Kategorie:

Jak się robi czerninę?

Z czego robi się czerninę?

Czernina to tradycyjna w staropolskiej kuchni zawiesista zupa ze świeżej krwi wieprzowej, gęsiej lub kaczej, lekko kwaskowata, z podrobami, kawałeczkami mięsa oraz kluskami. Czerninę podawano w dawnej Polsce jako znak odmowy starającemu się o rękę, stąd inna jej inna nazwa czarna polewka.

Jak się robi czerninę z kaczki?

Do bulionu wlewamy kilka łyżek octu. Jego dodatek uchroni krew przed krzepnięciem. W oddzielnym naczyniu mieszamy kilka łyżek zimnej wody z łyżką mąki, a następnie dodajemy krew z kaczki i łączymy składniki ze sobą. Możemy zahartować mieszaninę gorącym wywarem.

Jak się robi czerninę z gęsi?

Zdejmujemy wywar ze źródła energii i powoli przelewamy wcześniej przygotowaną krew z mąką energicznie całość mieszając. Przyprawiamy do smaku używając sól, pieprz, cukier, majeranek i ocet. Doprowadzamy do zagotowaniu i otrzymujemy gotową czerninę z gęsi.

Czy zupa czernina jest zdrowa?

Czernina – moc krwi Wiele osób zniechęca do czerniny składnik, który nadaje potrawie charakterystycznej barwy. Pamiętajmy jednak, że kacza lub gęsia krew to produkt o dużych właściwościach odżywczych. Czarna polewka jest m.in. bogatym źródłem łatwo przyswajalnych białek oraz węglowodanów.

Z jakiej krwi robi się czerninę?

Czernina, czarnina, czarna polewka lub czarna zalewajka – to zupa, której podstawowymi składnikami jest krew z kaczki lub kury. Kiedyś używano również krwi królika lub krwi wieprzowej. Zupa ta musi być przygotowywana ze świeżej krwi.

Z jakiego regionu jest czernina?

Potrawa uwielbiana w Wielkopolsce, na Pomorzu i Kujawach, w wielu innych zakątkach Polski wzbudza obrzydzenie albo jest zupełnie nieznana.

Jak zabić kaczkę na czerninę?

Przepis z Pomorza sprzed 100 lat: „Czernina. Kiedy się zabija gęś albo kaczkę, trzeba krew spuścić do garnuszka z łyżką octu i wymięszać aż ostygnie. Z gęsi i starszej kaczki bierze się do czerniny tylko podroby, reszty używa się na pieczeń.

Jak zrobić Czarline?

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU Kaczkę gotujemy razem z warzywami, włoszczyzną i przyprawami – tak jak tradycyjny rosół. Gdy mięso jest już miękkie, dodajemy suszone owoce i grzyby. Po ugotowaniu bulionu wyjmujemy włoszczyznę. Następnie przygotowujemy krew do zupy.

Ile octu do krwi z gęsi?

Kiedy się zabija gęś albo kaczkę, trzeba krew spuścić do garnuszka z łyżką octu i wymięszać aż ostygnie.

Ile kalorii ma zupa czernina?

Kalorie i wartości odżywcze w czerninie W 100 gramach czerniny znajduje się ok. 80 kalorii, natomiast na porcję przypada ich ok. 230.

Czy czernina jest dobra?

Czernina to wspaniała, wykwintna, staropolska zupa, której podanie kawalerowi starającemu się o rękę panny nie wróżyło nic dobrego. … Składnikiem zupy jest krew gęsi lub kaczki. I to jest ten próg psychologiczny.

Z czym się je czerninę?

SKŁADNIKI

  1. kaczka wraz z podrobami.
  2. włoszczyzna do rosołu ( pietruszka, por, seler, marchew)
  3. ziele angielskie, liście laurowe.
  4. kilka suszonych grzybków.
  5. suszone śliwki.
  6. 5 suszonych ćwiartek jabłek.
  7. inne suszone owoce – gruszki, daktyle.
  8. 400 ml krwi z octem, wodą i solą

Gdzie podają czerninę?

Czerninę podaje się z kluskami, domowym makaronem lub z gotowanymi ziemniakami. W Polsce czernina jest rozpowszechniona tylko w niektórych regionach, głównie tam, gdzie kiedyś było biednie – czernina jest bowiem daniem ludzi niezbyt zamożnych – zamożni nie zjadali podrobów, w tym również krwi.

Czy czernina to czarna polewka?

Czernina (czarnina), czarna polewka (czarna zalewajka, mała czarna) – specyficznie polska zupa o charakterze polewki, której podstawowymi składnikami są rosół i krew kaczki, gęsi lub królika, rzadziej prosięcia. … Na Kaszubach zupę tę z kluseczkami podaje się tradycyjnie w dzień Bożego Narodzenia.

Jak nazywa się zupa z krwi?

Czernina jest jedną z najstarszych zup polskich. Zupę z kaczki, gęsi lub wieprzowych kości z dodatkiem krwi znamy chociażby z 'Pana Tadeusza’ Adama Mickiewicza. Sprawdź, jak zrobić tradycyjną staropolską czerninę, zwaną też czarniną albo czarną polewką.

Jaki jest sposób na skubanie kaczki?

Do skubania ptak po uboju powinien zostać schłodzony, szczególnie dotyczy to gęsi i kaczek (studzenie ok. 5 godzin). Skubanie niewystudzonych tuszek powoduje wypływanie podskórnego tłuszczu, co obniża wartość kulinarną mięsa. Do skubania, szczególnie do usuwania stosin nowo wyrastających piór, używa się noża.