Kategorie:

Czym są protezy?

Z czego się robi protezę?

Protezy stomatologiczne[edytuj] Protezy stomatologiczne – są to protezy stosowane w dentystyce w celu uzupełnienia lub odbudowy brakującego uzębienia. Są wykonywane z metali lub ich stopów (np. z glinu, srebra, kobaltu, niklu, tytanu, rtęci), tworzyw sztucznych i ceramiki.

Czy można wymienić zęby w protezie?

Pacjent ma prawo do leczenia z zastosowaniem protez akrylowych w szczęce i żuchwie raz na 5 lat, ale też przysługuje prawo do bezpłatnej naprawy protezy raz na 2 lata w trakcie jej użytkowania.

Co daje proteza zębowa?

Protezy zębowe zastępują brakujące zęby. Mogą one być wyjmowane i z powrotem umieszczane w jamie ustnej.

Czym się różni proteza szkieletowa od akrylowej?

W protezach częściowych (lub całkowitych) akrylowych wszystkie siły wyzwalane w trakcie żucia przenoszone są na błonę śluzową jamy ustnej. W przypadku protez szkieletowych, dzięki zastosowaniu elementów podpierających, część wyzwalanych sił zostaje przeniesiona na pozostające w jamie ustnej zęby.

Ile kosztuje proteza na jeden ząb?

Za jeden sztuczny ząb zapłacimy od 600 do 1200 zł (w zależności od materiału, z jakiego zostanie wykonany). Najmniej kosztownym i najbardziej popularnym rozwiązaniem jest jednak proteza ruchoma. Jeśli się na nią zdecydujemy, zapłacimy około 500-1000 zł za protezę zębową częściową i 700-1200 zł za całkowitą.

Czy powinno się spać w protezie?

Niewyjmowanie protezy zębowej na noc jest również niebezpieczne. Podczas snu możemy ją uszkodzić lub połamać, co grozi ryzykiem zadławienia. Kiedy nosimy protezę zębową przez cały czas, nie dajemy odpocząć naszym błonom śluzowym.

Jak długo czeka się na protezy zębowe?

Nasi Pacjenci często pytają — „ile trwa zrobienie protezy zębowej?”. Licząc od pierwszej wizyty, leczenie protetyczne z wykorzystaniem protez zębowych może trwać około dwóch miesięcy. Czas oczekiwania na protezę to obecnie około dwóch tygodni.

Co ile lat powinno się wymieniać protezy zębowe?

Aby ponownie skorzystać ze świadczenia jakim jest wykonanie protezy zębowej musi minąć pełne 5 lat, od momentu podpisania odbioru poprzedniej. Datę wiążącą można sprawdzić u każdego lekarza stomatologa/protetyka lub samodzielnie poprzez konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta.

Co zrobić z niedopasowana proteza?

Źle dopasowana proteza sprawia także problemy podczas gryzienia i przeżuwania. Jeśli czujemy, że podczas jedzenia proteza nie trzyma się stabilnie, przesuwa się lub powoduje ból, oznacza to, że należy udać się na korektę do protetyka.

Na czym polega Podścielenie protezy zębowej?

Podścielenie to proces polegający na uzupełnieniu powierzchni ruchomej protezy zębowej przy pomocy dodatkowej warstwy akrylu. Umożliwia ono dalsze używanie protezy, gdy jej płyta nie przylega prawidłowo do podniebienia, a zarazem jest to rozwiązanie tańsze niż kupno nowej protezy.

Czym się różni proteza szkieletowa od zwykłej?

Funkcja, jaką pełnić ma proteza szkieletowa, to umożliwienie pacjentowi żucia i gryzienia pokarmów. Protezy szkieletowe przenoszą wyzwalane podczas żucia pokarmów siły na pozostałe zęby – ich sposób działania jest bardziej zbliżony do fizjologicznego układu w jamie ustnej niż w przypadku protez akrylowych.

Czym się różni proteza akrylowa od zwykłej?

Proteza akronowa Uzupełnienia te, w porównaniu z akrylowymi, są lżejsze, cieńsze i bardziej elastyczne, dzięki czemu lepiej dopasowują się do warunków panujących w jamie ustnej. Czynniki te sprawiają, że ich użytkowanie jest bardziej komfortowe, a pacjenci szybciej adaptują się do nowego uzupełnienia.

Ile kosztuje proteza Nakładkowa?

Niestety, także protezy nakładkowe nie są refundowane przez NFZ. W gabinetach prywatnych ich koszt oscyluje w granicach 1500-3500 zł. Najlepszym rozwiązaniem dla większości pacjentów są naturalnie protezy stałe, ale nie każdy pacjent (ze względu na ubytki) może być w ten sposób leczony.

Co ile lat można wymienić protezę zębowa na NFZ?

Protezę zębową można zmieniać co 5 lat. Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych w zakresie leczenia stomatologicznego ( Dz. U. z 2009 Nr 140 poz 1144 ze zm.)

Czy protezę szkieletową trzeba wyjmować na noc?

Protezy szkieletowe można też zdjąć na noc (jest to nawet zalecane) i przechowywać w zamkniętym pudełeczku (na sucho). Przed ich założeniem należy dokładnie wypłukać je pod bieżącą wodą.

Jak długo można nosić protezy?

Zwykle po 5-7 latach wskutek zaniku podłoża protetycznego w jamie ustnej proteza przestaje idealnie pasować, pogarsza się jej utrzymanie, przestaje być stabilna i zaczyna spadać – jest to wskazanie do wymiany protezy.