Kategorie:

Jak zginął Ajschylos?

W którym wieku żył i tworzył Sofokles?

Sofokles

Popiersie Sofoklesa (Rzym)
Data i miejsce urodzenia ok. 496 p.n.e. Kolonos
Epoka antyk
Ważne dzieła
Ajas Antygona Król Edyp Elektra Kobiety z Trachis Filoktet Edyp w Kolonie

Gdzie urodził się Sofokles?

Kolonos, Ateny, Grecja
Sofokles/Miejsce urodzenia

Co zrobił Sofokles?

Sofokles był autorem 123 tragedii, z czego zachowało się w całości zaledwie 7:

 • Ajas,
 • Antygona,
 • Król Edyp,
 • Elektra,
 • Filoktet,
 • Edyp w Kolonie,
 • Kobiety z Trachis (lub Trachinki),
 • fragmenty dramatu satyrowego Tropiciele.

Czy Sofokles był filozofem?

Sofokles, przyszedł na świat w Kolonos w roku 496 p.n.e.. Zmarł w Atenach w 406 p.n.e.. Był starożytnym twórcą, tragikiem, kapłanem, politykiem i przywódcą wojskowym.

Kiedy Sofokles napisał Antygone?

Antygona – tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e. Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich (Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów.

Z czego zasłynął Eurypides?

Eurypides napisał przeszło 90 sztuk, z czego zachowało się 17 tragedii i jeden dramat satyrowy:

 • Alkestis (438 p.n.e.) – tragedia z elementami dramatu satyrowego.
 • Medea (431 p.n.e.)
 • Heraklidzi (tekst) (około 429 p.n.e.)
 • Hippolytos uwieńczony (428 p.n.e.)
 • Hekabe (tekst) (około 425 p.n.e.)
 • Błagalnice (około 420 p.n.e.)

Czym zajmował się Ajschylos?

Ajschylos uchodzi za twórcę tragedii greckiej, lecz pierwsze z ocalałych jego dzieł wystawiano już wtedy, gdy teatr ateński znajdował się na drugim etapie swego rozwoju, czyli wtedy, gdy widowiska realizowano nie na agorze, ale w przestrzeni teatralnej, powstałej w świętym okręgu Dionizosa, tj. … teatr Likurga.

Jaki był wkład Sofoklesa w rozwój sztuki?

Sofokles wprowadził innowacje w zakresie sposobu wystawiania dramatu: dodał trzeciego aktora, zwiększył liczbę członków chóru z 12 do 15 i rolę przodownika chóru. Tematykę czerpał z mitów trojańskich, tebańskich i ateńskich. Tragedie Sofoklesa popularne były w renesansie i w XIX w.

Z czego zasłynął Ajschylos?

Napisał 90 dramatów (70 tragedii, 20 dramatów satyrowych), z czego są znane tytuły 79 sztuk; w całości zachowało się 7 tragedii i ok. 400 fragmentów (do których w ostatnich latach dochodzą nowe z odkryć papirusowych); po 458 wybrał się w drugą podróż na Sycylię, gdzie 456 p.n.e. zmarł w Geli.

Co powiedział Sofokles?

Nie strwożą słowa, kogo czyn nie straszył. Bo nie ma gorszej dla ludzi potęgi jak pieniądz: on to i miasta rozburza, on wypiera z zagród i domu, on prawe dusze krzywdzi i popycha. Słowami świadczyć miłość – to nie miłość. Biada tej wiedzy, co szkodę niesie wierzącym.

Kto i kiedy napisał Antygonę?

Antygona – tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e. Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich (Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów.

Dlaczego Sofokles napisał Antygonę?

GENEZA: Tragedia jest głosem w dyskusji, jaka toczyła się w Atenach w kręgu sofistów, w czasach Sofoklesa. Dotyczyła ona prawa boskiego i władzy. Próbowano rozstrzygnąć uniwersalny i ponadczasowy problem, które prawo jest ważniejsze: zwyczajowe, boskie czy ustawowe.

Z czego zbudowana jest tragedią grecką?

Składa się z dialogów i monologów i ma specyficzną budowę: – stasimon- pieśń wchodzącego chóru (prolog); chór wstępuje na orchestrę; … – exodos- zakończenie, pieśń schodzącego chóru. Tragedia grecka posiada zasadę 3 jedności, czyli jedność czasu, jedność miejsca i jedność akcji.

Jaka jest najsłynniejsza tragedią grecką?

„Antygona” jest najbardziej znaną tragedią grecką, napisaną przez Sofoklesa. To utwor ponadczasowy, ukazuje wiele waznych wartosci, majacych duzy wplyw na zycie czlowieka w przeszlosci, jak rowniez w czasach dzisiejszych.

W jaki sposób sztuki Sofoklesa przetrwały do dziś?

90 to tragedie, reszta, czyli ok. 30 – dramaty satyrowe), z których do dzisiaj zachowało się zaledwie siedem (Ajas, Antygona, Król Edyp, Trachinki, Elektra, Filoktet, Edyp w Kolonie). Przetrwało też kilkaset wersów z dramatu satyrowego Tropiciele oraz ponad tysiąc drobnych fragmentów pochodzących z pozostałych utworów.

Co zrobił Eurypides?

Był autorem ponad 90 sztuk, ale zachowało się zaledwie 17 tragedii, m.in. Andromacha, Bachantki, Błagalnice, Elektra, Hekabe, Oszalały Herakles, Hipolit, Ifigenia w Aulidzie, Ifigenia w Taurydzie, Medea, Orestes, Trojanki .