Kategorie:

Co to jest ser camembert?

Z czego jest ser camembert?

Ser camembert pochodzi z Francji i wyrabiany jest z pełnego mleka krowiego. W dojrzewaniu sera camembert biorą udział pleśnie (Penicillium camemberti – stąd nazwa), które nadają specyficzny smak i aromat, przypominający zapach pieczarek.

Jak smakuje ser camembert?

Camembert ma bogaty, maślany smak z wyczuwalną owocową nutą. Zapach dojrzałego camemberta jest intensywny, dobrze wyczuwalny. Dzięki grzybom pleśni z gatunku penicillium camemberti na powierzchni powstaje charakterystyczna biała skórka, która nadaje się do spożycia.

Z jakiego kraju jest camembert?

Camembert to pochodzący z Francji, miękki, kremowy ser dojrzewający z mleka krowiego. Ma bogaty smak, od maślanego po cierpki, w zależności od rodzaju i jego wieku.

Czy camembert jest niezdrowy?

Ze względu na wysoką zawartość sodu i soli odradza się go osobom z nadciśnieniem tętniczym. Lepiej też zrezygnować z sera camemberta, jeśli mamy skłonności do migreny – obecna w serze tyramina może powodować nagłe skurcze naczyń krwionośnych.

Z czym się je ser camembert?

Oprócz tego camembert nadaje się idealnie zarówno do zimnych przekąsek czy kanapek, jak i do gorących tostów, quiche, tart oraz zapiekanek. Można go smażyć i podawać w rozmaitych kompozycjach z mięsem i warzywami, a także z owocami, bo świetnie łączy się z jabłkami, żurawiną, melonem czy ananasem.

Z jakiego mleka robi się camembert?

Co ważne, do produkcji używa się zarówno wieczornego, jak i porannego mleka, oczywiście w odpowiednich, złotych proporcjach: 80% mleka pochodzi z wieczornego dojenia, a 20% z porannego. Ponieważ camembert nie może mieć więcej niż 45% tłuszczu, z mleka porannego ściąga się śmietankę, którą można także kupić na farmie.

Czy ser camembert jest serem pleśniowym?

Ser Camembertser podpuszczkowy porośnięty pleśnią białą Penicillium camemberti. Jest produkowany z mleka krowiego. Krajem jego pochodzenia jest Francja. Obok sera Brie jest jednym z najpopularniejszych serów pleśniowych na świecie, cenionym i często wybieranym również przez Polaków.

Czy camembert je się ze skórą?

Według nich, skórka pełni rolę opakowania. I tak, jak nie zjadamy opakowań innych produktów, tak skórkę Gorgonzoli powinniśmy oddzielić i wyrzucić. W polskich sklepach ser często sprzedawany jest już bez skórki.

Ile kosztuje prawdziwy camembert?

W firmowym sklepiku można kupić produkty wytwarzane na farmie oraz produkty regionalne z innych farm. Camembert kosztuje 4,20 euro. Polecamy także wyśmienity ocet winny. Camembert nie powinien być jedzony na zimno.

Jaki ser z Francji?

Francja to przede wszystkich sery kozie, a ser Crottin jest jednych z ich reprezentantów. Produkowany jest w centralnej Francji. W pierwszych dniach dojrzewania ser pokrywa się białą pleśnią z czasem staje się bardziej twardy z zewnątrz i kremowy w środku.

Czy ser camembert tuczy?

Również osoby z nadwagą i otyłością oraz osoby będące na diecie odchudzającej powinny zrezygnować z tego sera lub spożywać go w ograniczonych ilościach, gdyż ser ten jest wysokokaloryczny i bogaty kwasy tłuszczowe nasycone.

Czy karmiąc piersią można jeść ser camembert?

Ser pleśniowy zawiera bezpieczne dla zdrowia szczepy pleśni, dlatego mogą być spożywane zarówno w ciąży jak i podczas laktacji.

Z czym ser camembert na ciepło?

Ser panierujemy w jajku, a następnie obtaczamy w migdałach i smażymy na oleju po kilka minut z obu stron na rozgrzanej patelni. Podajemy z żurawiną lub sosem czosnkowym, z sałatą i pomidorkami koktajlowymi z dodatkiem sosu balsamicznego.

Co pasuje do smazonego sera?

Smażony ser można podawać z sosem tatarskim, majonezem, keczupem oraz frytkami i przeróżnymi surówkami. Pasuje do tych kotletów z sera żółtego dżem żurawinowy.

Jak robi się ser camembert?

Przepis:

  1. Dodaj do mleka śmietanę i dokładnie wymieszaj.
  2. Powoli podgrzej mleko do 30ºC, ciągle mieszając.
  3. Dodaj kultury starterowe bakterii oraz pleśń. …
  4. Dodaj chlorek wapnia i dokładnie wymieszaj.
  5. Dodaj podpuszczę. …
  6. Odstaw mleko na 60 – 90 minut lub do momentu uzyskania „czystego złomu”.
  7. Pokrój skrzep na 4 cm kostki.

Z czym można podać ser camembert?

Oprócz tego camembert nadaje się idealnie zarówno do zimnych przekąsek czy kanapek, jak i do gorących tostów, quiche, tart oraz zapiekanek. Można go smażyć i podawać w rozmaitych kompozycjach z mięsem i warzywami, a także z owocami, bo świetnie łączy się z jabłkami, żurawiną, melonem czy ananasem.