Kategorie:

Czym jest endoproteza?

Z czego składa się endoproteza?

Główne elementy implantu wykonane są ze stopów metali (kobalt/chrom) lub stopów metalowo-ceramicznych (utleniony cyrkon) i mocnych elementów z tworzywa sztucznego (polietylen). W całkowitej wymianie stawu kolanowego, jednym z najczęściej stosowanych implantów jest endoproteza kolana z tylną stabilizacją.

Czy z endoproteza kolana można biegać?

Po protezowaniu kolana przeciwwskazane są piłka nożna, siatkówka czy koszykówka, ze sportów indywidualnych – bieganie. Istnieją aktywności, które można podejmować, należą do nich pływanie, taniec i jazda na rowerze.

Jak długo czeka się na endoprotezę kolana?

Z reguły czas oczekiwania na zabieg to od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Warto wykorzystać ten czas na wykonywanie czynności, które pomogą poprawić komfort życia przed operacją oraz przyczynią się do szybszego powrotu do zdrowia po wykonaniu endoprotezoplastyki kolana.

Z czego jest sztuczne biodro?

Endoproteza stawu biodrowego, potocznie nazywana sztucznym stawem, to konstrukcja wykonana z trwałych materiałów, najczęściej metalowych i ceramicznych, o właściwościach obojętnych dla organizmu.

Jakie są objawy obluzowania endoprotezy stawu biodrowego?

Obluzowanie protezy stawu biodrowego po operacji – objawy Na obluzowanie endoprotezy może wskazywać ból w okolicy implantu w trakcie obciążania operowanej nogi, słyszalne przeskakiwanie lub trzaski, możliwe podwyższenie temperatury ciała.

Jakie są rodzaje protez biodrowych?

Endoprotezy stawu biodrowego dzielą się pod względem ilości elementów składowych oraz sposobu ich implantacji (wszczepienia) do kości pacjenta. Wyróżniamy zatem endoprotezy połowicze i całkowite, dwu-, trój- i więcej elementowe oraz bipolarne, cementowe, hybrydowe i bezcementowe.

Czy można biegać z endoproteza stawu biodrowego?

Po zabiegu wymagana jest rehabilitacja, dzięki której w większości przypadków po pewnym czasie można powrócić do aktywności fizycznej, a nawet do uprawiania sportów.

Czego nie wolno robić po endoprotezie kolana?

niedopuszczalne jest noszenie ciężkich toreb z zakupami w okresie pierwszych 8 do 12 tygodni, jedzenie najlepiej przygotowywać w pozycji siedzącej (unikać długotrwałego stania), dźwiganie ciężkich przedmiotów jest dopuszczalne dopiero po uzyskaniu zgody lekarza prowadzącego lub fizjoterapeuty.

Jak długo czeka się na artroskopię kolana?

Pacjent przyjmowany jest na oddział Medyk Centrum w godzinach porannych i wypisywany po południu lub następnego dnia rano. W razie konieczności pobyt może zostać przedłużony nawet do kilku dni. Artroskopię stawu kolanowego należy do procedur chirurgii jednego dnia.

Jak długo czeka się na endoprotezę?

Rekomendowany przez ekspertów czas oczekiwania na endoprotezoplastykę to od trzech do sześciu miesięcy. Tymczasem w polskich szpitalach pacjenci czekają niemal 18 miesięcy na wszczepienie stawu biodrowego i nawet 22 miesiące w przypadku stawu kolanowego.

Jakie są protezy biodra?

Endoprotezy stawu biodrowego dzielą się pod względem ilości elementów składowych oraz sposobu ich implantacji (wszczepienia) do kości pacjenta. Wyróżniamy zatem endoprotezy połowicze i całkowite, dwu-, trój- i więcej elementowe oraz bipolarne, cementowe, hybrydowe i bezcementowe.

Jak długo odczuwa się ból po endoprotezie biodra?

Jest on bowiem zależny od wieku pacjenta, jego kondycji, wydolności oddechowej i krążeniowej, a także sprawności mięśniowej. Trzeba przygotować się na fakt, że może ona trwać nawet i ponad pół roku.

Jak długo trwa leczenie po endoprotezie stawu biodrowego?

Proces powrotu do formy trwa zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy i obejmuje nie tylko ćwiczenia, ale również naukę nowych anatomicznych nawyków chodzenia, leżenia i siadania, o których pacjent „zapomniał” w skutek dotychczasowych silnych doznań bólowych i musi te nawyki na nowo wyrobić – np.

Jakie ćwiczenia po operacji stawu biodrowego?

Podłożyć pod kolana zrolowany ręcznik, dociskać pięty do podłoża, nie odrywając tylnej części kolana od ręcznika, policzyć do 3 i powoli opuścić. Ćwiczenie powtórzyć 20 razy. Przesuwając stopę po podłożu zgiąć kolano i biodro, następnie w ten sam sposób wyprostować. Powtórzyć w 4 seriach po 5 razy.

Jak długo wytrzymuje endoproteza stawu biodrowego?

Protezy zwykle „wytrzymują” 20-30 lat. Po tym czasie oczywiście pacjent nie jest skazany na niesprawność. Z powodzeniem wymienia się (zabieg rewizyjny) zużyte elementy protezy na nowe.

Czego nie można robić po endoprotezie biodra?

Życie po endoprotezie biodraczego nie wolno?

  • przestrzegać zasady 90 stopni – nie zginać nogi w stawie biodrowym więcej niż do 90 stopni,
  • unikać krzyżowania nóg,
  • unikać wykonywania przysiadów,
  • nie siadać na zbyt niskich meblach.

21 cze 2021