Kategorie:

Czym jest mundur harcerski?

Z czego składa się strój harcerski?

Mundur harcerski to koszula/bluza mundurowa oraz spódnica lub spodenki. Dziewczyny noszą komplet w kolorze szarym, a chłopcy w zielonym. Do munduru damskiego można nosić również krótkie żeńskie spodenki w kolorze czarnym, do męskiego długie spodnie w kolorze czarnym lub khaki (takim jak zielona bluza).

Jak jest ubrany harcerz?

Zaczniemy od podstaw – przede wszystkim mundur harcerski to koszula/bluza mundurowa oraz spódnica lub spodenki. … Do nakrycia głowy przypina się lilijkę – srebrną dla harcerzy, a złotą dla instruktorów. Dla zuchów wybiera się najczęściej specjalne zuchowe berety lub czapeczki z daszkiem w wybranym kolorze.

Kiedy nosić mundur harcerski?

Mundur harcerski – strój harcerski pełen symboliki Wręczany jest podczas Przyrzeczenia Harcerskiego, które składa wyróżniony przez drużynowego harcerz podczas obrzędu. Najczęściej jest to starannie przygotowane ognisko lub sceneria nad jeziorem.

Dlaczego harcerze noszą mundury?

Mundur określa przynależność do harcerstwa a tym samym przynależności do określonego kręgu wartości i zasad, bo tak pięknie koresponduje z Prawem Harcerskim – z braterstwem, skromnością, przywiązaniem do przyrody czy gotowością do działania.

Co jest potrzebne do munduru harcerskiego?

Do pełnego umundurowania, w które należy się zaopatrzyć należą:

  1. Bluza mundurowa (chłopcy: kolor zielony, dziewczyny: szary)
  2. Spodenki lub spódnica (chłopcy lub dziewczęta) dziewczęta getry i/lub wywijki odpowiednie do barw drużyny do spódnicy/ długie spodnie jednolitego koloru czarne, zielone, jeans ew.

Jak się sklada mundur harcerski?

Elementy wspólne ubioru dla harcerzy i harcerek

  1. chusta harcerska lub krajka.
  2. pas harcerski.
  3. krzyż harcerski.
  4. beret lub rogatywka.
  5. niektóre drużyny mają naszywkę środowiskową.

Kto może nosić mundur harcerski?

1) Prawo noszenia munduru harcerskiego mają wszyscy uczestnicy i członkowie Z.H.P. 2) Zuchy noszą strój zucha oraz oznaki zuchowe. 3) Harcerze i wędrownicy noszą strój harcerza. 4) Oznaki harcerzy nosi się po ukończeniu próby na stopień młodzika.

Jak prawidłowo nosić beret harcerski?

Powinien być noszony podobnie do beretu wojskowego, na którym był wzorowany – załóż go wzdłuż linii prostej na czole, a następnie przekrzyw na prawą stronę. Do beretu pasuje przypinana lilijka harcerska – srebrna lub złota (instruktorska). Aby dobrze dopasować beret harcerski, zmierz swój obwód głowy.

Jak się nosić beret harcerski?

Nosi się go lekko przekrzywionego na prawą stronę. Na środku przedniej części umiezcza się metalową lilijke harcerską. Rozmiar beretu zależy od obwodu głowy. Należy pamiętać, że nie powinien być on ani zbyt duży ani za mały.

Po co są harcerze?

Głównym celem harcerstwa jest pielęgnowanie i rozwój dzieci, młodzieży i młodych dorosłych obu płci w taki sposób, że osoby „harcerskiego wychowania” skorzystały i będą niezależni i samowystarczalni, ale także aktywni i odpowiedzialni członkowie społeczeństwa.

Jak zakładać mundur harcerski?

Wśród obowiązkowych dodatków na pewno znajdzie się pas harcerski – warto zapamiętać, że nosimy go w szlufkach spodni bądź spódnicy, a koszulę mundurową wpuszczamy w dolną część munduru. Pasy harcerskie występują w różnych wariantach. Dziewczyny najczęściej noszą pasy parciane czarne, natomiast chłopcy zielone.

Jakie spodnie do munduru harcerskiego?

Spodnie harcerskie typu bojówki są popularne wśród wielu drużyn jako oficjalne spodnie do munduru harcerskiego.

Jak założyć drużynę ZHR?

nowy drużynowy musi spełniać wymagania drużynowego opisane wyżej. nowy drużynowy złoży i podpisze zobowiązanie do pełnienia funkcji i umowę wolontariacką. Jeśli drużynowy jest niepełnoletni zobowiązanie składa również opiekun drużynowego. decyzję o zmianie podejmuje Komendant Hufca i ogłasza to w rozkazie.

Jak założyć mundur harcerski?

Złap rogi dłuższej krawędzi chusty i zagnij ją na ok. 2 – 3 cm na całej długości. Dociśnij mocniej, żeby chusta sama się nie odkształciła i zagnij kolejną część. Składaj chustę do momentu, aż wystawać będzie ok 8 – 10 cm trójkąta (nie licząc zawijanej części).

Jak założyć sznur harcerski?

Sznur harcerski nosi się spod lewego ramienia, przewieszony przez lewy naramiennik munduru i zahaczony o lewą kieszeń.

Czy harcerka może nosic spodnie?

Harcerze przed złożeniem Przyrzeczenia Harcerskie- go noszą na miejscu Krzyża Harcerskiego srebrną lilijkę wzoru ZHP. Krzyż Harcerski można także nosić na mundurach służb mundurowych RP w zakresie dopuszczonym ich regulaminami. … Koszulę mundurową nosi się wpuszczoną w spódnicę, krótkie lub długie spodnie. 17.