Kategorie:

Czy agorafobia to choroba psychiczna?

Z czego bierze się agorafobią?

Przyczyna agorafobii jest dotąd nieznana. Często zdarza się, że bezpośrednio przed wystąpieniem zaburzeń w życiu chorego ma miejsce jakieś bolesne przeżycie, np. rozstanie z dotychczasowym partnerem lub śmierć bliskiej osoby. Statystyki pokazują, że agorafobia występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Jak pozbyć się agorafobii?

Wskazana jest terapia poznawczo-behawioralna, w której wykorzystuje się głównie technikę systematycznej desensytyzacji, czyli stopniowego odwrażliwiania. Ustala się hierarchię bodźców, od najsłabszych do najsilniejszych, i zaczyna się terapię od wielokrotnego wystawiania pacjenta na działanie najsłabszego z nich.

Czy agorafobią jest dziedziczna?

Szacuje się, że rozpowszechnienie agorafobii to 1- 2% i są na nie podatne bardziej kobiety niż mężczyźni. Jest to zaburzenie w dużym stopniu dziedziczne. Nawet u 50% pacjentów cierpiących z powodu zaburzeń z napadami paniki występują objawy agorafobii.

Jak wyleczyć się z agorafobii?

Szczęśliwie dla pacjentów z lękiem wysokości, problem ten zdecydowanie można wyleczyć. Możliwe jest chociażby podejmowanie prób terapii ekspozycyjnej, która opiera się na stopniowym eksponowaniu pacjenta na wywołujący w nim lęk bodziec (w tym przypadku na znaczne wysokości).

Jak żyć z agorafobią?

Leczenie agorafobii opiera się przede wszystkim na psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Czasem do leczenia włącza się również elementy terapii psychodynamicznej lub hipnozy. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań jest tzw. desensytyzacja.

Jak leczyć Ergofobię?

W leczeniu ergofobii, tak jak i innych fobii sytuacyjnych, jest stosowana terapia behawioralno-poznawcza, a także połączenie terapii psychologicznej z farmakoterapią.

Czy agorafobia jest groźna?

I choć objawy somatyczne agorafobii zazwyczaj nie są niebezpieczne, w przypadku osób cierpiących na schorzenia przewlekłe, a szczególnie choroby układu krążenia, mogą stanowić one poważne zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia.

Czy fobie się dziedziczy?

Badania przeprowadzone w latach 80-tych pokazują, że ryzyko wystąpienia fobii u dziecka znacznie zwiększa się, jeśli jeden z rodziców zmagał się z tym zaburzeniem lękowym. W tym wypadku dwa wymiary dziedziczenia mają znaczenie: biologiczne i zachowaniowe.

Jak leczyć Akrofobię?

Leczenie nekrofobii może odbywać się poprzez bezpośredni kontakt ze źródłem lęku, poprzez wyobrażanie sobie sytuacji, w której występują rzeczy związane ze śmiercią i obserwowanie innych mających kontakt z nimi.

Jak walczyć z lękiem wysokosci?

U pacjentów o nasilonym stopniu lęku wysokości stosuje się głównie leki z gatunku przeciwdepresyjnych, czasem benzodiazepin, zaś objawy somatyczne bywają łagodzone za pomocą substancji z grupy beta-blokerów.

Jak pomóc osobie z agorafobią?

By poradzić sobie z agorafobią, przede wszystkim należy poszukać profesjonalnej pomocy. Terapia poznawczo-behawioralna pozwala nie tylko poznać przyczynę lęku, lecz także ją oswoić. W ramach terapii bardzo często podejmowana jest tzw. desensytyzacja, czyli odwrażliwienie chorego na sytuację stresową.

Jak poradzić sobie ze strachem przed przyszłością?

Warto zacząć od wizyty u psychologa. Rozmowa z nim może okazać się bardzo skuteczna. Zwłaszcza, że osoby mierzące się ze strachem przed przyszłością często mogą nie rozumieć, co konkretnie się z nimi dzieje, ale podświadomie czują, że jest to coś złego i niewłaściwego.

Co na nerwicę lękową?

Metodą najczęściej stosowanej w ocenie nerwic jest psychoterapia, mająca na celu zrozumienie zastosowania opcji i modyfikację zachowania. W wymaganym stosowaniu lękowym należy zastosować leczenie farmakologiczne, przeważnie stosować leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe.

Co to Agoraphobic?

Agorafobia jest nieuzasadnionym, chorobliwym wręcz lekiem przed otwartą przestrzenią. Jest to zaburzenie nerwicowe, które znacznie utrudnia pacjentowi codzienne normalne funkcjonowanie.

Co to za lęk ParoGen?

ParoGen to lek przeciwdepresyjny dostępny wyłącznie na receptę. Występuje w postaci tabletek powlekanych 20 mg w opakowaniach po 30 lub 60 sztuk. W określonych przypadkach lek podlega refundacji. Jest darmowy dla pacjentów powyżej 75 roku życia we wszystkich przypadkach określonych we wskazaniach refundacyjnych.

Dlaczego mam fobię spoleczna?

Jako przyczyny fobii społecznej rozpatruje się również czynniki psychologiczne, takie jak narażenie (w wieku dziecięcym i nastoletnim) na prześladowanie czy wyśmiewanie przez rówieśników. Co ciekawe, przyczyniać się do wystąpienia fobii społecznej mogą rodzice.