Kategorie:

Czym jest szalej?

Z czego robi się Cykute?

Cykuta[edytuj] Cykuta – śmiertelna trucizna będąca wyciągiem z różnych roślin, stosowana w starożytności i średniowieczu. Zawierała alkaloidy m.in. z takich gatunków jak szczwół plamisty i szalej jadowity. Zarówno koniina pochodząca ze szczwołu, jak i cykutoksyna oraz cykutol z szaleju porażają ośrodek oddechowy.

Co powoduje szalej?

Szalej jadowity jest jedną z najbardziej trujących roślin na świecie, wystarczy niewielka dawka cykutotoksyny żeby doszło do drgawek. Toksyna pobudza tak ośrodki w mózgu zwane parasympatycznymi, co prowadzi do paraliżu nerwu błędnego. Jakie objawy powoduje zatrucie toksyną, którą zawiera szalej jadowity?

Czym jest cykuta?

Cykuta należy do roślin trujących. Jest to jedna z bardziej niebezpiecznych pod tym względem roślin znanych człowiekowi. Jej właściwości są powszechnie znane od tysięcy lat. Już w starożytności wykorzystywano je do realizowania wyroków śmierci, a nawet służyły samobójcom.

Jak wygląda roślina szalej?

Roślina ta wygląda stosunkowo niepozornie. Posiada długą, sięgającą ponad metra nagą łodygę, pustą w środku, która rozgałęzia się ku górze. Porastają ją pierzastosieczne liście o brzegach ostro piłkowanych. Szalej jadowity, inaczej zwany również pietruszycą czy bzduchą wodną, kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia.

Kto został otruty Cykutą?

Najsławniejszą ofiarą spożycia cykuty był wielki ateński filozof Sokrates. Opis jego śmierci znajdujemy w „Fedonie” będącym częścią „Dialogów” napisanych przez jego ucznia, Platona.

Gdzie rośnie szalej?

Występuje w miejscach podmokłych, na brzegach stawów, przy rowach, na torfowiskach, w szuwarach. Roślina bardzo silnie trująca: Cała roślina jest trująca, a szczególnie łodyga i kłącze.

Jak wygląda Blekot?

Morfologia. Naga, pusta w środku (dęta), delikatnie kreskowana, osiągająca wysokość 10–50 cm. W górnej części rozgałęzia się. Nagie, spodem błyszczące, 2 – 3-krotnie pierzaste, trójkątne, przy czym ostatnie odcinki jajowatolancetowate.

Kto został otruty cykuta?

Najsławniejszą ofiarą spożycia cykuty był wielki ateński filozof Sokrates. Opis jego śmierci znajdujemy w „Fedonie” będącym częścią „Dialogów” napisanych przez jego ucznia, Platona.

Jak rozpoznać Cykute?

Jej kwiaty są drobne i białe, zebrane w wieloszypułkowe baldachy. Kwitnąca cykuta przypomina dmuchawiec. Wydziela też charakterystyczny, „mysi” zapach. Szalej można rozpoznać również po tym, że po rozcięciu wydziela żółtawy sok.

Jak wygląda Blekot pospolity?

Posiada palowy korzeń oraz ciemnozieloną, rozgałęziającą się ku górze pustą łodygę. Blekot pospolity zdobią połyskujące, pierzaste liście. Białe, niewielkie kwiaty, które tworzą baldachy pojawiają się od czerwca do października.

Jaką truciznę podano Sokratesowi?

Kontrowersje budzi trucizna użyta do egzekucji Sokratesa. W tradycji literackiej jest to cykuta (szalej jadowity, Cicuta virosa), jednakże analiza objawów prowadzi do wniosku, że najprawdopodobniej był to szczwół plamisty (Conium maculatum). W starożytności obie te rośliny określano łacińskim cicuta.

Który filozof wypił Cykutę?

Najsławniejszą ofiarą spożycia cykuty był wielki ateński filozof Sokrates. Opis jego śmierci znajdujemy w „Fedonie” będącym częścią „Dialogów” napisanych przez jego ucznia, Platona.

Czy szalej rośnie w Polsce?

Obejmuje 8 gatunków. Występują one w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej. W Europie rośnie jeden gatunek – szalej jadowity Cicuta virosa, należący także do polskiej flory. Wszystkie gatunki z tego rodzaju (zwłaszcza jednak północnoamerykański C.

Gdzie rośnie Szczwół plamisty?

Występuje w północnej Afryce, w zachodniej Azji (sięgając po zachodnie krańce Chin i Indii) oraz w niemal całej Europie bez jej północnych krańców. Jako gatunek zawleczony i zdziczały występuje w południowej Afryce, w Australii i na wyspach Oceanii, w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej.

Czy Blekot pospolity jest trujący?

Ziele i kłącze zawierają toksyczne związki chemiczne, – koniinę i cynapinę, a także flawonoidy (kemferol, rutyna), kwas mrówkowy, kwas masłowy. Bardziej toksyczna z nich koniina powoduje silne podrażnienie błon śluzowych przewodu pokarmowego, w większych dawkach powoduje paraliż współczulnego układu nerwowego.

Jak odróżnić pietruszkę od pasternaku?

Korzeń pasternaku ma podobny wygląd i kolor jak korzeń pietruszki, ale jest większy, bardziej miękki, mniej aromatyczny i mocniej zaokrąglony w górnej części. Miejsce, z którego wyrasta natka jest lekko wklęsłe i otoczone ciemną obwódką, czego nie znajdziemy na korzeniu pietruszki.