Kategorie:

Jaki kraj w Europie pije najwięcej alkoholu?

W jakim kraju jest największy alkoholizm?

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że krajem, w którym spożycie alkoholu na głowę mieszkańca jest największe na świecie, jest Litwa. Na każdego z obywateli tego kraju w wieku powyżej 15 lat przypada 18,2 litra wypitego spirytusu.

Ile alkoholu piją Europejczycy?

Średnie spożycie alkoholu w Europie to 10,7 litra na mieszkańca.

Gdzie pije się najwięcej alkoholu?

Okazuje się, że w ostatnich zestawieniach przoduje Litwa. Szacuje się, że roczne spożycie wynosi ok. 13 litrów w przeliczeniu na osobę. Niewiele niżej znajdują się Czechy (11,8 l), Francja (11,8 l), Irlandia, Luksemburg i Słowacja z wynikiem 11,4 l.

Gdzie w Polsce jest najwięcej alkoholików?

Teraz już wiemy, kto w naszym kraju wiedzie prym w ilości picia alkoholu. Województwo mazowieckie znalazło się na pierwszym miejscu. Tuż za nim województwo śląskie. Trzecie miejsce zajmuje Wielkopolska, czwarte Małopolska, a piąte województwo dolnośląskie.

W jakich krajach pije się wodke?

Największy wybór wódek wśród alkoholi znajdziemy w Polsce, Rosji, na Ukrainie, w krajach nadbałtyckich oraz w Finlandii. W taki sposób, w jaki my pijemy wódkę, Serbowie, Chorwaci, Bośniacy czy Czarnogórzanie piją rakiję (mocny alkohol zbliżony trochę do bimbru), którą uważa się za narodowy trunek mieszkańców Bałkanów.

W jakim kraju pije się najwięcej wina?

Krajem, w którym spożywa się najwięcej wina (ogólnie), według danych pochodzących z 2016 roku, są Stany Zjednoczone – blisko 32 hektolitrów rocznie. Na kolejnych pozycjach znalazła się Francja (27 hektolitrów) i Włochy (22,5 hektolitra).

Ile wypija przeciętny Polak?

Statystyczny Polak powyżej 15. roku życia wypija rocznie 292 puszki bądź butelki piwa o pojemności 0,5 l​. Przez większość dorosłych Polaków piwo nie jest nawet postrzegane jako alkohol.

Ile ludzi na swiecie jest alkoholikami?

Z raportu wynika, że na całym świecie z powodu skutków nadużywania alkoholu cierpi obecnie ok. 237 mln mężczyzn i 46 mln kobiet. W Europie dotyczy to 14,8% mężczyzn i 3,5% kobiet, zaś w Ameryce Północnej – 11,5% mężczyzn i 5,1% kobiet.

Gdzie piją najwięcej piwa?

Według badań zleconych przez japoński browar Kirin do swoich kufli najwięcej piwa wlewają Czesi. I chociaż nie jest to żadna nowość – nasi południowi sąsiedzi wygrywają w tym rankingu już po raz 24. (serio!) z rzędu – to w opinii wielu naczelnymi piwoszami planety Ziemia pozostają Niemcy.

Na którym miejscu jest Polska w piciu alkoholu?

Na 191 krajów, ujętych w tym rankingu, Polska zajmuje… 21 pozycję. Jaka jest średnia konsumpcja alkoholu w naszym kraju? Średnio 11,5 litrów czystego alkoholu na osobę.

Kto w Polsce pije najwięcej alkoholu?

Z przeprowadzonej przez naukowców analizy wynika, że w Polsce najwięcej alkoholu piją mężczyźni.

Ile statystycznie wypija Polak?

Statystyczny Polak powyżej 15. roku życia wypija rocznie 292 puszki bądź butelki piwa o pojemności 0,5 l​. Przez większość dorosłych Polaków piwo nie jest nawet postrzegane jako alkohol.

Kto pije najwięcej wina w Europie?

Pierwsze miejsce zajęła Mołdawia. Jej mieszkańcy w ciągu roku wypijają ok. 15,2 litra czystego alkoholu. Drugie miejsce zajęła Litwa.

Ile wina dziennie piję Włoch?

Rzymianie wypijają dziennie średnio 2 litry wina( na osobę), 0,5 l do lunchu i 1,5 do kolacji.

Ile litrów piwa piję przeciętny Polak?

Z dokumentu, który nazwano „Polska zalana piwem” wynika, że statystyczny mieszkaniec naszego kraju, nawet ten nowo narodzony, wypija rocznie 194 puszki piwa. Jeśli wziąć pod uwagę tylko populację pijących Polaków powyżej 15 lat – ta liczba wzrośnie już do 272 półlitrowych puszek. Daje to średnio 136 l piwa rocznie.

Ile wina wypija Polak?

Wg analiz OECD na jednego Polaka rocznie przypada średnio 11,7 litra czystego alkoholu. To odpowiada mniej więcej 2,4 butelki wina lub 4,5 litra piwa tygodniowo na osobę w wieku 15 lat i więcej. Co najmniej raz w miesiącu upija się 35 proc. dorosłych – oznacza to, że na jedną „okazję” wypijamy ponad 80 proc.