Kategorie:

Jak zrobić kompot z truskawkami?

Z czego ugotować kompot?

Z czego go zrobić? Do przygotowania kompotów nadaje się większość sezonowych owoców – jabłka, gruszki, wiśnie, brzoskwinie, śliwki, rabarbar, agrest, porzeczki, czereśnie i pigwy. W zależności od użytych owoców można przyprawić je goździkami, cynamonem, kardamonem, wanilią lub anyżem.

Ile czasu gotować truskawki na kompot?

Oczyszczone i pozbawione szypułek truskawki rozłożyć do 5 słoików litrowych. Z wody i cukru ugotować syrop i zalać truskawki w słoikach. Szczelnie zamknąć i pasteryzować 20 minut.

Czy kompot z truskawek jest zdrowy?

Wartości odżywcze kompotu z truskawek Kompoty opierają się w dużej mierze na owocach, które, jak wiadomo, są cennym źródłem witamin i składników odżywczych. … W truskawkach jest więcej witaminy C niż w owocach cytrusowych. Witamina C ma działanie antyrakowe i zapobiega utlenianiu złego cholesterolu.

Ile cukru na kompot z truskawek?

Układamy truskawki do połowy słoików lub max 3/4 wysokości, następnie wsypujemy po 2-3 łyżki stołowe cukru na 1 L słoik (w zależności od tego jak są słodkie truskawki) Zalewamy wodą z czajnika, dokładnie wycieramy gwint, zakręcamy po czym sprawdzamy szczelność.

Z jakich owoców kompot?

Kompoty można przygotowywać ze wszystkich owoców – truskawki, porzeczki, maliny, jeżyny, jagody, czereśnie, wiśnie, jabłka, gruszki i śliwki. Część owoców wykorzystujemy na bieżąco, część przeznaczamy na przetwory na zimę.

Z czego można zrobić kompot?

W chłodne dni możemy dodać przyprawy, np. goździki, cynamon, świeży korzeń imbiru, wanilię, gwiazdki anyżowe – kompot będzie bardziej rozgrzewający i aromatyczny. Możemy dodać także zioła, np. miętę, lipę, dziewannę lub rozmaryn.

Ile czasu gotować owoce na kompot?

Na wrzącą wodę wrzucić wszystkie owoce. Dodać opcjonalnie cynamon i goździki jeśli ich używamy. Gotować przez ok. 15 minut na umiarkowanym ogniu aż owoce zmiękną.

Ile czasu gotuje się kompot?

Kompot gotuje się przez 10-15 minut. W słoikach kompot sterylizuje się w rondlu przez 10 minut. Syrop z kompotu nie jest gotowany, a jedynie doprowadzany do wrzenia. Przygotowanie 10 3-litrowego słoika może zająć od 1 do 2 godzin, w zależności od rodzaju i jakości owoców.

Czy kompot z owoców jest zdrowy?

Kompot, szczególnie ten zrobiony własnoręcznie, jest jednym z najzdrowszych napojów. … Przede wszystkim dlatego, że jest zrobiony z owoców – domowy napój dostarczy nam mnóstwa witamin: C, A, B, K i E, a co za tym idzie zostanie wzmocniona odporność całego organizmu oraz poprawi się praca układu nerwowego.

Czy Kompot z suszu jest szkodliwy?

Kompot z suszu jest bardzo zdrowy, a według staropolskich wierzeń miał zapewniać długowieczność tym, którzy go piją. Mało tego! Kompot z suszu miał także odganiać złe moce! Kompot z suszu jest bardzo zdrowy i nie bez powodu gości na naszych stołach.

Ile cukru na kompot?

Proporcje wody do cukru w zalewie mogą być 1:1, czyli na 1 litr wody – 4 szklanki cukru, ale najczęściej jest to 2:1. Tak naprawdę to, ile wsypiemy cukru zależy od tego, czy chcemy, by kompot był bardziej czy mniej słodki.

Ile łyżek cukru na słoik kompotu?

cukier na litrowy słoik – około 2 łyżek.

W czym podaje się kompot?

W dobrych restauracjach kompot podaje się w specjalnych naczyniach – kompotierkach. Należy je lekko przechylić, wyłowić owoce łyżeczką i odłożyć je na podany ku temu spodeczek. Pozostałą część kompotu pijemy łyżeczką – i raczej nie robimy tego do dna.

Z jakich owoców można zrobić kompot?

Kompoty można przygotowywać ze wszystkich owoców – truskawki, porzeczki, maliny, jeżyny, jagody, czereśnie, wiśnie, jabłka, gruszki i śliwki. Część owoców wykorzystujemy na bieżąco, część przeznaczamy na przetwory na zimę. Zawsze można także sięgnąć po gotowe mrożone owoce dostępne przez cały rok od Hortex.

Jak długo gotować kompot?

Kompot gotuje się przez 10-15 minut. W słoikach kompot sterylizuje się w rondlu przez 10 minut. Syrop z kompotu nie jest gotowany, a jedynie doprowadzany do wrzenia.

Jak długo gotować kompot z suszonych owoców?

Suszone owoce trzeba sparzyć wrzątkiem, odcedzić na sicie i namoczyć w wodzie na co najmniej 2-3 godziny przed gotowaniem. Potem owoców już nie odcedzamy – gotujemy je wraz z przyprawami i łyżką cukru trzcinowego w tej samej wodzie, w której się moczyły, od zagotowania maksymalnie 10 minut.