Kategorie:

Jak robi się rum?

Z czego jest robiony rum?

Rum jest napojem alkoholowym, wysokoprocentowym – zawiera od 37,5 proc. do 81 proc. alkoholu. Wytwarza się go z melasy (ciemnobrązowy gęsty syrop) pochodzącej z trzciny cukrowej.

Z czym zrobić rum?

Rum jasny będzie doskonały do takich drinków, jak np. Mojito (limonka, cukier trzcinowy, mięta, woda gazowana, lód) czy Cuba Libre (cola, sok z limonki, lód). Sprawdzi się również z różnymi tropikalnymi sokami np. ananasowym i mleczkiem kokosowym, jak w przypadku Pinacolady.

Jak stworzyć rum?

Melasę i cukier rozpuścić w 5 litrach gorącej wody. Dopełnić do 25 litrów zimnej wody. Dodać do nastawu saszetkę węgla aktywnego w płynie, w celu absorbcji zanieczyszczeń wytwarzanych przez drożdże podczas procesu fermentacji. Gdy temperatura nastawu osiągnie 25-28*C, dodać drożdże Rum Turbo .

Czy picie rumu jest zdrowe?

Rum potencjalnie może poprawiać zdrowie serca. Badania pokazują, picie alkoholu z umiarem może zmniejszyć poziom „złego” cholesterolu LDL. Dodatkowo napój ten podobnie jak wódka rozcieńcza krew, co może zmniejszyć ryzyko zawału serca.

Jaki rum Najleoszy?

W naszym kraju najpopularniejszymi pozycjami będą Bacardi Oakheart, Captain Morgan Spiced Gold, Kraken Rum, a na zachodzie także Gosling’s Black. Łatwo można go poznać po tym, że gdzieś na etykiecie powinno widnieć słówko „spiced”.

Czym się rozni rum?

Wyodrębnia się kilka kategorii rumu: Biały lub czysty rum – ma łagodny smak, najczęściej wykorzystywany jest do przygotowywania drinków, w których pożądany jest łagodny smak (np. Pina Colada, Mojito, Cuba Libre). Rum biały poddaje się starzeniu od roku do kilku lat, po czym filtruje w celu usunięcia koloru.

Z czym się pije rum?

Rum biały, złoty i czarny najlepiej sprawdzi się w drinkach. Do najbardziej popularnych drinków z dodatkiem rumu należą: Pina Colada, Mojito, Cuba Libre. Można też je spożywać z dodatkiem lodu lub w formie szotów. Rum smakowy najlepiej podawać z lodem.

Jakie jedzenie do rumu?

Przekąska zależy napoju migawki:

 • Lekka przekąska rum kawałki świeżego kokosa, migdałów, owoców, grill.
 • Dla ciemnego rumu serwowane pachnące i soczyste owoce, cytrusy, odpowiedni zimny wędzonego łososia lub solone, brązowy ryż.

Z czego można zrobić spirytus?

Nastaw to „mieszanina” wody, cukru i drożdży. W 22l wody rozpuścisz jakieś 5kg cukru i powinno wyjść ok 25l płynu. Najprościej zainwestować w cukromierz.

Jaki destylator do rumu?

Destylację przeprowadzamy na destylatorach bez refluksu. Najlepiej typu POT STILL. Odbieramy przegony, a odbiór dobrego rumu kończymy na 40%. Pogony (do 20%) możemy wykorzystać do destylacji na aparatach z refluksem w celu „odzyskania” spirytusu.

Czy rum jest ciezki?

Ciężkie, pełne smaku, o intensywnym aromacie są rumy z Jajmajki lub Brytyjskiej Gujany. To tak zwane Demerara Rum. Produkowane są z melasy trzciny cukrowej, piany zebranej przy gotowaniu soku trzcinowego oraz wywaru (tzw. dunder), tzn.

Jaki rum do 100zl?

Ocena 5/5

 • Angostura 7 (Trynidad i Tobago) – przy cenie (wszędzie cena dotyczy objętości 0,7 l) 100 zł
 • Chairman’s Reserve Original (St. …
 • Doorly’s 5 yo (Barbados) – przy cenie 100 zł, (recenzja tutaj)
 • El Dorado 8 yo (Gujana) – przy cenie 105 zł
 • Havana Club 7 (Kuba) – przy cenie 75 zł

Jaki rum kupic na Dominikanie?

Jakie rumy z Dominikany warto spróbować? Na Dominikanie popularne są 3 B rumu: Brugal, Barcelo i Bermudez. Wszystkie one – bo pochodzą z Dominikany – są bardzo łagodne, gładkie i przyjemne w spożyciu.

Jaki rum jest slodki?

Rum słodki – likierowy – El Dorado 12.

Jaki wybrac rum?

Ocena 4,5/5

 • Abuelo 7 (Panama) – przy cenie 105 zł
 • Appleton Estate Signature Blend (Jamajka) – przy cenie 80 zł
 • Angostura 5 (Trynidad i Tobago) – przy cenie 88 zł
 • Arehucas 7 (Wyspy Kanaryjskie) – przy cenie 80 zł
 • Barcelo Anejo (Dominikana) – przy cenie 75 zł

Z czym najlepiej pić Metaxe?

Metaxę można spożywać zarówno samodzielnie jak i w formie drinków i koktajli. Bardzo dobrze komponuje się z nutami owocowymi, np. schłodzoną lemoniadą i skórką z limonki, sokiem jabłkowym, czy imbirowym i kostkami lodu.