Kategorie:

Co to Góra Lindego?

Z czego Staś robil latawce?

Staś latawce robił z bambusów (ramki) i rybich pęcherzy. Potrzebne materiały zdobywał w buszu. Używał potem również papieru, który otrzymał od Lindego. Na latawcu odnalezionym przez karawanę doktora Clarego i kapitana Glena widniał umieszczony przez Stasia napis: „pora dżdżysta dawno minęła”.

Czego nauczył Staś Kalego?

Staś uczył także Kalego strzelać z karabinu Remingtona, i ta nauka szła łatwiej od nauki katechizmu. Po dziesięciodniowem strzelaniu do celu i do krokodylów, które sypiały na pobrzeżnych piaskach rzeki, młody Murzyn zabił dużą antylopę Pofu, potem kilka aryelów, a wreszcie dzika ndiri.

Co stało się na Górze Lindego?

Staś oznajmił, że owa góra będzie górą Lindego, a wioska będzie nosiła nazwę – Nel. Następnego ranka Staś zwiedził całą Górę Lindego. Z dotychczasowych odwiedzonych miejsc ona była dla bohaterów najbezpieczniejszą. … W trakcie ostatnich tygodni Staś bardzo zmężniał i wyrósł.

Gdzie znajdowała się Góra Lindego?

Dzieci już nie są na pustyni. Góra Lindegoznajdowała się tam wioska, gdzie Nel wracała do zdrowia. Wioski murzyńskie. Kraina Wa-himów.

Z czego dzieci kleiły latawce?

Staś dopiero po niejakim czasie odkrył, że należy je suszyć w cieniu. … Zbliżała się już wprawdzie sucha pora roku, ale on nie był pewien, czy i podczas lata nie przechodzą czasem deszcze, zwłaszcza w górach. Kleił jednak latawce i z papieru, którego sporo znalazło się między rzeczami Lindego.

Co Staś zrobił z rybich pęcherzy?

Jakoż przy oprawianiu ich pokazało się, że są tak lekkie dlatego, iż wewnątrz mają ogromne powietrzne pęcherze. Staś wziął jedną z takich baniek, dochodzącą do wielkości dużego jabłka, i poniósł pokazać ją Nel. … Z kilkunastu takich pęcherzy możnaby zrobić szybę w naszem oknie. I pokazał górny otwor w drzewie.

Na czym polega moralność Kalego?

Do języka potocznego wszedł zwrot moralność Kalego. Oznacza podwójny system oceny uczynków, w zależności od tego, kto ich dokonuje. Cytat z powieści: Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy (…) to jest zły uczynek (…).

W jaki sposób gebhr traktował Kalego?

Kali to czarnoskóry niewolnik porywacza imieniem Gebhr. Jest przez swojego pana bardzo źle traktowany. Gebhr nieustannie wyżywa się na nim za wszystkie swoje niepowodzenia: „(…) natomiast plecy biednego Kalego broczyły co dzień krwią pod korbaczem.

Co się stało w Faszodzie W pustyni iw puszczy?

Kodok (do 1904 roku Faszoda, Paloich, arab. … Faszoda jest miastem, w którym Stanisław Tarkowski i Nelly Rawlison (bohaterowie W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza) mieszkali przez pewien czas z Kalim i Meą (niewolnikami porwanymi przez Mahdiego). Kontrola autorytatywna (miejscowość):

Co działo się w omdurmanie W pustyni iw puszczy?

Mahdi zmarł w 1885 i został pochowany w Omdurmanie. Ten fakt jest wspomniany w książce Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. 2 września 1898 miała miejsce bitwa pod Omdurmanem, w której Lord Kitchener rozbił siły mahdystów, co doprowadziło do upadku powstania.

Gdzie leży wioska Wa Himów?

Wioska Wa-hima Wioska leżała nad brzegami wielkiego jeziora Bassa–Narok, otoczonego przez wysokie szczyty gór i przypominające różowy strumień z powodu zarośnięcia doliny krzakami kusso. Teren za stromą zamieszkiwał szczep Wa-hima, którego królem był Fumba.

Co się stało w Chartumie?

Karawana była często napadana przez wojownicze ludy, które przepuszczały ją dopiero, po zapewnieniach Idrysa, że wiozą prorokowi w darze białe dzieci. Napotkany po drodze emir Nur-el-Tadhila ostrzegł, iż w Chartumie panuje głód i nędza. … Kobiety nakarmiły ją i ułożyły do snu, zaś Staś z resztą karawany spał na dworze.

Czy Staś i Nel wzięli ślub?

Nel ukończyła właśnie osiemnaście lat, a Staś dwadzieścia cztery. … Para wzięła ślub i zamieszkała w Anglii aż do śmierci ojca Nel. Potem bohaterowie zdecydowali się wyjechać w podróż do Egiptu.

Kto odnalazł dzieci Stasia i Nel?

Skromne zapasy wody, które przezornie zabrał ze sobą chłopiec, szybko się wyczerpały i małych podróżników wraz ze wszystkimi ich pomocnikami z pewnością spotkałaby śmierć, gdyby nie zostali uratowani przez kapitana Glena i doktora Clary’ego.

Kto zaatakował nasibu?

natknął się na goryla, który chciał go porwać. Uratował go jednak Saba oraz King, który jednym uderzeniem trąby zabił napastnika. Wyruszyli o świcie wraz ze słoniem, końmi Lindego i osłem, na którym jechał Nasibu.

Na czym polega filozofia Kalego?

Dobry, to jak Kali zabrać komuś krowy”. Ten cytat z „W pustyni i w puszczy” doskonale ilustruje obłudę, zwaną potocznie „moralnością Kalego„. Oznacza ona podwójny system oceny działań zależnie od tego, kto je podejmuje. Skutkiem takiej moralności jest brak zaufania.