Kategorie:

Co warto zobaczyć w Kruszwicy?

Z czego słynie Kruszwica?

Zabytki

 • Ruiny późnogotyckiego zamku z pozostałą Mysią Wieżą, basztą o wysokości 32 m, z której rozpościera się widok na miasto i jezioro Gopło ;
 • Kolegiata św. …
 • Stare Miasto – wraz z rynkiem i zabytkowymi kamienicami;
 • kościół kopułowy św. …
 • zabudowania cukrowni z XIX wieku;

Co warto zobaczyć w Strzelnie?

Strzelno – Atrakcje

 • Kaplica cysterska. 4 km od Strzelno. …
 • Pomnik żołnierza Armii Czerwonej. Starzyński Dwór 4 km od Strzelno. …
 • Rezerwat Przyrody „Dolina Chłapowska” Chłapowo 5 km od Strzelno. …
 • Akademia Pływania. Władysławowo 5 km od Strzelno. …
 • Plaża w Chłapowie. …
 • Ocean Park. …
 • Latarnia morska Rozewie. …
 • Stadion OPO Cetniewo.

Jaki zabytek jest w Kruszwicy?

Kolegiata Romańska to jeden z najlepiej zachowanych zabytków w Polsce. Znajduje się ona na wschodnim brzegu jeziora Gopło. Kolegiatę wybudowano w latach 1120 – 1140 . Zabytek jest trójnawową bazyliką filarową z transeptem.

Co dzisiaj w Kruszwicy?

 • Tak wygląda droga w Maszenicach. Internauci narzekają na jej stan. …
 • Groźny wypadek przy ulicy Rynek. Utrudnienia w ruchu drogowym. …
 • Na Drodze Krajowej nr 15 przewróciła się rolnicza przyczepa. Uczniowie „Kazika” awansowali do II etapu CyberSkiller Challenge Poland.
 • Mieszkańcy Kruszwicy mają problem z parkowaniem w mieście.

Co produkuje Kruszwica?

Jest największym w Polsce i jednym z największych w Europie Środkowej przetwórcą nasion oleistych i producentem tłuszczów roślinnych. Specjalizuje się w produkcji olejów butelkowanych, margaryn oraz tłuszczów dla potrzeb spożywczych i przemysłowych, m.in. biopaliw. Jest częścią Grupy Bunge.

Nad jaką rzeką leży Kruszwica?

Kruszwica – miasto w woj. kujawsko-pomorskim, leży na Kujawach, w powiecie inowrocławskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kruszwica. Miasto położone jest na Pojezierzu Gnieźnieńskim, na północnym brzegu jeziora Gopło, w miejscu wypływania z niego rzeki Noteci.

Kto produkuje Kujawski?

Kujawski to marka oleju należąca do Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A.

Jaka rzeka przepływa przez Gopło?

Gopło – jezioro w Polsce, na Pojezierzu Gnieźnieńskim, położone na Kujawach, w województwie kujawsko-pomorskim (oraz częściowo w woj. wielkopolskim), niedaleko Inowrocławia. Przez Gopło przepływa Noteć, a nad jego północnym brzegiem leży Kruszwica. Jest ono połączone Kanałem Ślesińskim z Wartą.

Na jakim Pojezierzu znajduje się jezioro Gopło?

Jezioro Gopło zwane w średniowieczu „Mare Polonorum” to największe jezioro na Pojezierzu Gnieźnieńskim i w województwie kujawsko-pomorskim, a dziesiąte co do wielkości jezioro w Polsce. Jan Długosz nazywał jezioro Morzem Polaków, bo tak było ogromne.

Kto reklamuje Olej Kujawski?

Dziewczyna z reklamy oleju kujawskiego – Anna Jażdżyk – Forum – Filmweb.

Kto jest właścicielem oleju Kujawskiego?

Kujawski to marka oleju należąca do Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A.

Co płynie przez Kruszwicę?

Przez Gopło przepływa Noteć, a nad jego północnym brzegiem leży Kruszwica. Jest ono połączone Kanałem Ślesińskim z Wartą. Natomiast Noteć zapewnia połączenie wodne z Wisłą i Odrą.

Jaka rzeka płynie przez Barcin?

Gminę Barcin przecina rzeka Noteć. Powstała z połączenia dwóch cieków Noteci Wschodniej wypływającej z jeziora Przedeckiego i Noteci Zachodniej. Rzeka kończy swój bieg w miejscowości Santok jako największy dopływ Warty i połączona jest systemem kanałów umożliwiających dotarcie do Brdy i Wisły.

W jakim pasie leży jezioro Niegocin?

Löwentinsee) – jezioro morenowe w Krainie Wielkich Jezior w województwie warmińsko-mazurskim; powierzchnia 2604 ha, głębokość do 39,7 m. Niegocin jest trzecim pod względem rozmiarów akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Jakie są jeziora na Pojezierzu Mazurskim?

Charakteryzuje się bardzo dużym nagromadzeniem jezior, które stanowią około 7 procent powierzchni Pojezierza Mazurskiego. To tutaj znajdziemy największe jezioro w Polsce, czyli Śniardwy. Ale też następne duże jeziora jak Mamry, Niegocin, Nidzkie, Roś i Tałty.

Z czego zrobiony jest Olej Kujawski?

Olej Kujawski powstaje ze starannie wyselekcjonowanych nasion rzepaku w procesie pierwszego tłoczenia. Następnie olej ten jest poddawany procesowi rafinacji (oczyszczania). Olej Kujawski jest źródłem kwasów omega 3, naturalnie występujących w nasionach rzepaku.