Kategorie:

Jak zrobić samodzielnie kajmak?

Z czego robi się kajmak?

Kajmak – w kuchni polskiej, bardzo słodka, gęsta, ciągliwa, twardniejąca z czasem masa powstała podczas gotowania mleka lub śmietanki z cukrem. Innym sposobem wytworzenia kajmaku jest gotowanie przez 3-4 godziny puszki ze słodzonym mlekiem skondensowanym.

Jak zrobić kajmak z puszki?

Puszki mleka nie otwieramy tylko w całości wkładamy do garnka i zalewamy wodą (chyba nie ma znaczenia czy ciepłą czy zimną) i gotujemy na małym ogniu przez ok. 2-3 godziny. Woda ma tylko pyrkotać a jeżeli wyparuje to uzupełniamy tak aby puszka była cały czas przykryta.

Jak przechować domowy kajmak?

Można masę wzbogacić o dowolne dodatki. Odstawić do wystygnięcia. Przechowywać w lodówce. Mleko, śmietankę i cukier podgrzać do rozpuszczenia i gotować ok 15 minut.

Jak zrobić Fit kajmak?

Na patelnię z grubym dnem wlewam mleko kokosowe, dodaję cukier i delikatnie mieszając gotuje przez około 20 minut, do czasu aż masa zgęstnieje. Na koniec dodaję olej kokosowy. Na początku olej się rozwarstwi, gdy kajmak lekko przestygnie, łatwiej się połączy z masą.

Do czego pasuje kajmak?

Masa kajmakowa doskonale łączy się z ciastem waflowym oraz kruchym, dlatego wykorzystuje się ją do produkcji domowych pischingerów (andrutów, czyli nadziewanych wafelków) oraz wielkanocnych mazurków – najczęściej z dodatkiem orzechów, bakalii czy cytrusów.

Z czym jeść masę krówkową?

Taka masa krówkowa jest idealna do kremów, nadziewania ciastek, przekładania wafli (np. na szybkiego mazurka). Krówkę możecie też dodać do mleka i przygotować słodkie kakao i…

Jak uzyc mase kajmakowa z puszki?

Jeśli mamy sporo czasu, możemy spróbować podgrzać masę w małym rondelku. Dzięki temu stanie się bardziej płynna i łatwo da się przełożyć na ciasto. Z kolei jeśli zależy nam na czasie, powinniśmy puszkę z masą umieścić w garnku i nalać do niego zagotowanej wody.

Jak długo gotować mleko w puszce na kajmak?

Mleko w puszce (zamknięte) umieścić w wysokim garnku i zalać wodą do przykrycia puszki. Na garnek nałożyć pokrywkę. Gotować przez 2 godziny, pamiętając by puszka była cały czas zanurzona w wodzie (w razie konieczności wodę uzupełniać).

Jak długo można przechowywać kajmak?

Przechowywać w temperaturze pokojowej, nie przechowywać w lodówce. Po otwarciu przechowywać w warunkach chłodniczych do 48 godz.

Jak uzywac kajmak?

Jeśli mamy sporo czasu, możemy spróbować podgrzać masę w małym rondelku. Dzięki temu stanie się bardziej płynna i łatwo da się przełożyć na ciasto. Z kolei jeśli zależy nam na czasie, powinniśmy puszkę z masą umieścić w garnku i nalać do niego zagotowanej wody.

Jak dlugo robi się kajmak?

Kajmak z mleka skondensowanego Gotujemy pod przykryciem przez ok. 2-2,5 godziny na wolnym ogniu. Puszkę studzimy i dopiero wtedy możemy ją otworzyć.

Jak zrobić dobry krem kajmakowy?

Masło ubijamy na jasny krem i stopniowo dodajemy masę kajmakową. Kiedy będziemy mieli jednolitą masę, to dodajemy uprażone orzechy i wszystko mieszamy za pomocą łyżki. Smacznego!

Z jakimi owocami kajmak?

Kajmak mieszam z wiórkami kokosowymi. Odkładam 3 pełne łyżki kajmaku, a resztę rozsmarowuję na podpieczonym spodzie. Na warstwie kajmaku układam połówki śliwek, na nich maliny i jeżyny. Na owoce wlewam ciasto biszkoptowe i ponownie wstawiam blachę do piekarnika na 30 minut.

Z czym można jeść masę kajmakową?

Kajmak, zwany również masą korówkową albo masą kajmakową, to popularny dodatek do wszelkiego rodzaju deserów. Słodka, gęsta masa kajmakowa powstaje na bazie masła i schłodzonego mleka. Masa kajmakowa najczęściej dodawana jest do dekorowania mazurków czy przekładania ciastek, wafli oraz innych deserów.

Co pasuje do masy kajmakowej?

Schłodzoną masą kajmakową udekorować wierzch tortu wg uznania. Kremówkę ubić na sztywno, posmarować boki tortu, udekorować je posiekanymi migdałami, orzechami lub wiórkami czekolady.

Jak rozpuścić masę krówkową z puszki?

Jeżeli masa kajmakowa z puszki jest zbyt twarda i nie nadaje się do bezpośredniego użytku, trzeba ją rozpuścić. W tym celu najlepiej włożyć puszkę do garnka z wodą i gotować na małym ogniu przez 2-3 godziny. Puszka musi być przez cały czas dokładnie zanurzona w wodzie – inaczej kajmak nie rozpuści się dokładnie.