5,5 do 6,5, czyli lekko kwaśna. Warto jednak podkreślić, że różne odmiany tego kwiatu lubią różne podłoża. Na przykład lilia biała oraz mieszanki lilii azjatyckich lepiej rosną w ziemi o pH wyższym, między 6,5 a 7,0. Jest wtedy obojętne, a nie kwaśne.

W jakich miejscach sadzić lilie?

Kwiaty te najlepiej rosną w wilgotnej, żyznej ziemi. Uwielbiają też słońce, więc warto wybrać miejsce często nasłonecznione bądź lekko zacienione. Jeśli chodzi o wodę opadową, warto sprawić, aby szybko odpływała – najlepiej sadzić lilie na wyniesieniu.

Co ile sadzić lilie?

Dla odmian lilii niskich sadź w dołkach na głębokości 10-15 cm i odstępach 25 cm. 2.2. Cebulki odmian wysokich przygotuj dołki o głębokości 15-20 cm i odstępach 30-50 cm. Wyjątkiem jest lilia biała, której cebulki posadź na głębokość 3-5 cm.

Kiedy przesadzić lilie z doniczki do gruntu?

Najlepszy termin sadzenia lilii przypada na wrzesień i początek października, w czasie słonecznej aury. Spotyka się także lilie, które wymagają sadzenia na początku sierpnia, np. lilia biała (Lilium candidum). Zdrowe cebule lilii mają nieuszkodzone korzenie i nie są wyschnięte.

Czy lilie można sadzić w doniczce?

Lilie bardzo dobrze czują się w doniczkach, dlatego do pojemników można sadzić niemal wszystkie gatunki i odmiany. Ze względu na lekkie podłoże w pojemniku, lilie w doniczkach często rosną lepiej niż te same cebule posadzone do gruntu.

Czy wiosną można sadzić lilie?

Termin wiosenny jest znacznie częściej wybierany przez ogrodników, dlatego że w tym czasie w centrach ogrodniczych można kupić najwięcej cebulek. Najbardziej mrozoodporne odmiany można sadzić już od końca marca, jednak większość lilii sadzi się dopiero pod koniec kwietnia lub na początku maja.

Czy lilie można przesądzać wiosną?

Lilie to byliny cebulowe z rodzaju liliowatych. Jest on bardzo liczny i obejmuje ponad setkę różnych gatunków. … Przesadzanie lilii przeprowadza się jesienią, po zaschnięciu pędów kwiatowych lub gdy zaczynają już tracić zielony kolor. Przed nadejściem zimy cebule powinny się zakorzenić.

Czy obcinać lilie na zimę?

Po przekwitnieniu powinniśmy jedynie ściąć kwiatostany lilii (aby roślina nie traciła sił na zawiązywanie nasion), pozostawiając ulistnioną łodygę w spokoju. Będzie ona potrzebna roślinie do odżywienia wyczerpanej kwitnieniem cebuli i wzmocnienia jej przed zimą.

Na jaką głębokość sadzić lilie?

Lilie posadzone jesienią warto okryć na zimę np. torfem, stroiszem lub dodatkowo (w czasie mrozów) słomą lub liśćmi. Bardzo ważna jest głębokość sadzenia cebul lilii i zazwyczaj powinna ona być równa 2-3-krotności jej wysokości (cebulkę lilii białej sadzimy płycej – na głębokość do 5 cm).

Czy lilie można sadzić w doniczkach?

Lilie bardzo dobrze czują się w doniczkach, dlatego do pojemników można sadzić niemal wszystkie gatunki i odmiany. Ze względu na lekkie podłoże w pojemniku, lilie w doniczkach często rosną lepiej niż te same cebule posadzone do gruntu.

Jak sadzić lilie w doniczce?

Na dno wysyp kilka centymetrów keramzytu, który zapewni odpowiedni drenaż. Cebulki posadź na głębokości równej ich 3-krotnej wysokości (około 10-15 cm). W jednej doniczce o średnicy 20 cm może zbyć maksymalnie 5 cebulek. Uważaj, aby nie uszkodzić korzeni w czasie sadzenia.

Kiedy sadzić lilie w doniczce?

Do uprawy w doniczkach posadź lilie na wiosnę (w połowie marca są już cebulki w centrach ogrodniczych). Jeśli chcesz uprawiać je na tarasie, poczekaj do połowy kwietnia. Wybieraj tylko duże, zdrowe, jędrne cebule bez śladów uszkodzeń czy chorób. Idealna doniczka powinna mieć głębokość 30-40 cm.

Kiedy sadzi się lilie do gruntu?

Na to pytanie jest kilka odpowiedzi, a to wszystko przez różnorodność gatunków lilii. Najczęściej jednak robi się to wczesną jesienią, a dokładnie na przełomie września i października.