Kategorie:

Do jakich skał zaliczamy granit?

Z jakich minerałów sklada się granit?

Granit jest powszechnie występującą, głębinową kwaśną skałą magmową o jawnokrystalicznej, czasem porfirowej strukturze i zbitej teksturze. Zbudowana jest głownie z kwarcu (20-60%), skaleni, plagioklazów, miki oraz minerałów maficznych: piroksenów, biotytów i amfiboli.

Jakie wlasciwosci ma granit?

Granit właściwości

 • odporny na działania atmosferyczne.
 • twardy.
 • długotrwały.
 • odporny na zarysowania.
 • mrozoodporny.
 • duża wytrzymałość na ściskanie.
 • wytrzymałość na wysokie temperatury – powyżej 1000 C.
 • odporny na wilgoć

Czy granit to skałą magmową?

(Gleboznawstwo leśne), skała magmowa głębinowa, kwaśna, występuje najpowszechniej w skorupie ziemskiej. Stanowi odpowiednik skały magmowej wylewnej → porfir kwarcowy. Jest ogólnie jasna ze względu na przewagę minerałów jasnych.

Gdzie na Dolnym Śląsku wydobywamy granit?

Dolny Śląsk to potężne zagłębie granitu z najsłynniejszymi kopalniami w okolicy Strzelina i Strzegomiu.

Co produkuje się z granitu?

Kamienie granitowe wykorzystuje się głównie jako materiał budowlany. Dzięki swojej trwałości świetnie sprawdza się w produkcji kostki brukowej, płyt chodnikowych, krawężników. … Ze względu na fakt, że granit jest materiałem w pełni naturalnym, znajduje swoje zastosowanie również w kuchniach, jadalniach oraz łazienkach.

Od czego zależy kolor granitu?

Kolory granitu. Różne kolory granitu zależne są od składu płynnej magmy oraz minerałów, które podczas ochładzania się skały utworzyły granit o danej strukturze i danym kolorze.

Czy granit przepuszcza wodę?

Granit: twardy i trwały Granit jest jedną z najtwardszych skał – w dziesięciostopniowej skali Mohsa zajmuje pozycję 7. To materiał odporny na mróz, wiatr i wodę. Nasiąkliwość granitu jest znikoma, a po impregnacji lub żywicowaniu – zerowa.

Z jakiego granitu pomnik?

Do najpopularniejszych polskich granitów jasnych, używanych do produkcji nagrobków i grobowców zalicza się granity strzegomskie i strzelińskie. Jednakże ich jakość jest adekwatna do ceny. Z jasnych kamieni importowanych do najpopularniejszych należą wyżej wymienione odmiany granitu grey pearl.

Jakie to są skały magmowe?

na trzy główne kategorie:

 • Skały wulkaniczne (efuzywne (wylewne), ekstruzywne) – krystalizują z magmy wydobywającej się na powierzchnię Ziemi w postaci lawy, m.in.: bazalt, andezyt, melafir, trachit, latyt, dacyt, ryolit, porfir, obsydian, spilit;
 • skały żyłowe – lamprofiry i diabazy, pegmatyty;

Jakiego pochodzenia jest granit?

Granit powstaje w wyniku schładzania płynnej magmy, która krąży we wnętrzu Ziemi. Płynna magma zastyga w górnych warstwach Ziemi, około dwa kilometry pod jej powierzchnią. W warstwie, do której dociera magma następuje proces ochładzania, co stwarza idealne warunki do powstawania kryształów, które tworzą ziarna granitu.

Gdzie występują skały granitowe?

Największym powodzeniem cieszą się granity z Indii, Brazylii i RPA, a w ostatnim czasie także z Chin. Duże złoża występują również w Rosji, Kanadzie i USA. Na terenie Europy złoża mieszczą się w Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Niemczech i Hiszpanii.

Ile kosztuje kostka brukowa granitowa?

Ceny szarej kostki granitowej oscylują w przedziale od 30 do 70 złotych za m2. Najdroższe są płyty granitowe w kolorze czerwonym oraz czarna kostka granitowa. Cena czarnej i czerwonej kostki granitowej dostępna jest w przedziale od 80 zł do nawet 300 zł za m2 w górę.

Do czego stosuje się granit?

Zastosowanie granitu

 • płyty okładzinowe do licowania ścian,
 • schody zewnętrzne,
 • poręcze i parapety na zewnątrz budynków,
 • posadzki na tarasach i balkonach,
 • nawierzchnie (płyty granitowe),
 • budowle monumentalne, pomniki,
 • nagrobki oraz grobowce,
 • drogownictwo, np. gotowe krawężniki z granitu, płyty chodnikowe, drogi, mosty,

Jakie są kolory granitu?

Skała ta występuje naturalnie w różnych barwach. Najczęściej można spotkać odmiany szare, w tym ciemne i jasne, nawet niemalże białe. Poza tym da się znaleźć piękne kompozycje w ciepłych odcieniach ziemi: kremowych, piaskowych, beżowych lub brązowych.

Dlaczego granit pęka?

Granit nagrzewany miejscowo ma tendencję do pękania – dlatego należy poddawać go wysokiej temperaturze równomiernie. Sugerujemy nie narażać kamienia na bezpośrednie, punktowe działanie płomienia czy to palnikowego czy też grillowego.

Jaki kolor granitu na pomnik?

Najczęściej wybierane kolory pomników z ciemnego granitu to Impala i Czarny Szwed. Bardzo często nasi klienci poszukują również nietuzinkowych rozwiązań i decydują się na pomnik w kolorze czerwonym, lub też zielonym. Do dyspozycji jest oczywiście również wiele innych ciekawych barw granitu.