Kategorie:

Do jakiego lekarza z wynikami morfologii krwi?

Z jakim lekarzem skonsultować wyniki morfologii?

Nie podano wszystkich wartości morfologii. Są to wyniki znajdujące się w górnej granicy normy, proszę powtórzyć badanie i skontaktować się z przychodnią POZ. najpierw do lekarza rodzinnego lub internisty z pełnym wynikiem.

Z kim skonsultowac wyniki badań krwi?

Wynik badania laboratoryjnego w odniesieniu do stanu pacjenta interpretuje zawsze lekarz. Dlaczego? Ponieważ interpretacja i diagnoza nigdy nie opiera się wyłącznie na samym wyniku badania, ale także na stanie klinicznym pacjenta: objawach, chorobach towarzyszących, przyjmowanych lekach.

Jaki lekarz interpretuje wyniki badania?

‍Patolog, to (lekarz) specjalista, który rozpoznaje i klasyfikuje choroby na podstawie badania tkanki, krwi lub płynów ustrojowych pacjenta. Interpretuje wyniki biopsji, badań cytologicznych oraz innych próbek.

Jakie wyniki morfologii świadczą o nowotworze?

Podstawowe badania wykrywające chłoniaka to: morfologia krwi i OB (norma od 10 do 20 w zależności od płci; w przypadku chorób nowotworowych OB sięga 70-80 a nawet 100), oznaczenie enzymu LDH (charakterystycznego dla chłoniaków). Powinny być również oznaczone enzymy wątrobowe, mocznik, kreatynina, poziom cukru.

Gdzie sprawdzic wyniki badań krwi?

Wejdź na pacjent.gov.pl i zaloguj się na swoje IKP. Znajdziesz tam informacje o wykupionych lekach, sprawdzisz historię wizyt sfinansowanych przez NFZ, a w przyszłości także wyniki badań i swoją dokumentację medyczną.

O czym świadczą złe wyniki morfologii?

Jeśli wskaźnik jest poniżej normy, pacjent powinien powziąć dalsze badania w kierunku niedokrwistości, chorób układu pokarmowego lub… ciąży. Jeśli z kolei wynik jest zbyt wysoki, możemy mieć do czynienia z chorobami serca, płuc lub nerek.

Co oznacza podwyższony wynik PDW?

PDWpodwyższony poziom we krwi Gdy wzrasta poziom PDW, podwyższone jednocześnie zostają współczynniki MPV, wskazujące średnią objętości płytek krwi, możemy mieć do czynienia z różnego rodzaju stanami chorobowymi. Może to być m.in. infekcja bakteryjna we wczesnej fazie, przewlekła białaczka czy plamica małopłytkowa.

Czy lekarz widzi wyniki badań?

Lekarz ma także bezpośredni dostęp do informacji o wystawionych pacjentowi skierowaniach do specjalisty, do szpitala, oraz na badania laboratoryjne, jak również może przeglądać wyniki badań laboratoryjnych oraz informacje o zdiagnozowanych chorobach.

Czy badanie morfologii może wykryc raka?

Morfologia krwi obwodowej jest podstawowym badaniem, które obrazuje stan całego organizmu. To na jej podstawie możemy dowiedzieć się o rozwijających się chorobach krwi nie tylko tych nowotworowych. Morfologia krwi obwodowej pozwala wykryć nowotwory krwi we wczesnym stadium.

Czy morfologia wykryje raka zoladka?

Osiem rodzajów raka będzie można wykryć dzięki prostemu badaniu krwi. Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkins w Baltimore opracowali metodę wykrywania raka na podstawie badania krwi. Test wykrywa aż osiem nowotworów: jajników, żołądka, trzustki, przełyku, płuc, jelita grubego piersi i wątroby.

Jak sprawdzić wyniki badań NFZ?

Wejdź na www.pacjent.gov.pl. Wybierz jeden ze sposobów logowania: za pomocą profilu zaufanego (tutaj możesz założyć profil zaufany) za pomocą e-dowodu (tutaj dowiesz się więcej o e-dowodzie).

Gdzie sprawdzic wynik cytologii?

Oddział Wojewódzki NFZ (numer)

Jakie choroby można wyczytac z morfologii?

Wśród głównych nieprawidłowości, które morfologia krwi pozwala wykryć, wymienić można:

  • infekcje,
  • alergie,
  • stany zapalne,
  • zaburzenia odporności i choroby autoimmunologiczne,
  • choroby krwi, np. skazę krwotoczną,
  • anemię,
  • nowotwory, w tym białaczkę.

1 mar 2020

Co oznaczają wyniki morfologii?

Najczęściej wykonywanym, podstawowym badaniem diagnostycznym jest badanie morfologii krwi. Ocena morfologii krwi pozwala określić stan zdrowia pacjenta. Umożliwia rozpoznanie stanu zapalnego, infekcji, niedokrwistości i wielu innych procesów chorobowych.

Co to jest wskaźnik anizocytozy plytek krwi?

PDW to wskaźnik anizocytozy płytek krwi, czyli zróżnicowania płytek krwi (trombocytów) pod względem objętości. U zdrowego człowieka liczba płytek krwi (PLT) waha się w granicach 150-450 tys./ml. Płytki krwi powstają w szpiku kostnym z komórek prekursorowych zwanych megakariocytami.

Co oznacza podwyższone PCT w morfologii?

Podwyższone PCT pojawia się podczas infekcji. Może być także spowodowane oparzeniami oraz być podwyższone po zabiegach operacyjnych. Zazwyczaj przyjmuje się, że stężenie PCT do 2 ng/ml oznacza infekcję wirusową. Wyższe liczbę (od 2 ng/ml) sugerują zakażenie bakteryjne, grzybicze lub zespół zaburzeń wielonarządowych.