Kategorie:

Do czego służy obojczyk?

Z jakimi kośćmi łączy się obojczyk?

Obojczyk jest długą kością, która łączy łopatkę i mostek. U większości osób obojczyk jest wyczuwalny, zwłaszcza przy wyciągniętej do przodu ręce. Cechą charakterystyczną obojczyka jest brak jamy szpikowej lub jej niewielkie rozmiary.

W którym miejscu jest obojczyk?

Obojczyki są dobrze wyczuwalnymi pod skórą kośćmi, leżącymi po obu stronach w górnej części klatki piersiowej. Tworzą obręcz barkową i warunkują prawidłową pracę barku. Do złamań obojczyka dochodzi w czasie upadków na okolicę barku, klatki piersiowej.

Co znajduje się nad obojczykiem?

Dół nadobojczykowy (łac. fossa supraclavicularis) – parzysta okolica anatomiczna położona w bocznym trójkącie szyi, bezpośrednio nad obojczykiem.

Czy obojczyk to kość płaska?

To, że wyróżnia się na nim powierzchnię górną oraz powierzchnię dolną NIE czyni go kością płaską. Przyczepy mięśniowe Obojczyk jest miejscem przyczepu mięśni kończyny górnej, szyi oraz klatki piersiowej (ale spójrz na klasyfikację mięśni).

Jakie zwierzęta mają obojczyk?

Jakie zwierzęta nie mają obojczyka? Obojczyk występuje u ssaków z kończynami chwytnymi i u nietoperzy, natomiast nie występuje u ssaków morskich i przystosowanych do biegania.

Jak zrasta się kość obojczyka?

Uraz zrasta się nawet 4-5 tygodni, co oznacza, że stabilizator trzeba nosić nawet ponad miesiąc. Niemniej w większości przypadków (9 na 10) takie leczenie okaże się wystarczające. Po zdjęciu stabilizatora niekiedy wymagana może być rehabilitacja, gdyż pacjent stopniowo wraca do pełnej sprawności.

Co jest koło obojczyka?

Staw barkowo-obojczykowy należy do stawów obręczy kończyny górnej i łączy ze sobą obojczyk z wyrostkiem barkowym łopatki. Wraz ze stawem mostkowo-obojczykowym łączy łopatkę z klatką piersiową i towarzyszy jej w każdym ruchu.

Czy zwierzeta mają obojczyk?

Ważna rola obojczyka Jest dobrze rozwinięty nie tylko u ludzi, ale u wielu innych ssaków, stanowiąc ważne przystosowanie ewolucyjne pozwalające wykonywać kończyną górną (lub przednią) ruchy nie tylko do przodu, ale również prostopadle do tułowia, czyli tak zwane ruchy odwodzące.

Co oznacza ból pod obojczykiem?

Ból obojczyka po upadku najczęściej oznacza stłuczenie, zwichnięcie lub złamanie. Jednak to nie zawsze wynik urazu. Ból w okolicy obojczyka może się pojawić, jako objaw choroby zwyrodnieniowej lub zwykłego przeciążenia mięśni i stawów.

Co oznacza guzek nad obojczykiem?

nieruchomy guz nad obojczykiem może być objawem choroby nowotworowej. Wymaga Pan zbadania przez onkologa klinicznego lub chirurga onkologa. Jeżeli ten guz w badaniu lekarskim będzie podejrzany, lekarz zleci niezbędne badania.

Czy obojczyk to kość długa?

Obojczyk (łac. clavicula) to parzysta kość długa, będąca częścią obręczy barkowej. Obojczyk stanowi połączenie pomiędzy kończyną górną a szkieletem klatki piersiowej. … U osób szczupłych kształt obojczyka jest wyraźnie widoczny pod skórą w górnej części klatki piersiowej.

Czy kot ma obojczyk?

Koty mają swobodnie przemieszczające się kości obojczyka, które przyczepiają ramiona do przednich kończyn, co pozwala im przeciskać się przez bardzo małe przestrzenie.

Czy zlamany obojczyk sam się Zrosnie?

W przypadku przemieszczenia się kości obojczykowej stosowane jest unieruchomienie ósemkowe z użyciem stabilizatora. Operacja złamanego obojczyka przeprowadzana jest, jeśli np. wystąpią powikłania nerwowo-mięśniowe, dojdzie do otwarcia złamanego lub wielomiejscowego, kość się nie zrośnie.

Czy obojczyk wklada się w gips?

Gips w złamaniu obojczyka praktycznie nie jest stosowany. U dorosłych unieruchomienie utrzymywane jest minimum 3-4 tygodnie, natomiast u dzieci zwykle krócej. Złamany obojczyk u starszej osoby może wymagać utrzymania dłuższego unieruchomienia, ponieważ ich kości słabiej się goją.

Co na stłuczony obojczyk?

Na stłuczenie lub przeciążenie mięśni przeważnie wystarczają zimne okłady i środki przeciwbólowe.

Czy złamany obojczyk się nastawia?

Gdy podczas złamania obojczyka dochodzi do istotnego przemieszczenia odłamów, ortopeda najczęściej zaleca operację. Zabieg przeprowadzany jest przy pełnej narkozie i polega na otwartym nastawieniu odłamów z ich stabilizacją za pomocą płyt i śrub.