Kategorie:

Jak sprawdzić czy dziecko ma depresję?

W jakim wieku dziecko może mieć depresję?

Zatem to mit, że depresja nie dotyczy małych dzieci? Jak najbardziej. Ta choroba może pojawić się już u kilkulatków. Co więcej, badania naukowe, dane statystyczne, a także moje własne doświadczenia kliniczne pozwalają mi ocenić, że ten problem: zaburzenia depresyjne u dzieci i młodzieży, jest coraz częstszy.

Co to depresja u dzieci?

Depresja u dzieci, podobnie jak u dorosłych, wiąże się z długotrwałym obniżeniem nastroju. W przeciwieństwie do osób dorosłych u dzieci mogą nasilić się zachowania agresywne, destrukcyjne, autodestrukcyjne (na przykład samookaleczanie) i buntownicze, a także wzrasta drażliwość.

Czy Twoje dziecko ma depresję?

Czy Twoje dziecko skarży się na bóle brzucha lub głowy? Ma problemy z oddychaniem? Niepokojąca może być też nadmierna senność lub przeciwnie, ciągłe budzenie się w nocy i problemy z zasypianiem. Depresji towarzyszą też często zaburzenia odżywiania, takie jak objadanie się lub unikanie jedzenia.

Jak mówić do dziecka z depresja?

W rozmowie z nastolatkiem potrzeba empatii, zrozumienia. Rozmowa musi być nakierowana na rozpoznanie problemu i uznanie, że on istnieje (czyli nie wolno mówić na przykład: „To nie są wielkie problemy”, „Ja miałam gorzej”, „Nie przesadzaj”). Trzeba dostrzec, że dziecku jest ciężko, że nie daje rady.

Czy 12 latka może mieć depresję?

Z otwartego robi się nieśmiałe, ze spokojnego – pobudzone. Depresję u dzieci w wieku 6–12 lat mogą charakteryzować dolegliwości fizyczne: ból brzucha, głowy, biegunki, zaparcia, brak apetytu, moczenie nocne. Jeśli zauważysz u dziecka „dziwne” objawy, skonsultuj się z psychologiem lub psychiatrą.

Czy w wieku 12 lat można mieć depresję?

Już około 12. roku życia depresja zaczyna dotykać dwa razy więcej dziewcząt niż chłopców – wynika z analizy przeprowadzonej przez badaczki z University of Wisconsin-Madison (USA).

Co na depresję dla dzieci?

W leczeniu depresji u dzieci i młodzieży podstawą jest wdrożenie psychoterapii, do której w razie potrzeby dołącza się farmakoterapię opartą na selektywnych inhibitorach zwrotnego wychwytu serotoniny. Pełne efekty leczenia farmakologicznego są widoczne po ok. 4-6 tygodniach.

Co to depresja definicja?

Depresja to poważna choroba, która wg definicji Światowej Organizacji Zdrowia, objawia się smutkiem, utratą zainteresowań i przyjemności, poczuciem winy, niską samooceną, zaburzeniami snu i apetytu, uczuciem zmęczenia i osłabieniem koncentracji.

Jak leczyć depresję u dziecka?

Depresja u dzieci i młodzieży może przyjmować nietypowy obraz – u dzieci dominują wtedy skargi somatyczne, u nastolatków – zaburzenia zachowania. Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia, a w niektórych przypadkach dołącza się leki przeciwdepresyjne. Odpowiednie leczenie prowadzi do ustąpienia objawów.

Jak traktować dziecko z depresja?

Jeśli tylko będzie to możliwe, warto delikatnie i z wyczuciem, zachęcać dziecko do aktywności fizycznej. Kiedy doświadcza się obniżonego nastroju, trudno zmobilizować się do ćwiczeń. Ale właśnie to, może dość szybko poprawić samopoczucie naszego dziecka. Podejrzewasz u siebie depresję?

Jak walczyć z depresją u dzieci?

Psychoterapia w leczeniu depresji ma kluczowe znaczenie. Istnieją różne typy i metody psychoterapii. Dopasowanie ich do potrzeb dziecka pomoże skutecznie walczyć z chorobą. Psychoterapia może odbywać się w formie indywidualnej, grupowej lub rodzinnej.

Jak pracować z dzieckiem z depresją?

Indywidualna praca wychowawcza z dzieckiem Spotkania wspierające i rozmowy indywidualne z uczniem w depresji w szkole powinny być prowadzone przez osobę, do której dziecko ma zaufanie. Praca indywidualna dotykająca emocji i osobistych przeżyć, wymaga od prowadzącego wyjątkowych predyspozycji.

Jak zaczyna się depresja u nastolatków?

Typowe objawy depresji u nastolatków, to:

  • wyraźne obniżenie nastroju utrzymujące się przez dłuższy czas, niezależnie od okoliczności i pory dnia,
  • rozdrażnienie, płaczliwość, skłonność do wpadania w złość lub rozpacz, wrogość wobec otoczenia. …
  • obniżona samoocena, poczucie bycia gorszym, niż rówieśnicy.

Ile nastolatków choruje na depresję?

Na depresję choruje co najmniej 4 proc. nastolatków. Objawy depresyjne może jednak przejawiać co piąty. Tego typu problemy są wynikiem przede wszystkim osamotnienia młodego człowieka, bo bardzo często nie otrzymuje on właściwego wsparcia ze strony rodziny czy szkoły.

Czy mam depresję test dla nastolatków?

Skala depresji Becka, tzw. Test BECKA – jest to skala samooceny i służy do przesiewowego rozpoznawania u siebie objawów depresji. Jednakże jest to tylko narzędzie pomocnicze, nie zastępuje ono badania lekarskiego – depresja może zostać zdiagnozowana jedynie przez lekarza.

Jak zapobiegać depresji u dzieci?

Jak zapobiegać depresji

  1. właściwa ilość snu.
  2. prowadzenie aktywnego trybu życia.
  3. zdrowe odżywianie.
  4. ograniczenie stresu.

15 lis 2021