Kategorie:

Czy rwa kulszowa może być w stopie?

Z czym można pomylić rwę kulszową?

Pacjenci opisują rwę jako ostry, przenikający, kłujący, a nawet piekący ból w części lędźwiowej kręgosłupa. Trudno atak rwy kulszowej pomylić z czymkolwiek innym, gdyż ostremu bólowi towarzyszy zazwyczaj: tępe promieniowanie do pośladka, uda, a nawet stopy (zależnie od fragmentu uciskanego nerwu)

Jakie są objawy rwy kulszowej?

Rwa kulszowa (korzonki, zespoły korzeniowe, ischialgia) to ucisk nerwu kulszowego, który wywołuje objawy: silny ból pleców i nóg, ból kręgosłupa lędźwiowego, ból krzyża, ból kręgosłupa promieniujący do nóg. Inne objawy rwy kulszowej to m.in. drętwienie, mrowienie, osłabienie mięśni, parestezje i zaburzenia czucia.

Czy przy rwie kulszowej mogą boleć tylko stopy?

Częstym powodem bólu w stopie jest atak rwy kulszowej. Dzieje się tak, gdy dyski kręgosłupa przesuwają się poza jego oś i uciskają na korzonki nerwowe. W efekcie osoba chora odczuwa silny ból w lędźwiach, który promieniuje do pośladka, tylnej powierzchni uda i łydki, a nawet stopy.

Jak sprawdzić czy to rwa kulszowa?

Jeżeli nie mamy pewności, czy powodem bólu jest rwa kulszowa, można wykonać tzw. test Laségue’a. Należy położyć się na plecach i powoli unieść wyprostowaną nogę. Jeżeli przy kącie uniesienia poniżej 45° pojawi się ból w odcinku lędźwiowym (promieniujący do nogi), możemy mówić o ataku rwy kulszowej.

Czy rwa kulszowa wychodzi na rtg?

Zdjęcie RTG kręgosłupa Jeżeli rwę kulszową leczymy prywatnie, zdjęcie kręgosłupa można najczęściej pominąć, i od razu wykonać rezonans, chyba że lekarz podejrzewa niestabilność kręgosłupa. Wtedy wykonuje się badanie czynnościowe w zgięciu i przeproście, żeby zobaczyć, czy kręgi się nie przesuwają podczas ruchu.

Jak inaczej nazywa się rwa kulszowa?

Rwa kulszowa, ischialgia ( łac. ischias) – zespół objawów związanych z uciskiem na nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1 tworzące nerw kulszowy (największy nerw obwodowy człowieka) lub na przebiegu samego nerwu kulszowego.

Czym spowodowana jest rwa kulszowa?

Najczęstszą przyczyną schorzenia jest dyskopatia tej okolicy kręgosłupa, ale może być ono również spowodowane każdą inną przyczyną drażniącą nerwy na ich przebiegu, najczęściej są to lokalne stany zapalne, czasem choroby zakaźne, cukrzyca, zmiany nowotworowe.

Co na ból rwy kulszowej?

Najczęściej są to zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych i dyskopatie, leczenie rwy kulszowej polega wówczas na łagodzeniu bólu. W tym celu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, maści przeciwbólowe, zastrzyki, a także zabiegi fizjoteraputyczne oraz ćwiczenia.

Jaki ból przy rwie kulszowej?

Najbardziej charakterystycznym objawem rwy kulszowej jest ból, który promieniuje od kręgosłupa lędźwiowego przez pośladek, na tył uda i łydki, a niekiedy aż do stopy. Ból jest określany przez pacjentów często jako rozdzierający, ciągnący lub kłujący.

Czy przy rwie kulszowej dretwieje noga?

Objawami rwy kulszowej są: ból pleców na odcinku lędźwiowym, ból pośladka, który może promieniować do uda, łydki a nawet stopy. Rwa kulszowa może objawiać nie tylko bólem nogi, ale także mrowieniem, drętwieniem i osłabieniem kończyn a nawet uczuciem gorąca i zimna. Ból może trwać przez kilka tygodni nawet do kilku lat.

Jak pozbyć się rwy kulszowej?

Najczęściej są to zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych i dyskopatie, leczenie rwy kulszowej polega wówczas na łagodzeniu bólu. W tym celu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, maści przeciwbólowe, zastrzyki, a także zabiegi fizjoteraputyczne oraz ćwiczenia.

Czy przy rwie kulszowej trzeba leżeć?

Pierwszą fazą leczenia po ataku rwy kulszowej jest odpoczynek – przez 1-3 dni należy leżeć na boku, najlepiej z podkurczonymi nogami i poduszką między kolanami. Uwaga! Jeśli ból pleców nie ustępuje w ciągu 3-4 dni lub występują objawy utrudniające funkcjonowanie, to konieczna jest wizyta u lekarza.

Do jakiego lekarza z rwa kulszowa?

Ortopeda to odpowiedni specjalista do diagnozowania rwy kulszowej oraz jej przyczyn. Lekarz najczęściej zleci badanie USG lub rezonansem magnetycznym, ewentualnie wykonanie rentgena.

Jak wygląda badanie rwy kulszowej?

Badanie polega na tym, że pacjent leży na plecach, a lekarz powoli unosi jedną wyprostowaną nogę pacjenta. U osób cierpiących na rwę kulszową, taki test wywoła silny ból pośladka, promieniujący do tylnej części nogi.

Jak wyleczyłem rwę kulszową?

W takich przypadkach lekarz wykonuje zastrzyki do punktów spustowych, za pomocą których dezaktywuje je i wypłukuje nagromadzoną w ich okolicy kwasicę. Za pomocą zastrzyków do punków spustowych wyleczyłem rwę kulszową u wielu pacjentów.

Ile trwa regeneracja nerwu kulszowego?

Regeneracja nerwu kulszowego po jego porażeniu trwa miesiące lub lata, gdyż jego włókna odrastają wolno, 1 do 2 mm na dobę. Szybciej udaje się przywrócić powrót siły mięśniowej, natomiast powrót czucia jest wolniejszy.