Kategorie:

Jakie choroby leczy lekarz neurolog?

Z jakimi dolegliwościami do neurologa dziecięcego?

Do chorób, którymi zajmuje się neurolog dziecięcy, należą też m.in. mózgowe porażenie dziecięce, przepukliny rdzeniowo-kręgowe, zaburzenia zachowania i rozwoju, różne uszkodzenia mózgu, rwa kulszowa, padaczka, czy zaburzenia mowy. Ponadto lekarz ten zajmuje się też ADHD, autyzmem i chorobami genetycznymi.

Po co się chodzi do neurologa?

Neurologia. Neurologia jest bardzo istotną dziedziną medycyny, która zajmuje się schorzeniami obwodowego oraz ośrodkowego układu nerwowego. Dziedzina ta jest powiązana z psychiatrią. Neurologia skupia się przede wszystkim na schorzeniach, których podłożem są procesy niszczące układ nerwowy człowieka.

Co bada neurolog w medycynie pracy?

Należą do nich między innymi udar mózgu, choroba Alzheimera i Parkinsona, padaczka, rwa kulszowa, guzy mózgu, stwardnienie rozsiane, migrena, nerwica, zwyrodnienie kręgosłupa.

Jakie badania krwi do neurologa?

Przeciwciała antyneuronalne to rodzaj autoprzeciwciał, które atakują i niszczą układ nerwowy. Jeśli więc pojawiają się niepokojące objawy neurologiczne, np. zaburzenia ruchowe, niedowłady czy symptomy sugerujące choroby psychiczne (np. zmiany osobowości), warto wykonać badania na obecność tych przeciwciał we krwi.

Do jakiego lekarza z nerwowym dzieckiem?

Specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i terapią chorób układu nerwowego u dzieci to neurolog dziecięcy. Mowa tu o schorzeniach w obrębie ośrodkowego układu nerwowego i obwodowego układu nerwowego, chorób mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów u niemowląt, dzieci i młodzieży.

Czy potrzebne skierowanie do neurologa dziecięcego?

Aby skorzystać z porady neurologa dziecięcego na NFZ niezbędne jest posiadanie skierowania. Wystawić je może lekarz rodzinny.

Z jakim problemem do neurologa?

Neurolog leczy mnóstwo schorzeń. Do najczęstszych z nich należą: rwa kulszowa, udar mózgu, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, padaczka, migrenowe bóle głowy, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, choroba Wilsona, guzy mózgu, wodogłowie, stany po zapaleniu mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

Jakie badania może zlecić lekarz neurolog?

Do najpopularniejszych badań zlecanych przez neurologa należą:

  • tomografia komputerowa,
  • rezonans magnetyczny,
  • elektroencefalografia (EEG),
  • tomografia emisyjna PET-CT.

13 lip 2018

Jak wygląda praca neurologa?

Neurolog jest lekarzem, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń i chorób obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Z racji tego, że neurologia jest powiązana z psychiatrią, lekarz neurolog zajmuje się również niektórymi chorobami obejmującymi sferę psychiczną człowieka.

Czy neurolog odczyta rezonans?

W tym celu neurolog bada czynności układu nerwowego, obserwuje reakcje ciała na konkretne bodźce (np. odruch kolanowy), a także posiłkuje się wynikami badań obrazowych takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

Kiedy udać się do neurologa z niemowlakiem?

Wizyta u specjalisty jest zalecana, jeśli dziecko nie osiąga kolejnych kamieni milowych związanych z rozwojem umiejętności ruchowych np. w wieku sześciu miesięcy nadal nie potrafi siedzieć. Specjalista oceni, czy problem leży w zaburzeniach rozwoju, czy jego przyczyna jest inna i nie należy się martwić (np.

Po co do neurologa z noworodkiem?

Neurolog dziecięcy to lekarz, który zajmuje się diagnozą oraz leczeniem schorzeń układu nerwowego u dzieci. Warto udać się do niego zaraz po porodzie, aby sprawdzić, czy nasz maluch rozwija się prawidłowo.

Czy do neurologa można iść bez skierowania?

CZY DO NEUROLOGA POTRZEBNE JEST SKIEROWANIE? Jeżeli chcesz udać się do poradni neurologicznej w ramach ubezpieczenia NFZ, to potrzebne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego lub innego lekarza pierwszego kontaktu. Na wizytę w ramach ubezpieczenia NFZ trzeba czekać średnio od kilku tygodni do około roku.

Czy potrzebne jest skierowanie do neurologa?

Do neurologa można udać się zarówno prywatnie, jak i w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – w tym drugim przypadku niezbędne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu i dłuższy okres oczekiwania. W ramach NFZ możemy skorzystać z niezbędnych badań diagnostycznych oraz leczenia neurologicznego.

Czy neurolog kieruje do psychiatry?

Zwykle lekarz psychiatra, neurolog bądź psycholog kieruje na szereg badań, na przykład tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Neurolog ma za zadanie ustalić przyczyny otępienia i zwykle dodatkowo zleca wizytę u psychiatry.

Kiedy umowic się do neurologa?

Na wizytę koniecznie umów się, gdy dokuczają ci bóle i zawroty głowy, szumy w uszach, odczuwasz osłabienie siły mięśni, drżenie rąk, zaburzenia równowagi, czucia, problemy z pamięcią lub kłopoty ze snem.