Kategorie:

Jak się leczy kolkę nerkową?

Z czego bierze się kolka nerkowa?

Kolka nerkowa występuje, gdy w górnych drogach moczowych nagle wzrasta ciśnienie, wskutek zalegającego w nich moczu. Stan ten spowodowany jest zaleganiem (zatkaniem) w moczowodzie kamieni moczowych. Leczenie tej przypadłości z reguły ma charakter zachowawczy, a sama dolegliwość mija wraz z wydaleniem kamieni.

Jaki jest ból przy kolce nerkowej?

Kolka nerkowa objawia się bardzo silnym bólem w okolicy lędźwiowej, który często promieniuje w kierunku spojenia łonowego, zewnętrznych narządów płciowych i wewnętrznej powierzchni ud.

Po jakim czasie przechodzi kolka nerkowa?

Kolka nerkowa może utrzymywać się nawet kilka dni i mija w momencie, gdy kamień „wpadnie” do pęcherza moczowego, skąd może zostać wydalony na zewnątrz (popularny termin „urodzić kamień”).

Co pić na kolkę nerkową?

O ile lekarz nie zaleci inaczej, w okresie napadu kolki nerkowej ważne jest wypijanie dużej ilości płynów, aby dobowa objętość moczu wynosiła ponad 2 litry. Najlepiej pić niegazowaną wodę mineralną, unikać natomiast należy napojów gazowanych.

Jak leczyć kamice nerkową?

Leczenie kamicy nerkowej chorych można leczyć farmakologicznie. Operacje stosuje się tylko w przypadku dużych kamieni, choć coraz częściej lekarze wybierają techniki nieinwazyjne. Operacyjne usuwanie kamieni moczowych stosuje się już bardzo rzadko, bo równie skuteczne są nowoczesne, mniej inwazyjne metody.

Jak zapobiec kolce nerkowej w ciąży?

Natomiast niebezpieczne są jej powikłania, dlatego konieczne jest odpowiednie leczenie i zapobieganie atakom kolki nerkowej. Profilaktyka obejmuje ograniczenie podaży soli, unikanie potraw tłustych i smażonych, a także odpowiednie nawodnienie organizmu – minimum 2 litry wody na dzień.

Jak zaczyna się atak kolki nerkowej?

Gdy złóg zacznie przemieszczać się z nerki wzdłuż moczowodu, pacjent zaczyna odczuwać silny ból. Mówi się wówczas o kolce nerkowej, która jest charakterystycznym objawem kamicy. Ból zlokalizowany jest w okolicy lędźwiowej.

Czy kolka nerkowa sama przejdzie?

Leczenie kolki nerkowej ma na celu zapobieganie powiększeniu się istniejących już kamieni. Dolegliwości bólowe mogą ustąpić samoistnie, ale atak kolki nerkowej może się powtórzyć. Operacja jest konieczna, gdy złóg nie może samoistnie opuścić moczowodów, a dodatkowo w organizmie chorego rozwija się zakażenie.

Co jest dobre na kamice nerkową?

Można też zwiększyć wydzielanie moczu poprzez domowe sposoby, a mianowicie picie odwarów i naparów z ziół o działaniu moczopędnym. Najskuteczniejsze zioła na kamienie nerkowe to liść brzozy, ziele skrzypu polnego, korzeń lubczyku, korzeń i owoc pietruszki, liście pokrzywy czy kłącza perzu.

Czego unikać przy kolce nerkowej?

W tej najczęściej występującej kamicy chorzy powinni unikać produktów będących źródłem szczawianów, czyli szczawiu, szpinaku, botwiny, rabarbaru, buraków, nasion roślin strączkowych, czekolady, mocnej kawy i długo parzonej herbaty. Należy ponadto ograniczyć spożycie mleka i przetworów mlecznych.

Jaki lek na kamice nerkową?

Preparaty bez recepty na kamicę nerkową

 • preparaty do rozpuszczania, np. Ftolizyna pasta, Urocal saszetki;
 • tabletki i kapsułki, np. Liston na kamienie nerkowe, Himalya Cystone;
 • płyny, np. Nefrol płyn, Urofort płyn;
 • leki przeciwbólowe, np. Pyralgina, Ibuprom, Paracetamol, No-Spa.

1 lip 2020

Kto leczy kamice nerkową?

Lekarz rodzinny kieruje do szpitala z rozpoznaniem kolki nerkowej w celu leczenia, natomiast o sposobie dalszego postępowania decyduje lekarz oceniający pacjenta w szpitalu, zwykle po konsultacji z urologiem, jeżeli jest dostępny. O wykonaniu zabiegu i jego rodzaju decyduje urolog.

Czy kolka nerkowa zagraża ciąży?

Sama kolka nerkowa w ciąży nie jest groźna dla rozwijającego się w macicy dziecka. Natomiast niebezpieczne są jej powikłania, dlatego konieczne jest odpowiednie leczenie i zapobieganie atakom kolki nerkowej.

Co na kolkę nerkową w ciąży?

Kolka nerkowa w ciąży – leczenie W przypadku bólu o dużym nasileniu lekarz może zalecić środki przeciwbólowe lub rozkurczające. Substancje, które są najbezpieczniejsze dla kobiet w ciąży, to paracetamol i drotaweryna. Ich stosowanie nie zagraża dziecku.

Jakie są objawy kolki nerkowej?

Kolka nerwowa – jakie są objawy kolki nerkowej?

 • bardzo ostry ból w okolicy lędźwiowej, często promieniujący w dół: w stronę pęcherza, cewki moczowej i zewnętrznej powierzchni ud,
 • bolesne parcie na mocz,
 • potrzeba częstego oddawania małych ilości moczu,
 • nudności i wymioty,
 • wzdęcia brzucha,
 • gorączka,
 • możliwa krew w moczu.

Jak długo może trwać atak kolki nerkowej?

W większości przypadków nawet całkiem duże kamienie nerkowe (do 6 mm) udaje się usunąć z dróg moczowych samoistnie, spożywając duże ilości napojów i przyjmując odpowiednie leki – rozkurczające mięśnie gładkie moczowodu lub hamujące jego perystaltykę. Zwykle taki proces trwa około kilku tygodni.