Kategorie:

Czy dzieci mogą mieć zaćmę?

W jakim wieku może pojawić się zaćma?

Zaćma, czyli katarakta, to zmętnienie soczewki oka. Jest efektem zaburzeń przemiany materii soczewki i utraty jej przejrzystości i może prowadzić do całkowitej utraty widzenia. Najczęściej występująca kataraktą jest zaćma starcza, która pojawia się zwykle po 50. roku życia.

Co to jest zaćma u dziecka?

Zaćma u Dzieci Zaćma to bezbolesna choroba oczu polegająca na nabytym lub postępującym zmętnieniu soczewki oka. Zmętnienie soczewki może doprowadzić do widzenia jak przez zaparowaną szybę, a w bardzo zaawansowanych przypadkach nawet do całkowitej utraty wzroku.

Jakie są objawy zaćmy ocznej?

Pierwsze objawy zaćmy degeneracyjnej

  • pogorszenie widzenia na odległość
  • problem z postrzeganiem oraz rozróżnianiem barw.
  • lepsze widzenie w pochmurne dni.
  • widzenie przedmiotów „jak przez brudną szybę”
  • pogorszenie się samoobsługi w związku z zaburzeniami widzenia.

Czym jest zaćma?

Zaćma jest chorobą soczewki oka, do której dochodzi w wyniku zaburzenia przemiany materii soczewki. Powstają na niej plamki oraz zmętnienia; zmiany te postępują wraz z upływem czasu. Najczęściej zaćma dotyka osób starszych, powyżej 50 roku życia.

Jak szybko rozwija się zaćma?

Choroba objawia się postępującym pogarszaniem wzroku. Przebieg choroby jest różny – czasem choroba rozwija się w ciągu kilku miesięcy bądź rozwija się kilka lat. Rozwój choroby może przebiegać bezobjawowo, a pierwsze objawy mogą pojawić się już w zaawansowanym stadium choroby.

Jak zahamować rozwój zaćmy?

Jedyną skuteczną metodą leczenia jest zabieg operacyjny, polegający na wszczepieniu sztucznej soczewki. Do metod zapobiegania zaćmie zalicza się ochronę narządu wzroku przed promieniowaniem oraz właściwe wyrównanie współistniejących chorób metabolicznych.

Jak wygląda zaćma u dziecka?

Zaćma u dzieci objawia się najczęściej występowaniem białych źrenic, częstym przecieraniem oczu oraz brakiem zainteresowania pokazywanym przedmiotem. Pojawia się również charakterystyczny objaw palcowo-oczny, który polega na uciskaniu przez malucha oczu piąstkami lub kciukiem.

Jak wygląda zaćma?

Wraz z wiekiem soczewka traci swą przezierność i staje się żółta lub brunatna. Sprawia to, że taka soczewka przepuszcza do oka mniej promieni świetlnych, co pacjent odczuwa jako obniżenie ostrości wzroku, zmniejszenie nasycenia barw, obniżenie kontrastu. Pacjenci czasem określają to jako widzenie przez brudną szybę.

Jak sprawdzić czy ma się zaćmę?

Rozpoznanie zaćmy nie wymaga skomplikowanych badań. Podstawą rozpoznania jest wywiad z pacjentem oraz badanie przedniego odcinka gałki ocznej za pomocą lampy szczelinowej. Często wykonuje się również badanie dna oka. Obydwa badania są nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne.

Jak wygląda oko z zaćma?

Wraz z wiekiem soczewka traci swą przezierność i staje się żółta lub brunatna. Sprawia to, że taka soczewka przepuszcza do oka mniej promieni świetlnych, co pacjent odczuwa jako obniżenie ostrości wzroku, zmniejszenie nasycenia barw, obniżenie kontrastu.

Z czego robi się zaćma?

Zaćma powstaje w momencie, gdy przejrzysta soczewka ulega zmętnieniu, zmniejszając tym samym jakość oraz klarowność obrazu formowanego na siatkówce. Zmniejszenie ostrości widzenia może przysporzyć poważnych problemów w przypadku czytania, prowadzenia samochodu, a nawet obserwowania wyrazu twarzy u innych osób.

Jak można leczyć zaćmę?

Leczenie zaćmy jest wyłącznie chirurgiczne. Obecnie najczęściej stosowaną metodą usunięcia zaćmy jest fakoemulsyfikacja, czyli ultradźwiękowe rozdrobnienie zmętniałej soczewki. Zostaje ona rozbita i wypłukana z oka za pomocą specjalnego aparatu – fakoemulsyfikatora. Pozostaje po niej tylko cienka tylna torebka.

Jak się widzi przy zaćmie?

Osoba z zaćmą widzi świat jak przez zabrudzoną szybę. Patrząc na różne przedmioty widzi je jako zamazane. Żywe kolory bledną, a widzenie w nocy czy w słoneczny dzień jest utrudnione.

Jak spowolnić rozwój zaćmy?

Choć zaćma wydaje się czymś nieuniknionym, istnieją sposoby, które mogą opóźnić jej pojawienie się lub zminimalizować objawy. Jednym z nich jest zadbanie o wysoki poziom witaminy C w diecie. Badania opublikowane w „Journal of Nutrition” dowodzą, że może to zmniejszyć ryzyko choroby oczu aż o 64 proc.

Jak zapobiegać powstawaniu zaćmy?

Z medycznego punktu widzenia, w przypadku zaćmy profilaktyka właściwie nie istnieje: choroba ta jest ściśle związana ze starzeniem się organizmu i prędzej czy później dotknie większość osób w podeszłym wieku.

Jak pozbyć się zaćmy?

Zaćma − leczenie dolegliwości Jedynym skutecznym sposobem, żeby przywrócić zadowalającą ostrość wzroku, jest leczenie chirurgiczne. Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki przez niewielkie nacięcie. Najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.